Kamusal Haberler

E-Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır? E-Haciz Kaç Günde Kalkar?

E-haciz kaldırma işlemi nasıl ve nereden yapılır? Başvuru yapıldıktan kaç gün sonra e-haciz kalkar? Hangi eşyalar haczedilebilir?

E-Haciz kaldırma işlemi için vatandaşların bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerine giderek taleplerini iletmeleri gerekiyor. Son zamanlarda vatandaşa elektrik, mahkeme borcu ve vergi borcu gibi nedenlerden dolayı gelen e haciz sayılarının arttığı biliniyor. Milyonlarca vatandaşın E-Haciz altında olduğu biliniyor. 6183 sayılı kanunda 55. Maddeye göre e haciz uygulaması yapılması uygun bulunuyor. E hacizler:

 • Trafik cezası,
 • Harç borcu,
 • Kredi Yurtlar Kurumu borcu,
 • Sigara cezası,
 • Köprü kaçak cezası,
 • Mahkeme borcu gibi nedenlerden dolayı gelebilmektedir.

E-Haciz Kaldırma için Ne Yapmak Gerekiyor?

E-Haciz kaldırma işlemi için 7 günlük süre zarfında ödeme yapmanız şarttır. Bu sayede süreci durdurabilirsiniz. Eğer banka hesabınıza ait mal varlığınız üzerinde haciz görünürse, çalıştığınız banka ile borçlarınızı taksitlendirmek için anlaşabilirsiniz. E haciz işlemi ile gayrimenkulleriniz de dahil olmak üzere haciz altında olabilir bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

E-Haciz Takibi Nasıl Yapılır?

E-Haciz takibi yapmak için Tapu Müdürlüklerinden bilgi almanız gerekir. Müdürlüklere başvuru yaparken tapunun fotokopisinin yanınızda olması gerekir. Yalnızca e haciz ile ilgili değil, ayrıca:

 • Daha önce konutun üzerine şerh, haciz konulup konulmadığı,
 • Ipotek karşılığı ile kredi için kullanılıp kullanılmadığı öğrenilebilir.

Eğer zaten ev üzerinde ipotek varsa, tapu dairesinden konu hakkında bilgi tarafınıza iletilir. Ev almadan önce çok detaylı bir araştırma yapılması gerektiğini unutmayın. Bu araştırma hem gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından yapılacağı gibi hem de evi satın almak istenen kişinin kendi tarafından yapılmalıdır. Eğer satın alınmak istenilen dairenin üzerinde ipotek varsa, zaten satışın gerçekleşmesi mümkün değildir.

Hangi Eşyalar E-Haciz ile Haciz Edilebilir?

E-Haciz ile haciz edilebilecek mallar eski kanuna göre çok geniş kapsamlı iken, yeni kanun ile birlikte kişilerin yaşaması için temel olan bazı eşyalar için haciz konulması artık mümkün değildir. Haciz edilemeyecek olan eşyalar arasında:

 • Yatak,
 • Buzdolabı,
 • Koltuk,
 • Bulaşık makinesi,
 • Çamaşır makinesi yer alıyor.

Ancak bulaşık makinesinin 2 tane olması ve lüks olması gibi durumlarda kişilerin fazla olan eşyalarının üzerine haciz konulabiliyor. Bu ürünlerin dışında kalan değerli taşlar, kıymetli evraklar, para, madeni süs eşyalarının haczinin gerçekleştirilmesi mümkündür. E haciz olan eve memur gelerek haciz edilen mallara el koyabilir.

E Haciz Olan Eve Memur Gelir mi?

E-Haciz olan eve memur gelebilir. Fakat bunun için ilk olarak icra takibinin kesinleşmesi gerekir. Alacağın tahsil edilmesi için alternatifler arasından tercih yapılabilir. Kişinin hem ev hem iş adresine  icra memurları giderek haciz işlemleri yapılabilir. Artık veri paylaşımı yöntemi olduğu için, kişilerin adres ve kişisel bilgilerine ulaşmak daha kolay bir hal almıştır. E haciz gönderildiği ilk an için yalnızca kişinin banka hesaplarında bulunan para için uygulanır. Yani bankaya daha sonradan para yatırılırsa o paralar için haciz işlemi geçerli olmaz. İleri zamanlarda yatırılacak olan paralar için Gelir İdaresi herhangi bir işlem yapamaz.

E Haciz İşlemine Maruz Kalmamak için Ne Yapmak Gerekir?

E-Haciz işlemine maruz kalmamak için yapılması gereken tek şey borçların zamanında ödenmesidir. Eğer ödemek için ödeme gününde elinizde yeterli miktarda para bulunmazsa, vergi borcunun taksitlendirilmesi için mutlaka başvuru yapılması gerekir. Eğer gayrimenkul üzerine konuşmuş bir haczi kaldırmanız gerekirse, borcun tamamının ödenmesi şarttır. Borcun tamamına yetecek kadar teminat gösterilmesi yolu ile de e haciz kaldırılabilir. Vergi dairesi müdürü inisiyatif gösterdiği zaman da e-Haciz kalkabilir. Araç üzerine konulmuş olan e haczin kalkması için de aynı prosedürlerin izlenmesi gerekir. Teminat mutlaka kolayca paraya çevrilmelidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu