Devlet Destekleri

Çiftlik Kurma Devlet Desteği Nasıl Alınır?

2021 yılı itibariyle devlet destekleri devam etmektedir. Yeni bir iş fikri olarak çiftlik kurma devlet destekleri arasında kendisine yer bulmuştur.

Çiftlik kurma devlet desteği nasıl alınır? Devlet destekli olarak çiftlik kurma başvuruları 2021 yılı için nasıl yapılır ve ne kadar hibe ödeniyor?

2021 Devlet destekli çiftlik kuracaklar Gap, Dop, Dokap ve Dap projelerinin yer aldığı bölgelerde çalışma faaliyeti göstermelidir. Çiftlik kuracaklara yönelik hibe krediler bu kurumlara başvuru yapılarak sağlanmaktadır. Devlet destekli kredi başvurusu ile çiftlik kurma işleminde harcanan giderlerin % 50 si devlet tarafından karşılanmaktadır. Çiftlik yapımında kullanılan materyallerin ve alına büyükbaş, küçükbaş hayvanların parasal karşılıklarının yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır. Başvuru için yapılması gerekenler ve istenilen evraklar yazı içerisinden öğrenilebilmektedir.

Devlet Destekli Çiftlik Kurma Kredisi Şartları

Çiftlik kuracaklar için şartlar devlet tarafından belirlenip, Türkiye vatandaşı olmak zorunlu kılınmaktadır. Çiftlik masraflarının % 50 sinin karşılanabilmesi için 18 yaşının doldurulmuş olması da gerekmektedir. Devlet destekli çiftlik kurma kredisine başvuru yapabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve T.C. vatandaşı olmak
 • En az bir yıl süre ile hayvancılık yapıyor olmak
 • İl ve İlçe müdürlüklerine başvuru yaparak, kurulmak istenen çiftlik projesinin sunulması
 • Projenin çiftliğin kurulacağı İl Müdürlüğünce onaylanması
 • Onay sonrası çiftliği projede sunulan detaylara uygun olarak kurmak
 • ÇKS kaydı oluşturmak

Bu şartlar sağlanıp, çiftlik fiziksel olarak kurulmalıdır. Kuruluş esnasında yapılan harcamalar ise faturalandırılmalıdır. Faturalandırılan tutarlar ile Gap, Dop, Dokap ve ya Dap kurumlarından birine başvuru sağlanmalıdır. Başvurunun nasıl yapılacağı alt başlık içerisinden öğrenilmektedir.

Devletten hibe al, çiftliğini kur! (Video: Show TV Haber)

Devlet Destekli Çiftlik Kurmak İçin Kredi Başvurusu

Hibe kredi başvurusu yapacaklar Gap, Dop, Dokap ve Dap kuruluşlarından birine başvuru gerçekleştirmelidir. Bu başvuru esnasında çiftlik projesi hayata geçirilmiş olmalıdır ve çiftliğin giderleri faturalandırılmalıdır. Başvuruyu yapacak olan çiftçi 18 yaşını doldurmuş olmalı ve en az 1 senedir hayvancılık ile uğraşıyor olmalıdır. Başvurunun olumlu sonuçlanması açısından İl Müdürlüklerine sunulan proje ile hayata geçirilen proje aynı olmalıdır. Projenin hayat geçirilen çiftlik yapısı ile uyuşması ve projede yer alan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının başvuru esnasında aynı olması gerekmektedir. Kredi başvurusu esnasında yasal belgeler istenmektedir. Bu belgelerin bir kısmı kişiye dair bir kısmı ise kurulan çiftliğe dair belgelerdir. Belgelerin ve çiftlik alanının başvuru öncesi tamamlanması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler alt başlıkta sunulmaktadır.

Devlet Destekli Çiftlik Kurma Kredisi Başvuru Evrakları

Hibe kredi başvurusu yapılırken istenilen belgeler tamamlanıp, Dop, Gap, Dokap ve Dap kuruluşlarından birine başvuru sağlanmalıdır. Başvuru esnasında bu kurumlarca sağlanan devlet destekli çiftlik kurma kredisi başvuru formu doldurulmaktadır. Başvuru formuna eklenen evraklar ile işlem tamamlanmaktadır. Başvuruya ek olarak talep edilen evraklar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İl Müdürlüğünce onaylanmış çiftlik projesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • ÇKS Kaydı
 • Kişiye ait imza beyanı
 • Çiftlik masraflarının faturalandırılmış tutarları
 • Çiftliğe ait tapu ya da kira belgesi
 • Çiftliğe ait işletme kaydı belgesi

Bu belgelerin başvuru formuna eklenmesi ile talep işlemi tamamlanmaktadır. Kredinin onaylanma süreci aynı kurumlara gidilerek takip edilmektedir. Onaylanması halinde Çiftlik kurulurken yapılan harcamaların yüzde %50’si Dop, Gap, Dap, Dokap kuruluşlarınca kişilere ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu