Devlet Destekleri

Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası kimlere verilir? Çeyiz parası ne kadar? Başvuru nasıl yapılır ve sorgulama nasıl yapılır? gibi soruları detaylıca açıklıyoruz.

Çeyiz parası diğer adıyla çeyiz yardımı, anne veya babasının vefatından dolayı ölüm aylığı alan kız çocuklarının evlenmesi halinde, aldıkları ölüm ayılığının 2 yıllık tutarının peşin ödenmesine çeyiz parası denir. Çeyiz yardımından sadece kız çocukları faydalanabilir.

Halk arasında çeyiz parası, çeyiz yardımı, evlilik parası, evlilik yardımı, düğün parası, düğün yardımı, nikah parası, nikah yardımı vb. çok sayıda isimle anılan bu ödemenin SGK literatüründeki resmi adı: Evlenme Ödeneği‘dir.

Evlilik nedeniyle çeyiz yardımından faydalanmak isteyen kızların bireysel olarak bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekir. Çeyiz yardımı SGK tarfından otomatik olarak ödenmediği için SGK Müdürlüklerine dilekçe ile başvurmayanlar bu yardımdan faydalanamazlar.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında evlilik yardımına başvurmak için gerekli evraklarınızı hazırladıktan sonra ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki SGK müdürlüklerinden ya da SGK hizmet merkezlerinden başvurabilirsiniz. Bunun için SGK tarafından istenen belgeler ise şöyledir:

 • T.C. kimlik kartı,
 • Evlilik cüzdanı,

Başvuru yapılan kurumdan alınan dilekçe.

Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çeyiz Parası sorgulama işlemi için E-Devlet kapısı kullanılabilir. e-Devlet şifreniz yoksa durumunda PTT şubelerinden 2TL karşılığında e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” seçeneğiyle ya da PTT şubelerine başvurarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulamanız için izlemeniz gereken yol şöyledir:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız.
 • “E-Hizmetler” menüsünden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına girmelisiniz.
 • “Şahıs Ödeme Durumu Görüntüleme” seçeneğine tıklayıp çeyiz parası sorgulama seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Açılan sayfada çeyiz parası almaya hak kazanıp kazanmadığınız, hak kazandıysanız çeyiz parasının miktarı ve nereden alacağınız bilgisini bulabilirsiniz.

Alo 170 ile çeyiz parası sorgulaması yapmak da mümkündür. 170 çağrı merkezini aradıktan sonra sizden istenilen bilgileri görevli kişiye vererek çeyiz parası sorgulamanızı tamamlayabilirsiniz.

Çeyiz Parasından Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

2020 evlilik yardımı olanağından faydalanabilmek için birtakım koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığı takdirde kişiler çeyiz parası ödeneğinden yararlanabilir. Çeyiz parası ödeneğinden yararlanmak için belirlenen şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Annesini veya babasının vefatı sonucunda yetim aylığı alan kız çocukları evlilik yardımından faydalanabilir. Bu durum erkek çocukları için geçerli değildir.
 • Herhangi bir sebeple yetim aylığı kesilen kişiler bu ödenekten faydalanamamaktadır.
 • SSK ve Bağ-Kur kapsamında hak sahibi olma durumları varsa başvurmak için SGK Merkez Müdürlükleri’ne ya da Sosyal Güvenlik İlk Müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir.
 • Bağ-Kur ve SSK dışında Emekli Sandığı sigorta koluna bağlı kişiler de çeyiz parası ödeneğine başvurabilir ve bu ödenekten yararlanabilir.
 • Herhangi bir yaş sınırı yoktur.
 • İkinci evliliğini yapacak kişiler bu ödenekten yararlanamamaktadır.
 • Evlilik tarihinden itibaren beş yıl içerisinde bu ödeneğe başvurmayanlar haklarını kesin olarak kaybederler.

Evlilik Yardımı Anne Maaşında Kesinti Yaratır Mı?

Çeyiz parası aldığınızda bazı durumlar için annenin dul maaşında kesinti görülebilmektedir. Yetim aylıkları talep dâhilinde çalışmayan bekar kız çocuğu ve dul anne arasında paylaştırılmaktadır. Talep edilmemesi durumunda ise maaşın tamamını dul eş almaktadır. Eğer maaşın tamamını dul eş alıyorsa kız çocuğunun çeyiz parası alması durumunda dul eşin aldığı maaştan, kız çocuğunun maaş üzerindeki hakkı kesilmektedir. Birden fazla yetim maaşı alan kardeşin söz konusu olduğu durumlarda ise diğer kardeşin ya da kardeşlerin aldığı yetim maaşı artmaktadır.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Evlilik yardımı talebiyle alınan çeyiz parasının belirlenmesinde başvuruda bulunan Bağ-Kur sigorta koluna kişinin ne kadar aldığı yetim aylığı üzerine değerlendirme yapılmaktadır. Çeyiz parası talebinde bulunan Bağ-Kur sigorta koluna bağlı kişinin en son aldığı yetim aylığının 24 katı hesaplanır ve bu tutar bir defalığa mahsus olmak üzere peşin olarak başvuruda bulunan kişiye ödenir. Örneğin kişi aylık 500 TL yetim maaşı alıyorsa devlet tarafından ödenecek tutar 12.000 TL’dir. Çeyiz parası şahsın yetim aylığı aldığı banka hesabına yatırılmaktadır. Hak sahibi dışında kalan herhangi biri, buna kişinin kocası da dâhildir, hiçbir koşulda kişinin çeyiz parasını çekemez.

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parası hesaplanmasında başvuru yapan kişinin aldığı yetim aldığı göz önünde bulundurulur. Örneğin: 400 TL Ölüm aylığı alan kişi, 4C Sigorta Koluna bağlı ise ölüm aylığının 12 katı olan 4800 TL Çeyiz Parası alır. Eğer aynı kişi 4A ya da 4B sigorta koluna bağlı ise ölüm aylığının 24 katı olan 9600 Tl çeyiz parası alır. Kişinin aldığı yetim aylığının 24 katı ya da 12 katı olacak şekilde bir hesaplama yapılır ve bunun neticesinde çeyiz parası ödeneği sağlanır. Çeyiz parasında hesaplama işleminin yetim aylığının 12 katı ya da 24 katı olarak verilmesi, kişinin bağlı olduğu sigorta koluyla alakalıdır. Kişi 4C (Emekli Sandığı) sigorta koluna bağlıysa aldığı yetim aylığının 12 katı tutarında çeyiz parası ödeneğinden yararlanır. Kişi 4A (SSK) sigorta koluna ya da 4B (Bağ-Kur) sigorta koluna bağlı olduğunda ise aldığı yetim aylığının 24 katı olarak çeyiz parası yardımı alabilir.

 • SSK koluna bağlı bir kişi 300 TL yetim aylığı alıyorsa, 7.200 TL  çeyiz yardımı alabilir.
 • SSK koluna bağlı bir kişi 1.000 TL yetim aylığı alıyorsa, 24.000 TL çeyiz yardımı alabilir.
 • Bağ-Kur sigorta koluna bağlı bir kişi 300 TL yetim aylığı alıyorsa, 7.200 TL çeyiz yardımı alabilir.
 • Bağ-Kur sigorta koluna bir kişi 1000 TL yetim aylığı alıyorsa, 24.000 TL çeyiz yardımı alabilir.
 • Emekli Sandığı sigorta koluna bağlı bir kişi 400 TL yetim aylığı alıyorsa, 4.800 TL çeyiz yardımı alabilir.
 • Emekli Sandığı sigorta koluna bağlı bir kişi 1.000 TL yetim aylığı alıyorsa, 12.000 TL çeyiz yardımı alabilir.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Evlilik yardımına başvurmak isteyen kişiler evlenmelerinin ardından geçen 5 yıl içerisinde başvuru yapmalıdır. Kişilerin 5 yıl içerisinde başvuru yapmamaları durumunda çeyiz parası ödeneği zaman aşımına uğrayacağı için kişiler çeyiz parası haklarını kaybeder. Dolayısıyla kişilerin çeyiz parası haklarının zaman aşımına uğramaması için kişiler evlenmelerinin ardından 5 yıl içerisinde çeyiz parası başvurusunda bulunmalıdır.

Çeyiz Parası Sorgulama

Evlilik ödeneği parası, kişilerin yetim aylığı aldığı bankalara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılır. Evlilik ödeneğinin ne zaman yatacağı ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre değişiklikler göstermektedir. Çeyiz parasının kişilerin yetim aylığı aldığı bankaya yatırılma süresi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuyla alakalı olarak 15 gün ile 1 ay içerisinde yatırılmaktadır. Kişiler çeyiz parasının hesaplarına yatırılıp yatırılmadığı sorgusunu e-Devlet üzerinden yapabilmektedir.

Çeyiz Parası Geri Ödenir Mi?

Evlilik ödeneği geri ödemesiz yapılan bir yardımdır. Evlilik ödeneği devletin bir defaya mahsus olmak üzere verdiği ve geri ödeme talep etmediği bir yardım türüdür. Geri ödemeli evlilik yardımları ise bankalar tarafından verilen düğün kredisi ya da evlilik kredisi gibi kredi türleridir.

Çeyiz Parası Aldıktan Sonra Yetim Maaşı Alabilir Miyim?

Çeyiz parası ödeneğinden faydalandıktan sonra yetim maaşı almak evliliğinizin iki yıldan fazla sürmesi durumunda mümkün değildir. İlk iki yıl içinde boşanma işlemi gerçekleşirse yemin maaşı alabilirsiniz. Ancak ikinci evliliğiniz için çeyiz parası ödeneğinden faydalanamazsınız. Evliliğin ikinci yılından sonraki boşanmalar için yetim maaşı almak da mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan
18 Haziran 2020 21:57

şu aralar evlenenlerin tek derdi diyebilirim. allah kolaylık versin

Nam
11 Temmuz 2020 05:31

Teşekkür ederim.

Beren
11 Temmuz 2020 11:42

Bana da çeyiz parası öder misiniz.

Telin
12 Temmuz 2020 01:23

Çeyiz parası istiyorum.

Berna
12 Temmuz 2020 06:53

Çeyiz parası uygulaması çok iyi.

berna
12 Temmuz 2020 14:04

Miktarı mutlaka arttırılmalı

Danla
14 Temmuz 2020 21:53

Güzel ve açıklayıcı bir yazı sağol.

Başa dön tuşu