Devlet Destekleri

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Şartları

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ceviz yetiştiriciliği desteği için 100 bin TL’ye kadar destek verilmesi planlanmaktadır. Destek verilmesi planlanan tarla büyüklüğüne göre kişiler mazot desteğinde de faydalanabilirler. Tarım ve Orman Bakanlığı verdiği destek ile ceviz yetiştiriciliğinin artmasını planlamaktadır. Üreticilerin gerekli şartları taşımaları halinde Bakanlıkta ödeme almaları mümkün oluyor. Ceviz yetiştiriciliğinde destek almak isteyen kişilerin başvurularını Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Ne Kadar?

Ceviz yetiştiriciliğinin devlet desteği miktarı dönüm başına hesaplanıyor. Buna göre her bir dönüm için ortalama bin TL destek verilmesi planlanmaktadır. Ceviz yetiştiriciliği için destek almış kişiler, geri ödemelerini 15 sene sonrasında yapabiliyorlar. Belirtilen miktarı almak isteyen kişilerin Tarım İl Müdürlüğü tarafından onaylanmış bir projeye sahip olmaları gerekiyor.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Neden Veriliyor?

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği verilmesinin amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzenli ve dengeli beslenebilmek adına ceviz üretimini artırmak,
  • Gelir düzeyini yükseltmek,
  • İstihdam olanağı sağlanması,
  • Ekonomik hareketliliği sağlamak,
  • Üreticilerin teşvik edilmesi,
  • Kırsal alanda ekonomik hareketliliğin sağlanmasıdır.

Diğer ağaç türleri ile kıyaslama yapıldığı zaman, ceviz ağaçlarının oranı yalnızca yüzde 13’tür. Verilen destekler ile birlikte bu oranın artması planlanmaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Almak için Ne Kadar Alanım Olması Gerekiyor?

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği almak için gerekli alan en az 10 dekar olmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığına göre destek almak isteyen kişilerin sertifikalı alanda üretim yapmaları gerekmektedir. Buna göre, dekar başına 100 bin TL  değerinde hibe almanız mümkün olur. Başvuru yapmak isteyen kişilerin Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olmaları gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra görevli personeller, üretim yapılacak alanı birebir ziyaret ederler ve rapor tutarlar. Üretim yeri kontrolü sona erip, başvuru onaylanınca Ziraat Bankası ile olan süreç başlar.

Desteği Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ceviz yetiştiriciliğinin devlet desteği almak için gerekli şartlar bulunuyor. Örneğin başvuru yapan kişinin en az 5 dekar yani 5 bin metre kare alana sahip olması şartı aranıyor. Destek alınmak istenilen alanın tapulu olması şarttır. Eğer alan 5 dekarına altında ise ve yan yana şahse ait bir araziyse, hibe ya da diğer kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz. Dikimi yapmak isteyen kişinin en az 1 seneden beri Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Kullanılacak olan fidanların sertifikası ve aşısı bulunmalıdır. Ayrıca fidanların sulanması adına, arazide döşeli sulama sistemlerinin bulunması gerekiyor. Bu sistemlerden çıkan faturalar, hibe kapsamında geri ödenir. Faturalar damlama sulama ana boruları ile damlama hatları için geçerlidir. Fatura bedelinin ibraz edilmesi halinde, bu bedelin yüzde 50’si ödenecektir. Kalan kısım için başvuru yapan kişinin ödeme yapması gerekiyor.

Desteği Almak için Fidan Boyları Ne Kadar Olmalı?

Ceviz yetiştiriciliği için devlet desteği almak için gerekli fidan boyları şu şekilde sıralanabilir:

  • 7 ile 100 cm arası fidanlar,
  • 100 ile 150 cm arası fidanlar,
  • 150 ile 200 cm arası fidanlar,
  • 200 cm ve üzeri fidanlar.

Ceviz yetiştiriciliği desteği alınca devletten boyutları fark etmeksizin her bir fidan için 14 TL destek alırsınız. Ancak siz fidanları satın alırken bu bedelin daha altında ödeme yaparsınız. Satın alınan fidanlara destek verilebilmesi için bu fidanların sertifikalı olması gerekmektedir. Bunun dışında destek verilmez.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu