Kişisel Gelişim

Parayı Doğru Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Planlı harcama teknikleri kullanılarak, aylık bütçede gereksiz harcama yapılmasının önüne geçilmektedir. Bütçe planlaması için belirtilen temel yöntemler, parayı doğru kullanma için yardımcı olarak, aylık harcamalarda israfa girilmesini engelleyecektir. Aylık geliri ve mevcut parayı doğru şekilde yönetebilmek için kullanılması gereken yöntemler, yazı içerisinde detaylıca açıklanmıştır. Parayı doğru kullanma kişisel gelişim açısından oldukça önemlidir. Gelin şimdi detaylarına bakalım.

Harcamaları Planlamak ve Aylık Bütçe Oluşturmak Gerekir

Aylık bütçe planlaması yapılarak, mevcut para doğru şekilde yönetilmelidir. Bütçe planlaması, ay içerisinde para harcanması gereken tüm ihtiyaçların belirlenmesini ve bu bütçenin üzerine çıkılmamasını sağlamaktadır. Bütçe planıyla kontrol altına alınan harcamalar, uzun ve kısa vadelerde birikim yapılmasına yardımcı olacaktır. Aylık bütçe planlaması için belirtilen teknikler kullanılarak, gereksiz harcamalar tamamen kontrol altına alınacaktır.

Tasarruf Yöntemleri Kullanılmalı ve Birikim Yapılmalıdır

Tasarruf teknikleri kullanılarak, hazırlanan bütçe planı içerisinde daha az harcama yapılabilir. Aylık temel ihtiyaçların tamamı, bütçe planlaması içerisinde ele alınmakta ve tahmini harcama tutarı belirlenmektedir. Temel ihtiyaçlar için gerekli olan tahmini tutar, aylık net gelirden çıkarıldıktan sonra, kalan para birikime aktarılmaktadır. Bu paranın tamamen biriktirilmesinin haricinde, birikim tutarındaki açıkların kapatılması için de tasarruf çalışmaları yapmak gerekir. Evdeki fazla ışıkları kapatmak, bulaşık makinesi kullanmak, gereksiz alışverişlerden kaçınmak, dışarıda yemek yerine evde yemeyi tercih etmek gibi birçok teknik, tasarruf yöntemlerinin başarıyla uygulanmasını destekleyecektir. Tasarruf çalışmaları sonucunda, gereksiz olan tüm harcamalar engellenecek ve elde edilen para birikime aktarılacaktır.

Kredi Kartı Kullanımını Sonlandırarak Bütçe Yönetimi Yapılmalıdır

Kredi kartı kullanımı ya da banka kartlarıyla harcama yapılması, aylık giderlerin kat kat artmasına sebep olmaktadır. Özellikle kredi kartı kullanılarak yapılan harcamalar, kişilerin sürekli borca girmesine ve aylık bütçe planlamasında derin açıklar oluşmasına yol açacaktır. Banka kartı ya da kredi kartı kullanımıyla alışveriş yapıldığı zaman, daha fazla harcama yapılmakta ve bütçenin dışına çıkılmaktadır. Kredi kartlarının kullanıma kapatılması ve banka kartı yerine nakit para kullanılması, mevcut paranın kolay şekilde yönetilmesine yardımcı olacaktır.

Tüm Borçlar Kapatılmalı ve Faiz Problemi Ortadan Kalkmalıdır

Banka borçlarının kapatılması ya da elden alınan tüm borçların ödenmesi, aylık gider planlamasının doğru şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Aylık bütçe planlamasının dışına çıkılmaması ve sürekli olarak borca girilmemesi için banka borçlarının erkenden kapatılması gerekir. Kredi ya da kredi kartlarına ait borçlar, her ay için en az %1,10 oranında faiz anlamına gelmektedir. Bu faizler de aylık tasarruf yapılıp birikime aktarılacak tutara denk gelmektedir. Banka borçlarının geciktirilmesiyle birlikte, gecikme faizi de uygulanmakta ve bütçe açığı giderek artmaktadır. Bütçe planlamasının doğru şekilde yapılması ve eldeki paranın doğru yönetilmesi için kredi ve kredi kartı borçları erkenden kapatılmalıdır.

Daha Fazla Para Kazanmanın Yolları Aranmalıdır

Aylık gelirin arttırılması için daha fazla çalışmak gerekir. Eldeki parayı kontrol etmekte zorlanan ya da harcamalarıyla kazancını dengede tutamayan kişiler, daha fazla para kazanmak için araştırmaya girmek zorundadır. Kişilerin geliri arttıkça ve aylık harcamalar tasarruf yöntemleriyle korumaya alındıkça, kazanılan paranın yönetimi sağlanmış olacaktır.

Yatırım Yapılması ve Bu Yatırımların Düzenli Şekilde Kontrol Edilmesi Gerekir

Yatırım yapılarak, eldeki paranın değerlendirilmesi ve bu para sayesinde yeni gelirler elde edilmesi söz konusudur. Borsa ya da döviz kuru üzerinden yatırımlar yapılabileceği gibi, birikmiş olan paralarla gayrimenkul alınabilir. Yatırımlardan elde edilecek aylık gelirler hem bütçeye destek olacak hem de eldeki paranın farklı bir kazanç kaynağı olmasını sağlayacaktır. Mevcut parayla yatırım yapılmasının ardından, tüm bu yatırımlar takip edilmeli ve gerekli dönemlerde yatırımlarda güncellemeler yapılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu