Kişisel Gelişim

Öz Saygı Kazanma: Gücünüzün Farkında Olun

Öz saygı veya öz güven kazanmak bu iki kavram kişinin kendi hayatında oldukça önemli yerlere sahip kavramlardır. Peki öz saygı kazanma nasıl olur?

Kendini keşfetmiş insanların özelliklerinden biridir öz saygı. Kendini tanıyan, yapabileceklerinin sınırlarını belirleyebilen, nasıl göründüğünün bilincinde olmak tamamen öz saygı denenen yapıyla alakalıdır. İnsanın kendi özünü farkında olması yaşamını buna göre şekillendirmesi tamamen öz saygı ile ilgilidir. Öz güven insan kişiliğinin şekillenmesinin ana unsurlarından bir tanesidir. Bu yazımızda öz saygıyı bir kişilik haline getirmenize yardımcı olacağız. Öz saygı kazanma için verilen adımları takip eder yaşamınıza uygularsanız hayatta daha az hayal kırıklığı yaşar, daha az başarısızlık ile karşılaşır bu sayede stres yükünüzü hafifletir ve daha az yıpranırsınız.

Öz Saygı Kazanma: Gücünüzün Farkında Olun

Yeteneklerinizi fark edin, gücünüzün farkında olun. Bu sayede gücünüzün yettiği işlere kalkışır ve bu işlerde büyük oranda başarıyı elde edersiniz. Kendinizi çok yüksek görmeyin fakat olduğunuzdan alçak da görmeyin. Burada arayı bulmak çok önemlidir.

Öz saygı kazanmak için geçmişinize dönün, kendi tarihinizle yüzleşin, geçmişte sizi etkileyen olayları süzgeçten geçirin. Geçmişte sizi aşırı üzen, korkutan veya utandıran herhangi kötü olay kendinize olan öz saygınızı büyük büyük oranda zedeler ve zamanla geri dönülemez kişilik bozukluklarına neden olabilir.Kendinize saygı duyun yaşadıklarınız her ne olursa olsun kendinizi herkesten çok sevin ve kendi yaralarınızı sararak kedi kendinizi tedavi etmeyi öğrenin. Bu sizi zamanla daha güçlü bir birey yapacak.

Başarılarınızı kabul ettiğiniz gibi hatalarınızı da sahiplenin, öz saygı kazanmanın temel kurallarından biri de budur. Unutmayın doğrularınız ve yanlışlarınızla siz siz olursunuz. Kimse yüzde yüz doğru veya başarılı değildir.Geçmişinizdeki eksiklikler canınızı çok sıkıyor ise öncelikle bu problemi irdeleyin ve kendinize“evet bu iş böyle oldu ama bir daha aynı hataya düşmeyeceğim”gibi cümleler kurarak tüm kötü düşüncelerin üzerini çizin. Kesinlikle unutmayın kötü giden işleri iyiye çevirmek tamamen sizin elinizde.

Öz Saygı Kazanma
Öz Saygı Kazanma

Kendinizle Barışık Olun

Kendi eksiklerinizi belirleyin ve bu eksikleri kabullenin. Kesinlikle kendi kendimize,başarısızlıktan dolayı, küsmeyin. Güçlü özelliklerinizi, iyi olduğunuz alanları keşfedin ve bu özelliklerinizi kullanın. Güçlü olduğunuz kulvarlarda koşmanız size başarıyı getirir. Başarı ise zamanla öz saygı kazandırır. Unutmayın psikolojide her şey, bir zincirin halkaları gibi, birbirine bağlıdır.Unutmayın zayıf noktalarını keşfetmek sizi güçlendirir. Bizi alt edecek şeyleri görürüz ve buna göre ya zayıf yönümüzü geliştirir ya da bu zayıfyönümüzden uzak dururuz.

Başarısız Olacağınızı Söyleyen Kimseyi Dinlemeyi

Sizin fikirlerinizin eylemlerinizin veyaisteklerinizin başarısız olacağını söyleyen insanları çok duyacaksınız. Çünkü size başarısız olacağınızı söyleyenler hayatlarında hiçbir başarı yakalamadılar. Bu insanlar kendileri gibi sizin de hayallerinizin başarısızlıkla sonuçlanmasını isterler.

Öz Saygı Kazanma
Öz Saygı Kazanma

Herkesi Mutlu Edemezsiniz

Öz saygı kazanmak için yapmanız gereken bir diğer şey ise herkesi mutlu edemeyeceğinizi bilin. Unutmayın herkesi mutlu etmeye çalışırsanız kendinizden fedakarlık yaparsınız. Ayrıca herkesi memnun etme düşüncesi ile hareket eden insanlar bazı durumlarda kızmaları veya sert konuşmaları durumunda herkes tarafından hedef alınırlar. Çünkü bu insan herkesi mutlu etmeye çalışırken karşıdaki insanlar zamanla bunun yapılmak zorunda olunan bir eylem olarak algılarlar.

Genel olarak bu şekilde hareket etmeyi tetikleyen temel neden başkalarının kendisi hakkında ne söylediğini nasıl düşündüğünü takmaktır. Siz kendiniz olun insanlar sizi kendinizi ezdirmeniz ile ilgilide konuşurlar. Bu yüzden siz doğru bildiğiniz yolu bırakmayın. Unutmayın insanlar sizin neyin peşinde olduğunuzu bilmezler, onlar sizin içinizi bilemezler. Onlar için siz şekilden, görüntüden başka bir şey ifade etmiyorsunuz.

Son olarak kıskançlık algısına dikkat edin kıskanmak sizi hedefinize giden yolda motive etsin. Kıskançlık duygusuyla hareket ederek başka insanların hedeflerine engel olmayın bu sizi başarısız olmaya sürükler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu