Yeni İş Fikirleri

Öğrenci Yurdu Açmak ve Para Kazanmak

Öğrenci yurdu açmak konusunda insanların aklına takılabilecek sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Öğrenci yurdu açma fikri sizce nasıl bir iş fırsatıdır?

Özellikle öğrenci sayısının fazla olduğu şehirlerde yüksek kazançlar elde eden bu işletmeler, yüksek sermaye gerekmektedir. Öğrenci Yurdu Açmak Nasıl Yapılır? Apart ve yurt işletme belgesi nedir? Apart veya Öğrenci yurdunu nereye açmalıyım? Gibi soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öğrenci Yurdu Nasıl Açılır?

Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla açılan işletmeler sürekli olarak denetlenmeye tabi tutulmaktadır. Yurdu açacağınız bölgedeki Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu iskan belgesi ile yapmanız mümkün.

Öğrenci Yurdu
Öğrenci Yurdu

Öğrenci Yurdu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Müracaat dilekçesi,
  • Yurdu kuracağı mülkiyet kendi üzerine ise malik olduğuna dair beyan,
  • Kiracı ise; en az bir yıldan fazla kiracı olduğuna dair beyan,
  • İntifa hakkına sahip ise; bu hakka sahip olduğunu kanıtlayan beyan,
  • Binanın her katına özel hazırlanmış yerleşim planı
  • Binanın yangına karşı yeterli seviyede güvenli olduğuna dair rapor,
  • Deprem mevzuatına uygun olduğunu gösteren belge,
  • Yapı kullanma izin belgesi,
  • Binanın sağlık açısından endüstriyel işletmelerden uzak olduğunu kanıtlayan belge
Öğrenci Yurdu
Öğrenci Yurdu

Apart veya Öğrenci Yurdunu Nereye Açmalıyım?

Mutlaka rakiplerinizi araştırmanız ve küçük görmemeniz gerekmektedir. Büyük kentlerde bu pazara olan ilgi oldukça yüksek olması nedeniyle fazlasıyla araştırma yapmanız gerekiyor.

Büyük kentler haricinde doğu kesimlerde fazla rakip olmaması nedeniyle daha hızlı kazançlar sağlamanız mümkün olabilir. Öğrenci yurdunuzu eğitim kurumlarına yakın yerlere açmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Öğrenci Yurdu Açmak Maliyeti

Öğrenci yurdu açmak düşünüldüğünden daha yüksektir. Fakat bir rakam vermek pekte sağlıklı olmaz. Bu etkenler sizin yurdu açacağınız bölge, alacağınız mobilyalar, personel masrafları, ödenecek vergi tutarları vs. sermayenizi belirler. Bütün masrafları ortaya dökerek ortaya daha sağlıklı bir rakam çıkarmanız mümkün olacaktır.

Ek Gelir Elde Edin

Öğrenci yurdu açacak kişilerin ek gelir etme imkanı mümkündür. Yurdun sağlıklı bir köşesine büfe ve bakkal tarzı bir işletme açmanız size ciddi bir ek gelir sağlamanıza yardımcı olacaktır. Öğrenciler ihtiyaçlarını bu yerden karşılayacaktır. Artı olarak yol kenarına açtıysanız civardaki kişilerden de kazanç sağlayabilirsiniz.

Yeni iş fikirleri kategorimizde daha fazla makale okumak ve fikir edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu