Devlet Destekleri

Yumurta Çiftliği Devlet Desteği Nasıl Alınır? Şartları Neler?

Yumurta çiftliği devlet destekleri programına alındı. Tavuk ve yumurta çiftliği için devletimizin ne şartlarda kredi ve destek verdiğini açıklıyoruz.

Yumurta çiftliği için 2021 yılındaki devlet desteği Tarım ve Orman Bakanlığı ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla veriliyor. Devlet hayvancılık faaliyetlerini teşvik edebilmek için bazı destekleri çiftçilere veriyor. Çiftçiye verilen bu desteklerden de bir tanesi yumurta için tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilere sağlanıyor. Yumurta çiftliği desteği için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu geri ödemesiz hibe sağlıyor. Bunun yanı sıra krediler de yine devlet tarafından yumurta çiftliği için veriliyor. Bu kredinin de 7 yıl vadesi varken bunun dışında 2 yıl geri ödemesiz seçeneği de mevcuttur.

Tavuk Çiftliği İçin Devlet Ne Kadar Destek Veriyor?

Tavuk çiftliği için verilen desteğin miktarı 50 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Yumurta çiftliğini kurmak isteyen kişilerin tavuk çiftliği için verilen desteğe başvurması gereklidir. Devletin verdiği tavuk çiftliği hibesi de yararlanılan hibe desteğine göre değişiyor. Fakat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tavuk çiftliği için 50 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe veriyor. Kanatlı sektörü için verilen kredinin en üst limiti ise 3 milyondur. Bu kredilerin geri ödemeleri için yatırım dönemlerinde %50, işletme döneminde ise %25 oranında faiz indirimi yapılıyor.

Yumurta Çiftliğine Devlet Desteği Şartları Nelerdir?

Yumurta çiftliğinin devlet desteği alma koşulları arasında 7500 adet tavuğun olmasıdır. Tavuk yetiştiriciliğinin amacına göre devlet desteği alabilmek için bulunması gereken tavuk sayısı da değişiyor. Yumurta tavuğu için de 7500 tavuğun çiftlikte olması gerekiyor. Bunun yanı sıra hibe ya da kredi desteğinin alınabilmesi için 18 yaşından büyük olma şartı da aranmaktadır. Yumurta çiftliği desteği alabilmek için ayrıca çiftlik kayıt sistemine (ÇKS) kayıt yaptırılması da şarttır. Daha önceden kaydı olmayan kişilerin bu kayıt işlemini gerçekleştirmesi gereklidir.

Yumurta Çiftliği Devlet Desteği
Yumurta Çiftliği Devlet Desteği

Yumurta Çiftliği Desteği Nasıl Alınır?

Yumurta çiftliğine destek alma yolu hibe ya da kredi alınacağına göre değişiyor. Yumurta çiftliğini kurmak için kredi almak isteyen kişilerin Ziraat Bankası’na başvurması gerekiyor. Ziraat Bankası tavuk çiftliği için devlet destekli kredi vermektedir. Bundan dolayı da gerekli olan tüm belgelerle beraber Ziraat Bankası şubesine başvurulması gereklidir. Hibe desteğini almak isteyen kişilerin ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvurması gereklidir.

Başvuru İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Yumurta çiftliği desteği başvuru belgeleri arasında nüfus cüzdanı vardır. Tavuk çiftliği için devlet desteği almayı düşünen kişilerin başvuru sırasında nüfus cüzdanını bulundurması gereklidir. Ayrıca bu destek için istenen belgeler hibe ve krediye farklılık gösterebilmektedir. Örneğin kredi almak isteyen kişilerin Ziraat Bankası’na teminat göstermesi şarttır. Bu teminat şartı hibe desteğinde yoktur. Bu belgelerin dışında hem hibe hem de kredi için istenen diğer evraklar şunlardır:

  • Çiftlik kayıt sistemi belgesi,
  • Son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu.

Yumurta Çiftliği İçin Hangi Bankalardan Kredi Alınabilir?

Yumurta çiftliğine kredi alınabilecek bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası devlet desteği ile bu krediyi sağlıyor. Ziraat Bankası dışındaki bankalar da tavuk çiftliği için kredi veriyor. Ancak bu bankaların sağladığı kredide herhangi bir devlet desteği bulunmuyor. Yumurta çiftliği desteğinin dışında bankalardan da kredi çekmek isteyen kişiler şu bankalara başvurabilir:

  • Akbank,
  • QNB Finansbank,
  • İş Bankası,
  • Şekerbank,
  • TEB,
  • Garanti Bankası,
  • Deniz Bankası.

Her bir bankanın kredi için sağladığı olanaklar ve istediği koşullar farklıdır. Bundan dolayı hangi bankanın kredisine başvurulacağına karar verilmeden önce bankaların internet siteleri üzerinden tavuk çiftliği kredileri hakkında detaylı tüm bilgi edinilmelidir.

Tavuk Çiftliği Devlet Desteği konusu da ilginizi çekebilecek devlet desteklerindendir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu