Kamusal Haberler

SGK Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

SGK dul ve yetim aylığı, ölen kişinin kaç çocuğu olduğuna bakılarak ödenir. 2020 yılı için SGK dul ve yetim aylığı şartları ve detaylı inceleme yazımız..

SGK Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi için 2020 yılında başvuru  için istenen belgeler ve kimlere dul ve yetim aylığı verilir konusunda detaylı rehber yazımızda.

SGK dul ve yetim aylığını sorgulamak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek detaylı bir şekilde öğrenebilir. SGK dul aylığı eşini kaybetmiş kadınlara verilirken SGK yetim aylığı ise anne ve babasını kaybetmiş çocuklara verilir. SGK dul ve yetim aylığı, ölen kişinin kaç çocuğu olduğuna bakılarak ödenir. Yani evde ne kadar çocuk varsa, o kadar fazla dul ve yetim maaşı aileye bağlanır. Dul ve yetim maaşının alınması için istenilen taleplerin yerine getirilmesi gerekir. Bütün şartlara uyulduktan sonra gerekli belgelerle beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmelidir.

SGK Dul ve Yetim Aylığı Müracaatında İstenen Belgeler

Eşini veya babasını kaybeden kişilerin yetim aylığını alabilmesi için başvuru esnasında istenilen belgeleri teslim etmeleri gerekir. Aşağıda yetim aylığına başvuruda bulunurken istenen belgelerle ilgili detaylar yer alır:

 • Yetim maaşına müracaat edilmesi için ilk önce SGK’dan alınması gereken başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir.
 • Yetim aylığını alacak çocukların ölen anne ve babasının daha önceden hangi sigorta birimine bağlı olarak çalıştıklarını gösteren belgeyi temin etmeleri gerekir.
 • Çocukların anne ve babasının öldüklerini gösteren ölüm raporunu almaları gerekir.
 • Bununla birlikte başvuru esnasında yetim maaşını almak için müracaatta bulunacak çocukların T.C. kimlik belgelerini yanlarında muhakkak bulundurmaları gerekir.

Yukarıda verilen belgeler eksiksiz bir şekilde toplandıktan sonra anne ve babasını kaybetmiş çocuklar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek yetim aylığını almak için başvuruda bulunabilir.

SGK Yetim Aylığına Müracaatta Kimler Bulunabilir?

Yetim aylığını almak için müracaatta bulunacak kişilerin bazı durumları yaşaması gerekir. Aşağıda yetim maaşına kimlerin müracaatta bulunacağı ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • Yetim maaşını anne ve babasını kaybetmiş çocukların alabilmesi için anne ve babanın ölmeden önce 900 gün primlerini ödemiş olması gerekir.
 • Erkek çocuklar okumaya devam ettikleri durumda 18 yaşına kadar yetim maaşını alır. Lise dönemini okudukları zaman ise 20 yaşına kadar yetim aylığını alabilir.
 • Bunun dışında erkek çocuklar üniversiteyi kazandıkları zaman ise 25 yaşına kadar yetim aylığını almaya hak kazanır.
 • Kız çocukları ise yetim aylığını evlenmedikleri sürece ömür boyu alabilir. Fakat belli bir zamandan sonra evlenmek istediklerinde ise yetim maaşını alamazlar.
 • Anne ve babasını kaybeden çocukların bir işte çalışma durumları %40’ın aşağısındaysa ölene kadar yetim maaşını alma imkanına sahip olur.

SGK Dul ve Yetim Aylığının Verilmediği Koşullar

Dul ve yetim aylığının verilmediği bazı koşullar vardır. Aşağıda dul ve yetim aylığını bir daha alamayacak olmasına neden olan etkenler yer alır. Bu sebepler şu şekildedir:

 • Dul aylığını alan eş, bir daha evlendiği zaman dul ve yetim aylığını hiçbir koşulda alamaz.
 • Ölen kişinin eşi bir zaman sonra sigortalı olarak bir işte faaliyet göstermesi durumunda dul ve yetim aylığını alamaz.
 • Kız çocukları evlendikleri zaman ve işe başladıkları durumda yetim maaşını alamaz.
 • Erkek çocuklar eğitimlerini yarıda bırakıp bir işe başladıkları takdirde yetim maaşını alma hakkını kaybeder.

SGK Yetim Aylığı Miktarı

Yetim aylığı 2 ayda bir verilir. Yetim aylığını almak için bütün şartları yerine getirmiş olanların alacakları yetim aylığının miktarı toplamda 550 TL olarak belirlenir. Yetim maaşı sayesinde çocuklar ve eşler temel ihtiyaçlarını karşılayabilme imkanını elde eder.

SGK konusunda daha önce sitede yer verdiğimiz SGK Borç Sorgulama konusunda da yazımızı inceleyebilirsiniz.

SGK Yetim Aylığı Nereden Verilir?

Yetim aylığının nereden alınması gerektiği başvuru işlemi sırasında belirtilmelidir. SGK dul ve yetim aylığını alacaklar, banka hesaplarını belirttikleri zaman yetim maaşı ay başı banka hesaplarına yatırılır. Hangi banka üzerinden alınacağını belirtmeyenler ise Ziraat Bankası’ndan ilk ay yetim maaşını alabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu