Kamusal Haberler

SGK Alacak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK alacak sorgulaması, Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağının kalıp kalmadığını öğrenmek isteyen kişiler için hizmete sunulmuş bir uygulamadır.

SGK alacak sorgulaması nasıl yapılır? SGK ödenekleri 2021 yılında ne kadar ve ödeme başvurusu nasıl yapılır? SGK’dan alacaklarınız var mı nasıl sorgulanır?

SGK alacak sorgulaması, Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağının kalıp kalmadığını öğrenmek isteyen kişiler için hizmete sunulmuş bir uygulamadır. Genel olarak hasta iken istirahat raporu almış olan kişilerin rapor paralarını almalarını unutmaları ile SGK ‘dan alacaklı durumuna gelmektedirler. Ancak SGK ‘dan alacaklı olan kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli husus almadıkları paraların kurumdan alınabilmesi için belirli bir sürelerinin olduğudur. Eğer kişiler belirtilen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumundan alacakları paraları almazlar ise kişilerin paraları ödenmeyecektir. Bu yüzden bu konuya oldukça dikkat edilmeli ve sıkça SGK alacak sorgulaması yapılması gerekmektedir.

SGK Alacak Sorgulaması İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumundan alacak sorgulama işlemleri yapmak isteyen kişiler SGK ‘nın resmi internet sitesi olan esgm.sgk.gov.tr adresi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Alacak sorgulaması yapmak isteyen kişilerin sistem üzerinde yaptıkları sorgulama işlemleri sırasıyla şu şekildedir;

  • Yukarıda verilen bağlantı üzerinden kişiler sorgulama yapacakları sayfaya giriş yaparlar.
  • Sorgulama yapması beklenen kişiden gereken bilgiler sisteme girilir.
  • Eğer kişiler kendilerine ait bilgileri sisteme doğru bir şekilde girmişlerse sistem otomatik olarak kendilerini ana sayfa üzerine yönlendirecektir.
  • Ana sayfa üzerinden “İş Göremezlik” bölümünden kişiler “İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama” kısmını seçerek işleme devam ederler.
  • Gelen sayfa üzerinde kişilerin eğer SGK ‘dan herhangi bir alacakları varsa gözükecektir.

Yukarıda verilen işlemler SGK alacak sorgulaması yapmak isteyen kişilerin sırasıyla izlemesi gereken adımlardır. Kişiler hatasız bir şekilde sorgulama işlemlerini gerçekleştirdiklerinde alacakları ücretlerin bilgisine ulaşmış olurlar.

Paranızı SGK’dan almayı unutmayın!

SGK Alacak Sorgulaması Paraları Nereden Alınır?

SGK alacak sorgulaması sonucundan alacaklı olan kişiler, iş göremezlik ödeneklerini kamu bankası olan Ziraat Bankasından almaktadırlar. Sistemde sorgulama sonucunda alacaklı durumunda olan kişiler, almaları gereken ödenekleri ibraz etmeleri durumunda bu paraları Ziraat Bankası üzerinden alabilirler.

SGK Ödenekleri Ne Zaman Alınabilir?

SGK ‘dan iş göremezlik raporu sonucunda alınması gereken iş göremezlik ödenekleri yapılan sorgulama sonucunda eğer sistemde yer alıyorsa kişiler mutlaka Ziraat Bankasına uğrayarak bu paralarını almalıdırlar. Ziraat Bankasından alınacak olan bu ödenekler ise her ayın 8’i ile 14’ü arasında tahsil edilebilir. Bankalara bu süre içerisinde başvuruda bulunan kişiler, almaları gereken ödenekleri kimliklerini beyan ederek kolaylıkla alabilmektedirler.

SGK’dan Alacaklı Olan Bir Kişinin Parasını Alma Süresi Kaç Yıldır?

Sosyal Güvenlik Kurumundan iş göremezlik raporu üzerine alması gereken ücreti almayan kişilerin paraların almaları için belirlenen süre 5 yıldır. 5 yıl içerisinde SGK’ dan alacakları parayı almayan kişiler, bu süreyi geçirdikleri takdirde ücretlerini tahsil edemezler ve herhangi bir şekilde hak da iddia edemezler. Bu yüzden sık sık Sosyal Güvenlik Kurumunun iş göremezlik sayfasının sorgulanması ve yatan iş göremezlik parası varsa bunun mutlaka tahsil edilmesi gerekmektedir.

SGK İş Göremezlik Raporu Sorgulaması

SGK iş göremezlik raporu sorgulaması, hasta olduğu dönemde rapor alan kişilerin rapor paralarının yatıp yatmadıklarını kontrol etmeleri için yaptıkları sorgulamalardır. Rapor paraları farklı farklı durumlarda alınabilmektedir. Buna göre;

  • İş kazası durumunda alınacak olan raporlar,
  • Mesleki hastalıklar nedeniyle alınan istirahat rapor paraları,
  • İş kazası ya da mesleki hastalık durumunda alınan raporlar,

İçin rapor paraları alınabilmektedir. Ancak rapor parası almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsur rapor sürelerinden önceki doksan gün dışında primlerinin ödenmiş olması gerektiğidir. Bu şartı yerine getiren herkes rapor paralarını SGK ‘dan alabilmektedir. Raporu aldıktan sonraki 3 gün sonrasında SGK rapor paraları alınabilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu