Devlet Destekleri

Devlet Destekli Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet destekli kira yardımı durumu olmayan, yardıma muhtaç kişilere devlet tarafından yapılan bir yardımdır. Kira yardımı almanın belirli şartları vardır.

Devlet destekli kira yardımı nasıl alınır? Kira yardımı alabilmek için 2020 güncel şartlar nelerdir? Devlet destekli kira yardımı kimlere verilir?

Devlet destekli olarak verilen kira yardımının amacı, kiralarını ödemekten zorlanan ve ekonomik yönden sıkıntı içerisinde olanların ihtiyaçlarını karşılayabilmektir. Kira yardımı durumu kötü olanlara devlet tarafından her sene yapılır. Devlet destekli kira yardımından faydalanmak için devletin istediği şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar doğrultusunda ekonomik yönden sıkıntı içerisinde olanlar, kira yardımından yararlanmak için istenilen evraklarla beraber başvuruda bulunabilir.

Devlet Desteğiyle Kira Yardımı

Devlet Destekli Kira Yardımı Nerelerden Alınır?

Devlet desteği ile kira yardımının alınmasında birçok kurum ve kuruluşlar yer alır. Aşağıda devlet desteğiyle kira yardımının alınabileceği yerler ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde verilmektedir:

  • Kentsel dönüşüm kira yardımları için vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat ederek kira yardımını alabilir.
  • Bunun yanı sıra evlerinin kirasını ödemekte zorlanan yoksul insanlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan kira yardımını alabilir.

Yukarıda verilen kurumlara ihtiyaç sahipleri gerekli evraklarla beraber başvurarak ödemekte zorlandıkları kira bedellerini destek alarak yatırabilir.

Devlet Destekli Kira Yardımı Başvurusunda İstenen Koşullar

Devlet destekli kira yardımının alınması için istenen şartların yerine getirilmesi gerekir. Aşağıda kira yardımı desteğinin alınmasında uyulması gereken koşullar ile ilgili bilgiler yer alır. Bu koşullar şu şekildedir:

  • Devletin sunduğu kira yardımından faydalanmak isteyenler, 18 ay içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir. Verilen sürede gerçekleştirilmeyen başvurular bir daha hiçbir şekilde kabul edilemez.
  • Devlet destekli kiranın yardımını alacaklar, daha önce herhangi bir banka veya kurumdan kredi almamış olmalıdır.
  • Kira yardımından yararlanmak isteyenlerin oturdukları evlerin geç satın alınmamış olması gerekir.

Yukarıda verilen şartlara uyum sağlanıldıktan sonra ihtiyaç sahipleri yetkili kuruma zamanında başvuruda bulunmalıdır.

Devlet Destekli Kira Yardımı İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Devlet destekli kira yardımının alınması için gerekli evrakların teslim edilmesi gerekir. Aşağıda teslim edilmesi gereken evraklarla ilgili bilgiler yer alır:

  • Kira yardımından faydalanmak isteyenler, ilk önce kira yardımı başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmalıdır.
  • Forum doldurulduktan sonra T.C. kimlik belgesi teslim edilmelidir.
  • Bunun yanı sıra oturulan apartmanın risk altında olduğunu kanıtlayan belgenin temin edilmesi gerekir.
  • Kira yardımını yapacakların son 3 ayda gelen herhangi bir faturayı yetkili kuruma teslim etmesi gerekir.

Yukarıda verilen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesinden sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidilerek kira yardımını almak için başvuruda bulunulabilir. Başvuruların detaylı bir şekilde incelenmesinden sonra kira yardımını almaya hak kazananlar, ödeyemedikleri kiraları ödeyebilir.

Fakirlik Belgesi İstenir Mi?

Fakirlik belgesi, devlet desteğiyle kira yardımından yararlanacak olanların temin etmesi gereken belgeler arasındadır. Fakirlik belgesi vatandaşların oturdukları yerde faaliyet gösteren muhtarlıktan alınabilir. Fakirlik belgesinin muhtarlıktan alınmasından sonra herhangi bir ücret talep edilmez. Sadece belgeyi almak isteyenler, T.C. kimlik belgesini göstermelidir. Bu doğrultuda istenilen belge alınarak kira yardımında teslim edilecek evrakların arasına koyulur.

Kentsel Dönüşümde Verilen Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kira yardımları sayesinde ev sahipleri, oturdukları bölgede afet olması sonucunda meydana gelen maddi ve manevi zararları karşılayabilir. Kentsel dönüşümde verilen kira yardımlarının miktarı bakanlık tarafından her sene değiştirilir. Kentsel dönüşüm kira yardımından faydalanmak isteyenler, oturdukları bölgede yer alan belediyelere gerekli evraklarla beraber giderek müracaatta bulunabilir. Başvurular detaylı bir şekilde incelendikten sonra doğal afetlere karşı riskli konumda olan evler veya iş yerleri için devlet destekli kira yardımı verilir. Bu sayede ev veya iş yeri sahipleri  meydana gelen doğal afetler sonrası oluşan maddi hasarların karşılanmasında kentsel dönüşüm kira yardımını kullanabilir.

Diğer destek paketlerinden bilgi almak istiyorsanız; devlet destekleri sayfamıza göz atmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu