Kişisel Gelişim

Günde 30 Dakika Ayırarak Yeni Bir Dil Öğrenmek

Kişisel gelişim serimize günde 30 dakika ayırarak nasıl yeni bir dil öğrenebiliceğinizle devam ediyoruz. Yeni bir dil öğrenmek sanıldığından kolaydır.

Yeni bir dil öğrenmek için tam zamanlı bir iş olması gerektiğini kim söylüyor? Doğru strateji, zamanlama ve araçlarla yeni bir dil öğrenmek için günde sadece 30 dakikanı ayırmak yeterli. Peki bu kadar kolay bir şekilde yeni bir dil nasıl öğrenilir?

Ne yazık ki çoğumuz etkisiz ve sonuç almak için çok fazla zaman gerektiren dil öğrenme yöntemlerine çok fazla güveniyoruz. Böyle düşünmek gibi bir hata yapıyoruz. Bu da zaman içinde motivasyonunu ve amacını kaybetmene neden olarak, tek mantıklı şeyi yapman ile sonuçlanıyor: pes etmek.

Günde sadece yarım saatini ayırarak yeni bir dil öğrenmenin nasıl mümkün olduğundan bahsetmeden önce dil öğrenenlerin en sık yaptığı bazı hatalardan bahsetmenin faydası olacağını düşünüyoruz.

Yanlış Dil Öğrenme Yöntemleri

Yapılan ilk ve en yaygın hatalardan birisi tercih ettiğin öğrenme yöntemi. Bu en ölümcül hatalardan biri çünkü konu yeni bir dil öğrenmek olduğunda bu, yapman gereken ilk seçim ve çoğu insan daha sürecin başında olduğu için hangi seçeneklerinin olduğunu bile bilmiyor.

Daha tehlikeli olan şey ise bir yöntemi seçtikten sonra diğer seçenekleri keşfetme imkanın kalmıyor. İnsanlar seçtikleri yöntemin kendileri için yanlış olduğunu kabul etmektense kendi öğrenme yetilerini, yaşlarını veya dilin zorluğunu bahane ederek pes ediyor.

Barış Özcan’ın Yabancı Dil Öğrenme Videosunu İzlemenizi Tavsiye Ediyoruz;

Yeni bir dil öğrenmek için işe yaramayan öğrenme yöntemleri neler?

İlk olarak, gerçek hayatta başka insanlarla öğrendiğin dil aracılığıyla etkileşim kurmana yardımcı olmayacak tüm yöntemlerin üzerini çizmelisin. Bu yöntemlerin tamamen işe yaramaz olduklarını söylemiyoruz, sadece bu yöntemler senin ve amacın için en doğru yöntemler değil. Bunlar sadece senin için en doğru yöntemi tamamlayıcı yöntemler olabilirler. Bu yöntemler arasında Duolingo, Pimsleur ve Rosetta Stone gibi ücretsiz mobil uygulamalar ve dil okulları var.

Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolu o dili konuşan bir başka insan ile iletişim kurmak. Bu, biri ile sürekli olarak muhabbet ederek veya gerçek bir öğretmenden özel ders almak gibi çeşitli şekillerde olabilir.

Yeni Bir Dil Öğrenmek İçin Yapılan Diğer Bir Hata: Sonuçlar Hakkında Aşırı İyimser Olman

Çoğumuzun yaptığı ikinci en yaygın hata ise aşırı miktarda iyimser olmak. Bu da seni bir dili 30 gün içinde öğrenmek veya borsadan milyonlar kazanmak gibi başarması imkansız ve gerçekçi olmayan beklentilere sokuyor.

Gözünde canlandırabileceğin net hedeflere sahip olmak önemli ama aynı zamanda gerçekçi olmalı ve her başarının zaman aldığını anlamalısın. Türkçeyi nasıl öğrendiğini düşün. Bir aylık kısa bir sürede mi öğrenmiştin?

Daha gerçekçi bir yanıt istiyorsan, akademisyenlerim eğitim eğrisi dediği şeyle yüzleşmen gerekiyor.

Bu eğri, ne kadar yetenekli olursan ol, bir şey öğrenmek veya başarmak istediğin her şey için geçerli bir eğri. Zaman zaman performansının zirve yaptığı veya tabana vurduğu anlar olur. Bu eğri ile aşırı iyimser beklentilerin arasındaki farkı anlaman çok önemli.

Kalıcı Olamama

Yeterince çabalarsan kendin için belirlediğin hedeflerin çoğuna ulaşırsın. Peki, neden bazı zamanlar erkenden pes ediyorsun?

Aşırı iyimser beklentilerden zaten bahsettik. Ama bir diğer büyük etken ise yeterli motivasyonunun olmaması. Konu bir şey öğrenmek olduğunda çoğumuz için kısa yollar çok cazip geliyor ama bir şeyi neden öğrenmek istediğimizi çok kolay unutuyoruz.

Dil öğrenmek için kendine şu gibi soruları sorarak başlayabilirsin:

  • Kendine ne gibi fırsatlar yaratacaksın?
  • Kiminle iletişim kuracaksın?
  • Nasıl biri olacaksın?

Bu, sadece dil öğrenme ile sınırlı olmak zorunda değildir. İşler kaçınılmaz bir şekilde sarpa sardığında bu soruları dikkatlice düşünmek ve yanıtlamak için 5 dakikanı ayırmak motivasyonunu, arzunu ve şevkini arttıracak.

Haydi şimdi etkili yabancı dil öğrenme teknikleri neler, onları inceleyim.

İşte, günde sadece 30 dakikanı ayırarak yeni bir dil öğrenmek için odaklanmam gereken en etkili 3 yöntem.

En Yaygın Kelimeleri Öğrenmek ve Gözden Geçirmek (Günlük 10 Dakika)

Eğer yeni bir dil öğrenmeye karar verdiysen, en sık kullanılan kelimeleri öğrenmekten daha iyi bir başlangıç yok. Dilbilimciler tarafından yapılan araştırmalar ispatlamıştır ki:

Bir dilin en sık kullanılan 2000 kelimesini öğrenmek seni o dilin kurmaca olmayan yazın türündeki kelimelerin yüzde 84, kurgusal yazınındaki kelimelerin yüzde 86.1 ve günlük konuşma dilindeki kelimelerin yüzde 92.7’sine aşina yapar.

Peki, bununla anlatmak istediğimiz ne?

Bir dilin en sık kullanılan 3000 kelimesini öğrenmek seni o dilin kurmaca olmayan yazın türündeki kelimelerin yüzde 88.2, kurgusal yazınındaki kelimelerin yüzde 89.6 ve günlük konuşma dilindeki kelimelerin yüzde 94.0’üne aşina yapar.

Öğrendiğin 2000 kelime senin o dile olan aşinalığını yüzde 92.7 arttırırken, ek olarak 1000 kelime daha öğrenmek sana sadece yüzde 1.3’lük bir katkı yapıyor. Sence de dil öğrenmeye yeni başlayan birisi için bu bir zaman kaybı olmaz mı?

İlk hedefinin 2000 kelime öğrenmek olduğunu bilmelisin. Bu kelimeleri öğrenmek ve 20 tanesini tekrar etmek için her gün 10 dakikanı ayırmak sadece 100 gününü alacak (3 aydan biraz fazla bir süre).

Gerekli toplam süre: Günlük 10 dakika

Yeni bir dil öğrenmek: Online Olarak Özel Bir Öğretmenle Çalışmak (Her Hafta 3 Tane 30 Dakikalık Ders)

Sadece kelime öğrenmek senin bir anadili konuşucusu ile akıcı olarak konuşmanı sağlamaz. Akıcı bir şekilde konuşmayı başarmanın tek yolu hatalarını düzeltecek ve sana gerekli geribildirimi yapacak bir öğretmenle özel ders yapman.

Neyse ki artık teknoloji çağında yaşıyoruz. Teknoloji ve iletişim araçlarından faydalanarak evinden çıkmana gerek kalmadan veya gittiğin her yerden bir ders için sadece 30 dakikanı ayırarak gerçek bir öğretmenle çalışman mümkün.

Rype gibi web siteleri online olarak dil öğretmenleri ile süre açısından sınırsız birebir dersler sunarak, nerede olursan ol, istediğin her an yabancı dil dersi almanı kolaylaştırıyor.

İstediğin her an, istediğin her yerde ders alabilme özgürlüğün sayesinde artık zamanının kısıtlı olmasını bahane edemeyeceksin.

Gerekli toplam süre: (Ders başı 30 dakika) x (Haftada 3 ders) = 90 dakika (Günlük 13 dakika)

[geo-post id=”1053″]

Yeni bir dil öğrenmek: Gözden Geçirme ve Pratik (Her Hafta 3 Tane 15 Dakikalık Çalışma)

Eğer daha hızlı sonuç almak istersen, dil derslerinin haricindeki zamanlarında da çalışmak sana oldukça yardımcı olacak.

Bunun için öğretmeninden ödev isteyebilirsin, öğrendiğin dilde film ve dizi izleyebilirsin, o dildeki yazıları okuyabilirsin veya o dille ilgili aklına gelen herhangi bir şeyi yapabilirsin. İstersen derslerinin üzerinden bir daha geçebilirsin, istersen aynı dili öğrenmeye başlayan bir arkadaşınla konuşma pratiği yapabilirsin. Karar tamamen senin ama öğretmenin dışında başka biri ile konuşma pratiği yapma imkanın varsa bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalısın.

Ne yaparsan yap hiçbir şeyi aceleye getirme ve sadece geçmiş derslerde öğrendiklerini sindire sindire ilerlediğinden emin ol.

Gerekli toplam süre: (Çalışma başı 15 dakika) x (Haftada 3 çalışma) = 45 dakika (Günlük 7 dakika)

Toplam: Günde 10 dakika (en sık kullanılan kelimeleri öğrenmek için) + Günlük 13 dakika (özel dersler için) + Günlük 7 dakika (gözden geçirme ve pratik için) = yeni bir dil öğrenmek için günlük 30 dakika

Son Söz

İşte, yeni bir dil öğrenmek için yapmak gerekenler sadece bundan ibaret. Doğru çözümler, strateji ve araçlarla işe yaramayan dil öğrenme yöntemlerine yıllarını ve binlerce liranı harcamana gerek kalmadan kestirme bir yaklaşım ile dil öğrenmen çok kolay.

Günde sadece 30 dakikanı ayırarak bir dili çok iyi derecede kolayca öğrenebilirsin.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu