Devlet Destekleri

Ticari Alacak Sigortası Devlet Desteği

2021 yılı itibariyle devlet destekleri devam etmektedir. Ticari alacak sigortası da devlet desteğine girmektedir. Sizin için şartlarını inceledik.

Devlet destekli ticari alacak sigortasından faydalanacaklar şirket yapıları üzerinden ve şirkete ait evraklar ile bankalara başvuru gerçekleştirmektedir. Bankaların devlet destekli çalışma sistemi ile işlem yaptığı ticari alacak sigortası çeşidi, şirket gelirlerini sigorta altına almaktadır. Şirketin her hangi bir başka kişi ya da kurum ile yaptığı iş sonucu ödeme sağlanamaz ise ödeme banka kanalı ile yapılmaktadır. Bu işlem sigortanın içerdiği bir özelliktir. Sigorta yaptırmak için bankalara verilen aylık ödemeler şirketin gelir belgesi üzerinden hesaplanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak sabit bir tutardan söz edilememektedir. Başvuru yapılabilecek bankalar ve başvuru sırasında istenen evraklar yazı içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sunan Banka Kuruluşları

Devlet destekli ticari alacak sigortası talebi bankalara ve bankalara bağlı olarak hizmet veren sigorta kuruluşlarına yapılmaktadır. Şirketlerin kişilerle ve ya başka kurumlar ile yaptıkları işlerde ortaya çıkan parasal ödemelerin teminat altına alınması sağlanmaktadır. Şirketlerin yaptıkları iş karşılığı alacakları ödeme kurum tarafından gerçekleştirilmez ise banka tarafından gerçekleştirilmektedir. Devlet destekli ticari alacak sigortası uygulaması bulunan kurumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Halk Sigorta
  • Vakıfbank
  • Ziraat Sigorta AŞ.
  • Türkiye İş Bankası
  • Anadolu Sigorta

Bu sigorta çeşidi için sigorta aylık ücreti banka ve ya sigorta kuruluşuna şirket tarafından ödenmektedir. Sigorta taksitlerinin belirlenmesi ise her şirket için farklı uygulamaya tabidir. Şirket gelir belgesi üzerinden banka aylık bir ödeme tutarı belirlemektedir. Başvuruların nasıl yapılacağı ve gerekli evraklar alt başlıklarda yer almaktadır.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortasının Başvurusu

Ticari alacak sigortasından faydalanacak şirketler yukarıda ki başlıkta bulunan banka veya sigorta kuruluşlarından birine ziyaret gerçekleştirmelidir. Bu kuruluşlar sigorta imkanlarından devlet desteği ile yararlanılmasını sağlamaktadır. Devlet destekli sigortalarda Aylık sigorta ödeme limitinin bir kısmı devlet tarafından karşılanırken bir kısmı şirket tarafından karşılanmaktadır. Bu tutarlar şirketin yatırım değerleri üzerinden belirlenmektedir ve her şirketin kazancına göre farklılık göstermektedir. Başvuru için seçilen bankanın şubesine ve ya sigorta kuruluşunun acentesine gidilir. Burada devlet destekli ticari alacak sigortası talep formu doldurulup, müşteri temsilcilerince onaylanır. Forma eklenen evraklar ile birlikte işlem tamamlanmaktadır. Gerekli evraklar ise alt başlıktan öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Başvuru Belgeleri

Sigorta talebi için gerekli evraklar başvurulan her banka ve sigorta acentesi için aynıdır. Bu evraklar yardımı ile şirketin yasal olarak işlem sergilediği kanıtlanmakta ve sigorta tutarının ne kadarından devlet yardımı ile muaf tutulacağı belirlenmektedir. Banka ve sigorta acentelerince istenilen ticari alacak sigortası başvuru evrakları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Şirketin ciro bilgilerini beyan eden gelir gider tablosu
  • Şirket bilançosu
  • Yaptığı yatırımlara dair hesap özetleri
  • Şirket kuruluş belgesi
  • Şirket sahibinin imza beyanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi.

Bu evrakların üst başlıkta yer alan başvuru işlemi sonrası, başvuru formuna eklenmesi ile sigorta işlemi başlatılmaktadır. Şirketin gelir belgesi üzerinden hesaplanan tutar ile devletin sağlayacağı parasal katkı miktarı şirkete banka tarafından belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu