Kişisel Gelişim

Etkili Bir İş Görüşmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Etkili bir iş görüşmesi geçirmek için dikkat edilmesi gereken konular ve tavsiyeleri sizler için derledik. Etkili bir iş görüşmesi yapabilmenin yolları..

İş görüşmesinde başarılı olmak için uygulanması gereken belli başlı teknikler bulunmaktadır. İş görüşmesinde yapılan temel hatalar, mülakat aşamasında olumsuz not alınmasına ve iş talebinin reddedilmesine yol açmaktadır. İş görüşmesi sürecinde neler yapılması gerektiğini bilen ve bu uygulamaları doğru şekilde uygulayan adaylar, talep ettikleri işlere girme şanslarını yükseltecektir. Etkili bir iş görüşmesi geçirmek için dikkat edilmesi gereken konular, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Gelin birlikte etkili bir iş görüşmesi yapabilmek için nelere dikkat etmeliyiz göz atalım.

Adaylar Kendilerini Tanımalı ve Kendilerinden Emin Olmalıdır

Kendini tanımak, etkili iş görüşmesinin en önemli şartlarından bir tanesidir. Etkili iş görüşmesi yapmak isteyen kişiler, kendilerini iyi tanımalı, davranışlarını ve tepkilerini iyi bilmeli ve bakış açılarının iş hayatına olan etkilerini analiz etmelidir. Kendisini tanımayan, yeteneklerini bilmeyen ve herhangi bir hedefi bulunmayan kişiler, iş görüşmesinde pasif konuma düşecektir. Her işi yapabileceğini söyleyen ve herhangi bir alanda uzmanlık hedefi bulunmayan kişilerin iş başvuruları, %90 oranında reddedilmektedir. Mülakatta sorulacak tüm sorulara hazırlıklı olunması ve bu sorulara ne tür cevaplar verileceği düşünülmelidir. Alışılmış bir mülakat sürecinde, kariyer hedefi, ileride hangi konumda olunmak istendiği ya da firmanın neden tercih edildiği gibi basit görünen kapsamlı sorular yer almaktadır. Ancak bu sorulara verilen cevaplar, mülakatların sonucunu doğrudan etkilemektedir.

Başvuru Yapılan Firma İyi Tanınmalıdır

İş başvurusu yapılan şirketler, mülakata gidilmeden önce iyice araştırılmalıdır. Şirketlerin hangi amaçlarda hizmet verdiği, çalışma prensipleri, çalışma sistemleri, başarıları ve hedefleri, adaylar tarafından bilinmesi gereken unsurlardır. Mülakata gelen ancak şirket ya da firma hakkında hiçbir fikri olmayan kişiler, başvuru yapılan firma tarafından geri çevrilmektedir. Yapacağı iş hakkında ir fikri ve vizyonu olmayan kişiler, o firmaya herhangi bir katkıda bulunamazlar. Mülakata girmeden önce firmalar hakkında ufak çaplı bir araştırma yapılması, firmaların geçmiş çalışmalarının incelenmesi, çalışma ortamı ve çalışanların gözlemlenmesi, iş görüşmesinde etkin olunmasına yardımcı olmaktadır.

İş Görüşmesi Aşamasında Sorulması Gereken Tüm Sorular Hazırlanmalıdır

Mülakatta sorulacak soruların, kişiler tarafından önceden belirlenmesi gerekir. İş görüşmeleri aşamasında, sadece firmalar tarafından soru sorulmamalıdır. Firmaların işçilerine sağladıkları sosyal haklar, işçilerin çalışma ortamı, tatil günleri, mesai süreleri ve çalışma sistemi gibi tüm sorular, firmalara yöneltilmek zorundadır. Mülakat aşamasında iş hakkındaki tüm sorulara yanıt alınması, aynı zamanda başvuru sahiplerinin de iş konusunda kesin karar vermesine yardımcı olacaktır. Firmaların çalışma sistemine uyum sağlayamayan ya da firmaların sağladığı hakları yetersiz bulan kişiler, iş görüşmesi aşamasında işten vazgeçme şansına sahiptir. Belirtilen soruları yöneltmeden işi kabul eden kişilerin, ilerleyen dönemlerde işi bırakma riski bulunmaktadır.

Mülakat Aşamasında Ücret Sorusuna Dikkat Edilmelidir

Mülakatta ücret sorusunu ilk önce soran taraf, mülakatta bir adım öne geçmiş sayılır. Ücret sorusu, bir nevi tuzak sorudur ve bu soruya verilecek yanlış bir cevap, gelecekteki iş hayatını doğrudan etkileyebilir. İlk önce firma tarafından ücret beklentisi sorulduğu zaman, firmanın çalışanlarına hangi aralıklarda ücret verdiği tahmin edilemeyeceği için, gereken eksik ya da fazla bir rakam söylenme ihtimali bulunmaktadır. İlk olarak çalışan tarafından ücret sorusu yöneltildiği zaman, firmanın belirlediği maaş aralığı öğrenilebilir ve bu rakamlara uyumlu türde bir maaş beklentisi yansıtılabilir. Meslek alanında alınan ortalama maaş miktarı araştırılmalı ve bu maaş tutarının üzerinde kalan bir ücret belirtilmemelidir. Özellikle alanında hiçbir deneyimi bulunmayan ya da yeni mezun olmuş kişilerin, piyasadan biraz daha az tutarda maaş beklentisi yansıtması gerekir. Maaş beklentisi için doğrudan bir tutar belirtilmemeli, bunun yerine belli bir ücret aralığında maaş talep edilmelidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu