Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kişisel gelişim herkes tarafından yorumlanabilecek bir kavram olduğundan bir çok kesimde yanlışı doğru olarak kabul etmektedir. Peki bunu nasıl engelleriz?

Kişisel gelişim ile kişinin ayakları yere daha sağlam basar, olgun düşünce yapısına sahip olur. Kişisel gelişim sayesine kendi var oluş amacının bilinci ile hayatta karşılaşılabilecek olumsuz durumlar karşısında metanet gösterir. Sahip olduğu bilgi ve beceriyi sürekli geliştirerek, sorumlulukların farkında olup bu sorumlulukların gerektirdiği gibi hareket edenler kişisel gelişimleri ile ilgili yol katetmişlerdir. Kişisel gelişimi sadece bireye bağlamak doğru bir yaklaşım olmaz. Bu konu kişinin iş yaşantısı, aile ve ev yaşantısını dolayısıyla tüm hayatını etkileyen önemli bir durumdur.

Kişisel gelişim ile ilgili mesnetsiz, yanlış veya eksik bilgilerin çok fazla olduğunu gördük ve sizler için kişisel gelişim ile ilgili doğru bilinen yanlışları derledik.

Kişisel Gelişim ile ilgili doğru bilinen yanlışlar bölüm 1:

 • Karşınızdaki insan ile konuşurken gülmeniz sizi daha güvenilir gösterecektir düşüncesi tamamen yanlış bir inanıştır. Burada insanlar ile diyalog kurarken asık suratlı olun demiyoruz. Tabi ki gülümsemek iyidir. Gülümsemek veya tebessüm etmeyi kahkaha atmak veya sırıtmak ile karıştırmayın.
 • Kimi özelliklere sahip insanların kendi beyinlerinin sağ tarafını veya sol tarafını kullandığı inanışı safsatadan başka bir şey değildir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ortalama bir insan beyninin her iki lobu da nerdeyse eşit kapasitede çalışmaktadır. Ayrıca unutulmamalıdır ki beyninizin hangi bölgesinin gelişeceği sizin elinizdedir. Örneğin yoğun olarak spor yaparsanız sporcuzekanız, yoğun bir şekilde ezber yaparak beyninizi yoruyorsanız hafıza bölgesini geliştirirsiniz.
 • Yapılan araştırmalara göre bir bilgiyi elde etmek için ne kadar çok çaba harcarsanız o bilginin kalıcılığı da uğraşmış olduğunuz zaman ile doğru orantılıdır. Bilim insanları bunun açıklamasını şu şekilde yapıyor. Öğrenmek istediğiniz bir bilginin peşinden koşmak merak ile ilgilidir. Nekadar meraklı iseniz o kadar çok ararsınız veya öğrenmek istediğiniz bilgiye o kadar ihtiyacınız vardır. Bilim adamları bu olayı Google etkisi olarak isimlendirmişler.
 • Genetik yapının sizin her türlü psikolojik yapınızı belirlendiği inanışı da kişisel gelişim hakkında doğru bilinen yanlışlardan birtanesidir. Tabiki genetik yapının insan üzerinde bir miktar etkisi olacaktır. Çünkü insan duygularını etkileyen biyolojik olaylardan bir tanesi hormondur. Hormon üretimi ise genetik yapıya bağlıdır. Fakat genetik yapının insan davranışlarını belirlemede büyük bir etkisi yoktur.

Kişisel Gelişim ile ilgili doğru bilinen yanlışlar bölüm 2:

 • Beyin yaşlandığında öğrenme yetisini kaybeder düşüncesi kişisel gelişim hakkında doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Yaşlıkta herhangi bir hastalık oluşmamışsa beyin öğrenme yetisini kaybetmez veya azaltmaz. Bu olay öğrenme yetisinden çok merak ve dikkatin azalmasından kaynaklanmaktadır.
 • Stres ve korku birbirinden farklı duygulardı. Yanlış bir inanışa göre stres ve korkunun kaynağı aynıdır.
 • İrade zamanla azalan bir yetidir inanışı da kişisel gelişim hakkında doğru bilinen yanlışlardan birtanesidir. İnanışın aksine doğru bir eğitimle irade zamanla artarak devam edebilir.
 • Beynin ancak 25 yaşında gelişimini tamamladığı görüşü tamamen yanlıştır.
 • İnsan beyni kaybetmeye odaklanmıştır. Başarılı olduğunuz bir durum için yaşadığınız sevinç ve aynı şeyi kaybettiğiniz zaman yaşadığına üzüntü kıyaslanır ise yaşadığınız üzüntü sevinçten kat kat daha fazla olacaktır.
 • Mükemmeliyetçi insanların her zaman daha başarılı olacağı görüşü de kişisel gelişim hakkında doğru bilinen yanlışlardandır.Mükemmeliyetçi insanlar yaptıkları her işi kusursuz bir şekilde elde etmek veya yapmak isterler. Oysaki evremde kusursuzluk kavramına uyan hiçbir olgu yoktur. Aslında kusursuzluğu hedefleyen insanlar değil yapmaya çalıştıkları işlerde başarılı olmak o işlere başlayamazlar bile.

Uyurken bir ses kaydını açarak ders çalışabildiğinizi veya dil öğrenebileceğinizi düşünüyorsanız bizden size bir tavsiye zamanınızı boşa harcamayın. Çünkü uyurken bilinciniz kapalıdır, bir şey öğrenemezsiniz. Ama uyanıkken öğrendiğiniz bilgiler uyuduğunuz esnada hafızanızda kalıcı hale gelebilir.

Kişisel Gelişim Etkileyen Unsurlar

İnsan yapısı doğuştan gelenbir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel zamana ve kişinin yaşantısıyla doğru orantılı olarak etkinliğini arttırır veya azaltır. İnsanın kendi varoluş potansiyelini geliştirebilme kapasitesine kişisel gelişim denir. Kişisel gelişim konusunda iyi olan biri kendi potansiyelinin farkında, sınırlarını iyi bilen, neyin peşinden koşarsa başarılı olacağının farkındadır. Kişisel gelişim kişinin motivasyonuna bağlıdır. Kişi kişisel gelişim sağlayacağını karar kıldığı an kişisel gelişimde ilerleme başlar.

Yazımızın devamında kişisel gelişimi etkileyen unsurlar konusunu dahaayrıntılı bir şekilde inceleyerek önemli noktaları alt başlıklar halinde sıralayacağız.

Kişisel gelişimini tamamlamış insanların özelliklerini sıralarsak; kararsız değillerdir, çok fazla çelişki yaşamazlar, ne istediklerini iyi bilirler, her zaman fark yaratmasını bilirler, sürekli kendilerini güncelleyerek farklı bakış açıları kazanırlar, zaman konusunda problemleri yoktur her işi zamanında yaparlar, yüksek motivasyona sahiplerdir, başarıya odaklanırlar, tecrübe kazanmaya çalışırlar, öz güvenleri ve öz saygıları yüksektir. Bu tür insanlar kişisel gelişim konusunda kendisini tamamlamış olan kişilerdir. Hayatta çok fazla zorluk çekmezler. Dikkat ederseniz zorluklarla karşılaşmazlar demiyorum, zorluk çekmezler diyorum çünkü bu insanlar hayatta karşılaştıkları zorluklarla mücadele etmeyi iyi bilirler.

Kişisel gelişimi etkileyen unsurları sıralarsak?

İnsanlarla Olan İlişkiler

İnsanlarla olan ilişkilerinizin psikolojiniz üzerinde büyük bir gücü vardır. İnsanlarla sağlıklı ilişkiler içerisinde olan insanları zamanla karşılaştıkları zorluklarla mücadelede diğer insanların deneyim veya yardımına ihtiyaç duyarlar. Zor zamanlarınızda yanınızda olacak birkaç değerli dostunuzun olması sizi daha güçlü hissettirecektir.

İş Hayatı

Kişisel gelişimi etkileyen unsurlar arasında en önemlilerinden birisi de iş hayatıdır. Bir işi gerçekleştirmek sizi maddi açıdanbeslerken kendinize güven gibi konularda da tatmin etmenizi sağlar. Ayrıca iş yerinizde çalışma arkadaşlarınızla ve patronunuzla olan ilişkilerde kişisel gelişime büyük katkılar sunar.

Öğrenme Etkisi

İnsanın geliştiren temel unsur öğrenme ve eğitimdir. Kişinin kendi eksiklerinin farkında olup bu eksikler üzerinde yoğunlaşarak eksiklerini gidermesi kişisel gelişim üzerinde olumlu bir etki oluşturur. Ayrıca kendini yetiştirmiş kişiler toplum içinde kendini daha rahat ifade etme gerektiğinde idare etme gibi yetilerini de geliştirir. Bu sayede kendine olan öz güveni artar.

Sorumluluk Alama, Sorumluluklarının Bilincinde Olma

Kişisel gelişimi etkileyen unsurlar birisi de sorumluluklarının farkında olup sahip olduğu sorumlulukların gereğini yerine getirebilmektir. Neyin sizin sorumluluğunuz olduğunu en iyisiz bilirsiniz. Kendi sorumluluklarınızı siz belirleyin. Zamanla sorumluluklarınızı arttırın. Sorumluluklarınızı arttırmak aynı zamanda sizi lider konumuna da çıkarır.

Fiziksel Etkiler

Fiziksel aktivelerden geri durmayın. Spor yapın, gezilere katılın arkadaşlarınızla buluşup sohbet edin. Bu tür eylemler hormon dengenizi de geliştirecektir.

Zihinsel Etkiler

Bol bol zeka oyunu oynayın. Bu tür oyunlar konsantrasyonunuzu geliştirir, anlama kapasitenizi geliştirir ve hafızanızı güçlendirir.

Ruhsal Etkiler

Ruhsal anlamda rahatlamaya çalışın. Ruhsal büyüme metodu kişiden kişiye değişebilir. Örneğin inançlı bir Müslümansanız namaz kılmak, dua etmek gibi eylemler ruhsal büyümenize katkıda bulunacaktır. Meditasyon gibi günümüzde popüler olan sporlarda kişide rahatlama hissini uyararak ruhsal büyümeye katkı sağlar.

Kişisel gelişimi etkileyen unsurları tamamladıktan sonra konumuzu birkaç tavsiye ile sonlandıralım.

 1. Geleceğinizi hayal edin. Bugün aştığınız her zorluk gelecekteki konumunuzu belirleyecek unutmayın. Ne kadar çok engel aşarsanız o kadar ilerlersiniz.
 2. Gelecekte ne istiyorsanız yazın. Kendi hikayenizi, hayalleriniz ve hedeflerini bir kağıda dökün. Ara ara okuyup motive olun.
 3. Hayatınızda bir düzen olsun. Dikkat ederseniz düzenli bir hayat diyorum monoton bir hayat demiyorum.

Kendinizi yetiştirin. Hemen hemen her konu hakkında bir miktar şey öğrenin. Tecrübelerinizi sahiplenin. Tecrübeler sizi siz yapar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu