Kişisel Gelişim

Etkili Dinleme – Etkili Dinleme İçin Yöntemler

Etkili dinleme, zihinsel bir davranıştır. Hayatınıza renk katmak ve gelişiminizi sürdürmek için etkili bir dinlemeye sahip olmalısınız.

Dinlemek, karşıdaki konuşmacıyı anlamak, ifade ettiklerini duyma girişimidir. Genel itibariyle konuşmacı ne söylerse duyduğumuzdur. Lakin etkili dinleme ise, derin ve kapalı olan, genelde açığa çıkmayan sözcük gruplarını anlamaya çalışmak için kullanılan bir yöntemdir. Etkili dinleme, duygusal zekanın bir ürünüdür. İş hayatınızda bir adım ileriye gitmenizi ve yaşamınızda da güzel ve huzurlu yaşamanızı sağlar. Çünkü sözcük gruplarını anlamak ve karşıdaki insanı ‘iyi dinlemek’ kendinizi de ifade etmenize yardımcı olur.

Etkili dinleme için bilinçaltımızı yönetmemiz, kontrol etmemiz gerekmektedir. Bir bilginin ya da konuşmacının bize aktarılması için bilinçaltımızın o iş dışında başka bir şeyle meşgul olmaması gerekmekte. Dinlemede ne kadar başarılı olursanız, düşüncelerinizi aktarmada o kadar etkili olursunuz. Ayrıca etkili dinleme ile, kendinizi geliştirerek kişisel gelişiminize katkı sağlarsınız.

Etkili dinleme için basit yöntemler

Etkili dinleme ile duyma farklılık göstermektedir. Duyma eylemi fizikseldir. Dinleme ise, zihinsel bir olaydır. Dinlemek ve empati yapmak bizi başarılı yapacak en büyük etkendir. Yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilerin etkili dinleme yeteneği ile başarı arasındaki ilişki ortak olarak görülmüştür. Etkili dinleme için şuradaki basit kurallar uygulanmaktadır;

 1. Konuşma
 2. Konuşmayı rahatlat
 3. Dikkatini dağıtan engelleri kaldır
 4. Sabırlı ve sakin ol
 5. Tartışma yaratacak eleştirilerde bulunma
 6. Dinlemek istediğini ve dinlediğini göster
 7. Sorduğun sorular açık ve net olsun

‘Neden etkili dinleme zordur?’

Etkili dinleme için psikolojik ve fizyolojik olarak karşıdaki kişinin duygularını ile düşüncelerini yaşamamız gerekmektedir. Her insandan öğreneceğiniz bir şeyler mevcuttur. Her insan değerli ve özel olmak ister. Samimi ve etkili dinlemeyle, karşıdaki kişiyi özel hissettirebilirsiniz. ‘Etkili dinleme neden zordur?’ sorusunu şöyle cevaplayabiliriz;

 • Karşıdaki konuşmacı ile aynı frekansta olmalıyız
 • Söylenenleri anlayıp anlamadığını kontrol etmeliyiz
 • Anlamı cümle içinde yakalamaya çalışmalıyız
 • Göz temasını eksik etmemeliyiz
 • Karşı tarafın söylediklerini kafanızla onaylayın,
 • Farklı bakış açılarından konuya yaklaşmaya çalışın ve her zaman görüşlere odaklanın
 • Bilinçaltını kontrol edin ve empati kurmaya çalışın
 • Zihni kontrol etmek yanlışları da kontrol etmek demektir. Kendi yorumunuzu dinlerken cümlelere dahil etmeyin
Etkili iletişimin anahtarı etkili dinlemek
Etkili iletişimin anahtarı etkili dinlemek

Etkili dinlemeye rağmen karşıdakine bunu hissettirememekten ve etkili konuşamamaktan dolayı bazı iletişim bozuklukları yaşanabilir. Peki bu sorunun önüne nasıl geçeriz? Etkili dinleyebilmek veya dinlediğini hissettirmek açısından baktığımızda sözsüz iletişim konusuna da bakmamız gerekir. Sözsüz iletişimi kısaca karşımızdakini dinlediğimizi belli etmek için beden dilimizle onu takip ettiğimizi göstermek olarak anlatabiliriz. Örneğin karşımızdaki kişinin iki gözleri ve alnı arasında bir üçgen oluşturup tam ortasına bakmamız gerekmektedir. Bunu etkili halde kullanabilmek adına eğer gözümüzde güneş gözlüğü var ise ortadan kaldırılmalıdır. Karşıdaki bireyin dinlediğinizi belli etmek adına başınızı sallayabilir, konuya göre samimi bir tebessüm edebilir ve aşırı olmaması şartıyla aralara girerek konuyla alakalı sorular sorarak dinlenildiğini belli eden davranışlar sergilenmelidir.

Duyulanları zihinde anlamlandırmak

Dinliyormuş gibi görünmek yerine gerçekten dinlemek gerek.. Çünkü karşıdaki bireyin anlattığı konuya zihin ile eşlik edilirse anlatılan konuya hakimiyet sağlanır, anlatılmak istenilen tam anlamıyla anlaşılır ve etkili dinlemek için önemli bir adım atılmış olur.

Başka bir yöntemse karşıdakinin anlattığını sürekli bölmeden araya girmeden anlatımın akışını bozmamaktan geçer. Önemli bir konudan bahsedilirken, anlatılanın ortasında bir soru sormak anlatımın ve konunun başka yerlere gitmesini sağlayabileceği gibi aynı zamanda anlatılan konunun anlık yarattığı heyecanını da etkilemiş olur.

Etkili dinlemeyle, hayatınıza yeni renk ve soluk getirebilirsiniz. Bunun tüm kontrolü kişinin kontrolündedir. Unutmayın! Gelecek yıllarda kişiler, yetenekleriyle önem kazanacak ve hayatlarına rol verecek.

Daha fazlası için kişisel gelişim sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu