Kamusal Haberler

Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

Yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin yurt dışı borçlanması yapabilmeleri için istenilen şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartları sizler için inceledik.

Yurt dışı borçlanması hesaplama işlemleri 2021 yılında nasıl sorgulanır? Borçlanma müracatı ve yurtdışı borçlanma sorgusu sonuç öğrenme yollarını yazdık.

Yurt dışı borçlanmasının hesaplanması telefon bankacılığı ile kolay bir şekilde yapılabilir. Yurtdışı borçlanması, Türk vatandaşlarının bir süre yurt dışında kaldıkları zaman temelli olarak Türkiye’ye dönüş yaptıklarında yurtdışında kaldıkları zamanı borçlandırarak erken emekli olmasını sağlar. Yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin yurt dışı borçlanması yapabilmeleri için istenilen şartları yerine getirmesi gerekir. İstenilen şartlar yerine getirildikten sonra yurtdışı borçlanması yapılarak erken emekli olunabilir.

Yurt Dışı Borçlanması SGK

SGK yurtdışı borçlanması yapacaklar, her gün için toplamda 27,28 TL ödeme yapar. Vatandaşların ne kadar günü borçlandıracaklarına göre bu miktar değişkenlik gösterir. İsteyenler yurt dışında kaldıkları bütün günleri, isteyenler ise kalınan günlerin yarısını borçlandırabilir. Yurtdışı borçlanması için başvuruda bulunulduktan sonra 3 ay içerisinde ödemelerin yapılması gerekir. Yapılmayan ödemelerde borçlanma başvurusu iptal edilir. Bu yüzden ödemelerin zamanında yapılması gerekir.

Yurt Dışı Borçlanması Müracaatında Hangi Koşullar İstenir?

Yurtdışı borçlanması başvurusunda bulunmak için istenilen koşulları yerine getirmek gerekir. Aşağıda yurtdışı borçlanması için yapılması gereken şartlar tek tek verilmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

  • Yurt dışına çalışmak için giden Türk vatandaşları Türkiye’ye döndükleri zaman yurt dışında geçen çalışma sürelerini borçlandırabilir.
  • Türkiye’de doğup belli bir süre sonra yurt dışında hayatını tamamen sürdürmek isteyenler de erken emekli olmak için yurt dışı borçlanması yapabilir.

Yukarıda verilen kurallar doğrultusunda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları erken emekli olmak için borçlandırma işlemlerini yapmaya hak kazanır.

Yurt Dışı Borçlanmasının Müracaatı Nasıl Yapılır?

Yurt dışı borçlanmasına başvuruda bulunmak için ilk önce istenilen belgelerin temin edilmesi gerekir. Bütün belgeler toplandıktan ve başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra Türkiye’de ikamet edilen yerdeki en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek yurtdışı borçlanması için müracaatta bulunulabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunacakların kendisinin gitmesi gerekir. Başvuru işlemleri bir başkasının adına yapılamaz. Ayrıca yurtdışı borçlanması başvuru işlemleri online olarak yapılmaz. Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek gerçekleşebilir.

Yurt Dışı Borçlanmasında İstenen Evraklar Nelerdir?

Yurt dışı borçlanmasının yapılması için talep edilen evraklar vardır. Aşağıda yurtdışı borçlanmasını yapacakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmesi gereken evraklar sırasıyla yer alır. Bu evraklar şu şekildedir:

  • İlk önce Yurt dışı Hizmet Borçlanması formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.
  • Daha sonra yurt dışında çalışma hayatı olanların nerede çalıştıklarını gösteren belgeyi temin etmeleri gerekir.
  • Bunun yanı sıra yurt dışında çalışanların çalıştıkları sigorta kollarından sigorta kartını almaları gerekir.
  • Bununla birlikte yurt dışında çalışılan sürenin gösterildiği belge alınmalıdır.

Yukarıda verilen belgelerin hepsinin eksiksiz bir şekilde toplanması sonucunda yurtdışı borçlanması yapacakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekir.

Yurt Dışı Borçlanması Öğrenme

Yurt dışı borçlanmasını öğrenmek isteyenler iletişim kanallarını kullanarak başvuru durumlarını kolay bir şekilde sorgulayabilir. Aşağıda yurt dışı borçlanmasının öğrenilmesi için uygulanması gereken yöntemler detaylı bir şekilde verilmektedir:

  • Yurt dışı borçlanmasını sorgulamak isteyenler, telefon bankacılığını kullanabilir. Bunun için ilk önce ALO 170 hattının aranması gerekir. Hatta bağlanıldıktan sonra görevli çalışanların talimatlarıyla beraber istenilen bilgiler kolay bir şekilde öğrenilebilir.
  • Bunun dışında telefon bankacılığını kullanmak istemeyenler, internet üzerinden de online bir şekilde başvuru durumlarını öğrenebilir. İnternetten yurt dışı borçlanmasının öğrenilmesi için ilk önce “alo170.gov.tr” adresine giriş yapılmalıdır. Siteye giriş yapıldıktan sonra canlı destek hizmetinden yararlanılarak kolay bir şekilde başvuru durumları öğrenilebilir. Üstelik internet üzerinden yapılan sorgulamalar her zaman diliminde gerçekleşebilir. Yani belli bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yukarıda verilen kanallar kullanılarak yurtdışı borçlanması başvuru sonuçları kolay ve hızlı bir şekilde öğrenilebilir.

Ayrıca sitede daha önce yer verdiğimiz ve ilginizi çekebilecek Kredi Borcu Sorgulama – E Devlet Kredi Borç Öğrenme konusunu da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu