Kişisel Gelişim

Öfke Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

Öfke kontrolü normal olmayan ve belli sebepler sonra ortaya çıkan bir durumdur. Öfkeyi tetikleyen başka duygular bulunmaktadır.

Öfke kontrolü yapamayan insanlar aslında bir hastalığa yakalanmış kişilerdir.. Öfke bozukluğu ilk olarak fark edilmesi gerekmektedir. Kişinin kendisini fark etmesi ve durumu çözme arayışına girmesi gerekmektedir.

Öfke nedir sorusuyla başlamak gerekirse öfke; kızgınlık karşısında verilen olağan dışı tepkidir. Her insan, belli bir sebepler sonrasında sinirlerini ve kızgınlığını kontrol edemez ve öfke patlaması dediğimiz şey yaşanır. Normal sağlıklı bir insan, ‘ben öfkeliyim’ demez. Öfke nedenden dolayı kaynaklanmaktadır. İnsanlar öfkelendiği sırada beynini doğru kullanamaz ve sağlıklı da düşünemez. Verilen her cevap ya da sorulan sorular bir öfkenin ürünüdür.

‘Öfke kontrolü pişmanlıktır’

Sıklıkla öfke kontrolü yaşayan insanlarda görülen en büyük özellik ise; yaşananları içe atmadır. Belli bir olaylar karşısında susan, yerinde cevap vermeyen, yaşadıklarını içine atan insanlarda öfke kontrolü çok görülmektedir. Bardağı taşıran bir hamle ile öfke patlar. Bunun için eğer size, bir şeyler söylenmişse ya da size karşı bir şeyler yapılmışsa içinizde kalmaması gerekmekte. Konuşarak, anlaşarak ve düşüncelerinizi ifade ederek belirtmeniz öfkenizi kontrol altına almanızı sağlayacaktır. Unutmayın! Öfke kontrolünü yaşayan insanlar, öfkesi geçtikten sonra pişman olmakta ve mantıklı düşünerek kararları sağlıklı şekilde vermektedirler.

Öfke kontrolü sağlamak için en altın kural ise; üzerinize gelerek bir şeyler ifade etmeye çalışan birine karşı 30 saniye saydıktan sonra sakinliğinizi koruyarak cevap vermenizdir. İlk anda cevap verirseniz egonuz tarafından öne atılmanız istenilecek ve gelişmeler istenmeyen sonuçlar doğuracaktır.

Öfke Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

Öfke kontrolünü kontrol altına almak için ilk olarak öfkenin sebeplerini öğrenmek gerekmektedir. Öfke patlaması yaşayan insanlarda öfke, başka duyguların da tetiklendiği görülmüştür. Bunlar; çekingenlik, aşalanmışlık, utangaçlık, aşk, kabul edememezlik, yetersizlik ya da haksızlıktır. Öfkeyi kontrol altına almak için öfkenin altında yatan duyguyu kontrol etmek gerekmektedir. Öfkeler tecrübeler sayesinde terbiye edilebilir lakin tecrübeye kalmadan ya da bir kaza çıkartmadan kontrol altına almak gerekmektedir.

Eğer çocuğunuzda öfke kontrolünü görüyorsanız ‘ağaç yaşken eğildiğini’ unutmayın. Yapmanız gerekenler aslında çok basittir;

  • Öfkenin kaynağını bulun
  • Yaptığı davranış karşısında göz teması kurarak konuşun
  • Yaptığı davranışlarda şefkatli olmaya özen gösterin
  • Çocuğunuzu fiziksel aktivitelerle rahatlatın

Dilerseniz Uzm. Klinik Psikolog Beyhan BUDAK’dan konu ile alakalı videosuna buradan ulaşabilirsiniz:

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaşanan öfke kontrolü hafife alınamayacak bir durumdur. Eğer kendi çabalarınız ile gelişme göremediyseniz mutlaka bir uzmana götürmeniz gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu