Kamusal Haberler

SGK Cam Çerçeve Bedeli Ne Kadar?

2021 SGK cam çerçeve fiyatı diyoptri değerlerine göre değişiklik gösterebilir. 2020 yılı için SGK cam çerçeve bedelini her 3 senede 1 defaya mahsus olmak üzere karşılayacağını açıklamıştı. 2021 senesi için de aynı kural geçerli. Sigortası olan kişiler, devlet desteği ile gözlük alma hakkına sahiptirler. Kişinin gözlük alma hakkına sahip olması için yeterli prim ödemesi yapmış olması gerekir. Ayrıca muayene olmak için gerekli çalışma günü olmalıdır. Bu şartlar sağlandıysa, devletin herhangi bir göz hastanesinden randevu alabilirsiniz. Doktor, size hastalığınız olduğu için gözlük reçetesi yazarsa gözlük alırsınız.

SGK Cam Çerçeveyi 3 Seneden Önce Değiştir mi?

SGK cam çerçevesinin 3 seneden önce değiştirilmesi mümkündür. Normal şartlar altında bu durum söz konusu olmasa da istisnai durumlar olabilir. Gelişim çağında olan çocuklar bu istisnalardan bir tanesidir. 18 yaşından küçük olan çocuklar için daha kısa sürede cam çerçeve değişimi yapılabilir. Diğer istisna ise diyoptriliktir. Bu terim, gözün gelen ışınlarını ne kadar kırdığı ile ilgili bir durumdur. Bu oranın yüzde 5 artması demek, devlet tarafından camların daha kısa sürede karşılanması anlamına gelir. Bu durumun doktor tarafından belirtilmesi gerekir. Muayene sonrasında hekimin yazacağı reçeteye göre, çerçevelerin değişimini sağlayabilirsiniz.

SGK Cam Çerçeve Kaç Gün Geçerli Olur?

SGK cam çerçevesinin geçerliliği 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu reçeteler Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından düzenlenir. 10 iş günü geçtikten sonra müracaat eden kişilerin reçeteleri geçerliliği kayıp olur. Özel hastanelerde ise yazılan reçetelerin geçerlilik süresi hakkında durum daha farklıdır. Buna göre reçetelerin 1 sene boyunca geçerliliği olur. Yönetmelikte bu süresinin 1 sene olarak belirlenmesinin nedeni hastanın kornea eğiminin, göz yaşı özelliklerinin ve refraksiyonunun değişebilmesidir.

SGK Cam Çerçeve Hakkını Güneş Gözlüğünde Kullanabilir miyim?

SGK cam çerçevesi hakkı ile güneş gözlüğü satın almak söz konusu olamaz. Bazı özel optik firmaları bu hakkın güneş gözlüğünde, standart gözlük ve camlarda geçerli olduğunu belirtseler de, bu durum gerçeği yansıtmaz. Bunu yapan bir kurum olsa bile, kurum açıkça mevzuata aykırı davranmış olur. Optikler alınan faturalar ile sosyal sigortalar kurumuna her ayın belli gününde teslim yapar. Faturalarda ürün satışının hangi ürün için yapıldığı (güneş gözlüğü olup olmadığı) detaylı bir şekilde belirtilir.

SGK Cam Çerçeve Hakkı Nasıl Sorgulanır?

SGK cam çerçevesi hakkı sorgulanması için e devlet resmi internet sitesini ziyaret edin. Giriş yaptıktan sonra e hizmetler kısmına gelin ve buradan sosyal güvenlik kurumunu seçin. Dilerseniz SMS ile de gözlük hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun mesaj kısmına gelin. Büyük harflerle cam yazın. Ardından boşluk bırakın ve TC kimlik numaranızı yazın. Boşluk bıraktıktan sonra aile sıra no yazın. Mesajınızı 5502’ye gönderin. Size hakkınızın olup olmadığına dair SMS ortalama 5 dk içinde iletilir.

Eğer cam çerçeve hakkınızı sorgulatmak için e devlet sayfanıza giriş yapamıyorsanız yeni bir şifre alabilirsiniz. Daha önceden hiç şifre belirlemediyseniz şifre almak için size en yakın PTT şubesini ziyaret edin. Zarf içinde makul bir fiyata aldığınız şifreyi, PTT görevlileri de dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın. Eve gidince kendinize kalıcı olarak kullanmak üzere yeni şifre belirleyin. Belirlediğiniz şifreyi yazılı olarak bir yerde saklamayın. Şifrenin kimse tarafından ulaşılmaması gerekir. Aklınızca kolay kalacak fakat başkalarının bulması zor olan bir şifre tercih etmekte her zaman fayda var.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu