Kişisel Gelişim

Küçük Ayrıntılar – Küçük Ayrıntılar İle Mutluluk

Küçük ayrıntılar ile mutlu olmak ‘küçük bir adım’ Hem mutlu olmak hem de hayatınıza renk getirmek için ilk olarak bakış açınızı zenginleştirmelisiniz.

Hayatımız, işimiz, evimiz ya da her şeyimiz küçük ayrıntılardan meydana gelmektedir. Puzzle parçaları gibi, yaşamımız da küçüktür, ayrılmazdır ve birleşmesi gerekmektedir. Küçük ayrıntılar ile gizli olan birden fazla şey vardır; mutluluk, yaşam, sevgi, tembellikler, küçük bir yara…

Taozmin kurucusu olarak kabul edilen Lao Tzu, en uzun yolculukların küçük bir adımla başladığını belirtir. Küçük adımlar büyür ve sonu olmayan yollara dönüşür. Küçük bir kar tapu sürüklenerek çığ oluşturur. Bir damla yağmur okyanusu oluşturur. Küçük tartışmalar büyük kavgalara dönüşebilir, Küçük bir yangın evi kül edebilir. Bunun gibi saymakla bitmeyecek olaylar küçük bir şeyden çıkabilmektedir. Olaylara küçük yerine geleceğe dönük bir büyük olay diye bakmak gerekmektedir.

Küçük ayrıntılar ile mutluluk 

Küçük ayrıntılar bir araya geldiğinde kocaman bir tablo oluşur. Bazı küçük ama etkili davranışları yaparak hem kendi hem de diğerlerinin hayatına rol vermiş olursunuz. Mutlu olmak için küçük ayrıntıları hayatımıza eklememiz gerekmektedir. Mutluluğun altın kuralı olan küçük ayrıntılar şunlardan oluşmaktadır;

  1. İnsanlara önemsendiğini belirtin
  2. Teşekkür edin
  3. “Neden?” sorusunun yerine “nasıl?” sorusunu sorun
  4. Sağlıklı beslenme programı edinin
  5. İnsanlara isimleri ile hitap edin
  6. Küçük sürprizler yapın
  7. “Yenilik” kelimesini hayat felsefesi olarak kabul edin
  8. Düşünceyi uygulayanlardan olun
  9. Sınırları zorlayın hatta sınırlara takılmayın
  10. Hayal etmekten ve hayalleri gerçekleştirmekten asla vazgeçmeyin

Küçük adımlar büyük geleceklere

Yukarıda saydığımız küçük ayrıntılar listesi uzayıp gider. Tüm bu maddeler büyüyerek büyük bir mutluluğa dönüşür. Bütün bu davranışları belli bir adım değil sürekli olarak yapıldığında fayda getirecektir. Küçük ayrıntılar sadece günlük yaşantımızı değil geleceğimizi de şekillendirebilir. İlk olarak bakış açımızı değiştirmemiz ve yeni bakış açıları kazanmamış gerekiyor. Bir insana sade bir gülümsemeyle onu önemli hissettirecek ve belki de bir cinayeti engellemiş olacaksınız. Bu yüzden hayatta önemsiz diye bir şey yoktur. Küçük ya da büyük tüm olayların bir anlamı bulunmaktadır.  İnsanların diktiği bir fidan dünyayı korumaktadır. Küçük bir sivrisineğin dahi dünya üzerinde, görevleri vardır. Bugün erteleme alışkanlığınızı bırakmak yarın sizi büyük bir sorundan kurtarabilecektir.

Hayatımızda genellikle büyük başarıların arkasında zaman zaman önemsiz gibi görünen ufacık ayrıntıların doğru şekilde ve doğru planlama ile doğru zamanda yapılmasıyla elde edildiği görülmüştür ve genellikle büyük sorunların çoğu küçük adımlarla çözüme kavuşur.

Yerinde yapılan doğru bir davranış, yerinde gösterilen doğru bir cesaret ve doğru adım her zaman küçük ayrıntıların getirdiği mutluluğa yelken açmamıza neden olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu