Devlet Destekleri

Bireysel Emeklilik Devlet Desteği Nedir?

Bilindiği üzere çalışanların bireysel emeklilik ile aylık belirli oranlarda birikim yapması mümküdür. Bireysel emeklilikte devlet desteği vardır.

Devlet desteği ile emekli olmak, 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile yürürlüğe girmiştir. Bireyin çalışma hayatında yaptığı tasarruflar ile emeklilik dönemlerinde toplu ödeme ya da maaş alma sistemidir. 2017 yılında kanundaki değişikliklere bağlı olarak Otomatik BES sistemine geçilmiştir. Diğer bilinen adıyla zorunlu bireysel emeklilik sistemi, kamuda ya da özel sektörde çalışanları uzun vadede yatırım yapmaya teşvik etmeyi amaçlar. Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde kişinin kendi yatırımları haricinde devletten de ek olarak alınan maddi yardım söz konusudur. BES devlet katkısı ile sisteme katılan kişinin ödediği katkı paylarının %25’i oranındaki tutar, emeklilik hesabına aktarılmış olur. Yeni sistemle birlikte işverenlerin çalışanlarını zorunlu bireysel emekliliğe dâhil etmesi gerekirken; çalışan kişi istemezse sistemden ayrılması da mümkündür. Ayrıca Otomatik BES sitemine dâhil olanlara 1 kereye mahsus 1000 TL teşvik ödemesi verilir.

BES Devlet Katkısı Hak Ediş Süreleri

BES devlet desteğini hak etme süreleri, kişinin sistemde kaldığı yıla göre hesaplanmaktadır. Kişinin devlet katkısından yararlanabilmesi için yıla bağlı olarak alınabilecek tutarlar şu şekildedir:

  • Kişi emeklilik sisteminde en az 3 yıl kayıtlı olursa hesabındaki tutarın %15’i,
  • En az 6 yıl sistemde kalırsa %35’i,
  • En az 10 yıl kalırsa %60’ı,
  • Emeklilik hakkını kazanma, vefat veya iş görememezlik durumlarında %100’ü oranında hesabındaki tutarı almaya hak kazanmaktadır.

Bireysel emeklilikte devlet katkısından yararlanacak olan kişilerin T.C. vatandaşı olması ve 5901 sayılı TürkVatandaşlığıKanunu’nun 28. maddesine uygun olması gerekir. Bu şekilde sisteme dâhil olanlar devlet destek tutarından yararlanır.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Üst Sınırı 2019

2019 yılı BES en yüksek devlet katkısı, brüt asgari ücretin yıllık tutarının %25’i üzerinden belirlenmektedir. 2019 yılına göre brüt asgari ücret toplamı 30.700,80 TL’dir. Bu tutarın %25’i üzerinden hesaplama yapılırsa maksimum devlet katkısı 7.675,20 TL olmaktadır. Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde Otomatik BES uygulaması ile işveren tarafından çalışana yapılan katkı payı ödemeleri için devlet ekstra ödeme yapmaz. Sisteme katılan kişinin birden fazla emeklilik sözleşmesi bulunması durumunda da devlet katkısı payı yine %25 olarak belirlenmiştir.

Bireysel Emeklilik Sorgulama

 Bireysel emekliliğin sorgulanması, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. Sistemdeki kişiler bu şekilde devlet katkı paylarını ve emeklilik bilgilerini görebilmektedir. “Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama” bölümünden online olarak verilen hizmette sözleşme bilgileri ve katkı paylarına dair hesaplanmış tutarları inceleme imkanı vardır.

Bireysel Emeklilik Hesaplama

Bireysel emeklilik hesabı, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştır. Devlet destekli bireysel emeklilik sisteminde hesaplama, prime esas kazancın %3’ü oranında yapılır. Çalışan kişinin geliri üzerinden bu orandaki tutar kesilir. Çalışan istediği takdirde kesinti oranını arttırma ya da azaltma hakkına sahiptir. Bakanlar Kurulu’nun verdiği kararla minimum kesilen tutar 53 TL; maksimum kesinti ise 340 TL olmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu