Kamusal Haberler

İşkur İşsizlik Maaşı Şartları ve Nasıl Alınır?

2020 yılı İşkur işsizlik maaşı çalışanın haksız şekilde işine son verilmesiyle işçinin alabileceği bir haktır. İşkur işsizlik maaşı şartlarını inceledik..

İşkur işsizlik maaşı alabilmek için 2020 güncel şartlar nelerdir? İşsizlik maaşı için nasıl başvuru yapılır? İŞKUR hakkında tüm merak edilenler.

İŞKUR işsizlik maaşı, çalışanların kendi isteği dışında işveren tarafından hiçbir sebep öne sürülmeden çıkarılması sonucunda almaya hak kazandıkları paradır. İşsizlik maaşının alınması için bazı şartların ve kuralların yerine getirilmesi gerekir. Bütün şartlar sağlandıktan sonra işten çıkarılanlar istenilen evraklarla beraber İŞKUR’a müracaat ederek işsizlik maaşlarını alabilir.

İşkur İşsizlik Maaşı İçin İstenen Şartlar

İŞKUR işsizlik maaşının alınması için istenilen şartlara uyum sağlanması gerekir. Aşağıda İŞKUR’dan işsizlik maaşını alacakların yerine getirmesi gereken kurallar detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Bu kurallar şu şekildedir:

  • İşsizlik maaşının alınması için çalışanın kendi istediği dışında işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekir.
  • Bunun yanı sıra işten çıkarılmadan önce 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranır.
  • Bununla beraber çalışanların işsizlik maaşını alabilmesi için işten çıkarıldıktan hemen sonra 1 ay içerisinde İŞKUR’a giderek müracaatta bulunmaları gerekir.

Yukarıda verilen şartlara uyulması durumunda işinden kovulanlar başvuruda bulunarak her ay düzenli bir şekilde İŞKUR’ un para desteğinden faydalanabilme şansına sahip olabilir.

İşkur İşsizlik Maaşı Müracaatı

Çalışanların kendi rızası olmadan işten çıkarılmasının ardından 1 ay içerisinde İŞKUR’a gidilerek işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunmak gerekir. Bunun dışında çalışanlar internet üzerinden de başvuru işlemlerini kolay bir şekilde yapabilir. Bunun için ilk önce “www.iskur.gov.tr” internet adresine giriş yapılması gerekir. Siteye giriş yapıldıktan sonra işsizlik maaşını almak için başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formu doğru bir şekilde doldurulduktan hemen sonra gönderilmelidir. İşsizlik maaşının alınması için verilen 1 aylık sürenin geçirilmemesi gerekir. Sürenin geçmesi durumunda işten çıkarılanlar bir daha başvuruda bulunamaz.

İşsizlik Maaşı Miktarı

İşten herhangi bir sebep sunulmadan çıkarılanlar, İŞKUR’un sağlamış olduğu para desteğinden yararlanabilir. İŞKUR işsizlik maaşının miktarının belirlenmesinde bazı unsurlar ele alınır. Özellikle çalışanların son 4 ayda aldıkları maaşların toplamının %40’ı alınarak işsizlik maaşının tutarı belirlenir. Elde edilen tutar ile işten çıkarılanlar, maddi ihtiyaçlarını karşılayabilir.

İşsizlik Maaşları Nasıl Ödenir?

İşten çıkarılanlar, İŞKUR’a işsizlik maaşını almak için başvurdukları ayın sonunda başvuru sonuçları hemen bildirilir. Başvuru sonuçları olumlu gelenler, işsizlik maaşını almaya hak kazanır. İŞKUR işsizlik maaşlarının ödenmesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. İşten çıkarılanlara her ay bakanlık tarafından işsizlik maaşı verilir. İşten çıkarılanlar işsizlik maaşını T.C. kimlik belgeleri ile beraber en yakın PTT şubesine giderek kolay bir şekilde alabilir. Böylece çalışılmayan sürelerde ihtiyaçlar İŞKUR’un sağlamış olduğu para desteğinden karşılanabilir.

İşsizlik Maaşı Kesilir Mi?

İŞKUR işsizlik maaşının kesilmesi bazı durumların gerçekleşmesinden sonra olur. Aşağıda işsizlik maaşının kesildiği durumlarla ilgili detaylar yer alır. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir:

  • İşten çıkarılanların İŞKUR tarafından talep edilen davranışları yapmaması sonucunda işsizlik maaşı tamamen kesilir.
  • Bunun dışında işsizlik maaşı alanların yasal olmayan yerlerde çalışıp ekstradan gelir elde ettiğinin öğrenilmesi durumunda işsizlik maaşı hemen kesilir.
  • İşsizlik maaşını alanların aynı zamanda herhangi bir sigorta birimlerinden yaşlılık maaşı alması durumunda işsizlik maaşı anında kesilir.
  • İşsizlik maaşını alanların İŞKUR tarafından yapılan etkinliklere ve eğitimlere geçerli bir sebep ve kanıt göstermeyip katılmaması durumunda işsizlik maaşı hemen kesilir.

Yukarıda verilen durumların yaşanmaması için özellikle işten çıkarılanların hiçbir şekilde aylık kazanç elde etmemesi gerekir. Bununla birlikte bir yerden miras hakkına sahip olmaması şartı da aranır. Bütün şartlar sağlandığı zaman işsizlik maaşı hiçbir şekilde kesilmez.

Bu yazı gibi yine İşkur asgari ücret devlet desteği konusu da ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu