Güncel Konular

Tüvtürk Zamlı Araç Muayene Fiyat Listesi

Tüvtürk araç muayene fiyat listesi, muayene ücretlerinin her sene değişmesinden dolayı oldukça merak edilmektedir. Araç muayenesi, araç sahibi olan kimselerin yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür. Araç muayenesi aracın özelliklerine göre farkı zamanlarda gerçekleştirilmektedir. Yani aracın kaç senede bir muayene edileceği aracın özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Araçların özelliklerine göre muayene edilmesi gereken dönemler ise şu şekildedir:

  • Binek araç, resmi araç ve bu araçlar için kullanılan römorklar trafiğe giriş tarihinden itibaren 3 sene sonra 2 yılda bir yapılmaktadır.
  • Lastik tekerleklere sahip olan traktörler ve bu traktörler için kullanılan römorkların ilk 3 sene ve 3 seneden sonra her 3 senede bir kullanıcısı tarafından muayeneye sokulması gerekmektedir.
  • Taksi, kamyon, otobüs gibi araçlar yani ticari araçlar ve bu ticari araçlar için kullanılmaya hazır bulundurulan römorklar her sene yani senede 1 defa muayene edilmelidir.
  • Motosikletler 3 seneden sonra 2 senede bir muayene edilmelidir.
  • 3 tekerlekli araçlar ve bu araçlar için tahsis edilmiş römorklar 3 seneden sonrasında 2 senede bir muayeneye sokulması gereken araçlardır.

Araç sınıfları ve bu araçların muayene edilme süreleri kadar önemli bir diğer konu da bu araçların muayene edilmesinde ödenecek para miktarıdır. Araç sınıflarına göre belirlenen araç muayene fiyat listesi ve bedelleri ise şu şekildedir:

  • Otomobil, minibüs, özel amaç için tahsis edilmiş araç, arazi aracı, kamyonet, römork ve yarı römork araçların muayene edilebilmesi için 2021 yılında ödenecek para miktarı 372,88 TL’dir.
  • Otobüs, çekici araçlar, kamyon ve tanker gibi araçların muayene edilmesi için 2021 yılında ödenecek para miktarı 503,86 TL’dir.
  • Römorklu olup olmadığına bakılmaksızın traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletlerin muayene edilmesi için 2021 yılında ödenecek para miktarı 189,98  TL’dir.

Araç Muayene Randevusu Nedir ve Nasıl Alınır?

Araç muayene randevusu, aracını muayene etmek isteyen kimselerin alması gereken bir randevudur. Araç muayene randevusu hizmeti Tüvtürk’ün resmi internet sitesi üzerinden alınabilmektedir. Bir diğer seçenek ise Tüvtürk çağrı merkezini aramak olmalıdır. Tüvtürk çağrı merkezi numarası ile randevu almak isteyen kimseler pazar günleri harç saat 08.00 ile 20.00 saatleri arasında 0850 222 88 88 numaralı hattı arayarak randevu alabilmektedir. İnternet sitesi üzerinden randevu almak isteyen kimselerin ise https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx linkine tıklayarak randevu alma sayfasına ulaşım sağlaması gerekmektedir.

Tüvtürk Araç Muayene Bedeli Nasıl Ödenir?

Tüvtürk araç muayene ücretleri nasıl ödenir sorusunun cevabı, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak isteyenlerin bilmeleri gereken bir diğer noktadır. Araç muayene ücretleri sadece nakit olarak ödenebilmektedir. Yani ilgili kimsenin muayene ücretlerini ödemede kredi kartı kullanabilmesi imkan dahilinde değildir.

Tüvtürk Muayene Süresi Geçmiş Araçlar İçin Ne Kadar Bedel Alır?

Tüvtürk araç muayene süresi geçmiş araçlar için ödenecek ücret, ilgililerin merak ettiği bir diğer önemli konudur. Araç muayene süresi geçmiş araçlar için ödenecek para miktarı aracın normal zamandaki muayene ücretinin %5 fazlasıdır. Bu zam gecikmiş her ay için ödenmektedir.

Muayeneden Geçmeyen Araçlar İçin Kaç TL Ödenir?

Muayeneden geçmeyen araçlar, aracın muayeneden geçmediği tarihten itibaren eksikleri tamamlayarak tekrar muayeneye girmesi halinde tekrar ücret alınmamaktadır. Ancak 1 aylık süreden sonra araç için tekrar muayene ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Araç Muayene Ücretlerine Ne Kadar Zam Geldi?

Araç muayene ücretlerine gelen zam, araç sahiplerinin dikkate alması gereken önemli konulardan birisidir. Araç muayene ücretlerine 2021 yılına göre yüzde 22,58 oranında zam uygulanmıştır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu