Kamusal Haberler

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Askerlik borçlanması isteyenler istedikleri süreyi ele alabilir. İsterlerse yaptıkları askerlik süresinin tamamını isterlerse de yarısını borçlandırabilir.

Askerlik borçlanması hesaplama işlemi asgari ücretin miktarına göre yapılır. Askerlik borçlanmasında erkekler istedikleri süreyi ele alabilir. İsterlerse yaptıkları askerlik süresinin tamamını isterlerse de yarısını borçlandırabilir. Bu sayede erkekler, erken emekli olabilme şansını elde eder. Askerlik borçlanmasının yapılması için ilk önce askerlik yapılmasından hemen sonra 1 ay içerisinde gerekli evraklarla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilmesi gerekir. Askerlik borçlanmasının gerçekleşmesinde çalışanın muhakkak sigortalı bir işte çalışmış olmasına bakılır.

Askerlik Borçlanması İçin Ne Kadar Ödenir?

Askerlik borçlanması için ödenecek tutar, erkeklerin borçlandırdıkları süreye göre değişir. Yani erkekler, askerlik sürelerinde istedikleri zamanı borçlandırmaları sonucunda borçlandırdıkları süreye göre para öder. Aşağıda askerlik borçlanmasında ödenmesi gereken paralar ile ilgili bilgiler yer alır. Bu bilgiler şu şekildedir:

 • 18 ay askerlik yapmış olanlar toplamda 14,736.38 TL ücret ödemelidir.
 • 15 ay askerlik yapanlar ise 12,280.32 TL askerlik borçlanması tutarını yatırmalıdır.
 • Askerliğini 12 ay boyunca yapanlar, toplamda 9,824.26 TL ücret ödemelidir.
 • 5 ay askerlikte faaliyet gösterenler ise 4,093.44 TL ödeme yapmalıdır.

Yukarıda verilen miktarları askerlik yapanlar, askerliklerini bitirdikten hemen sonra 1 ay içerisinde ödemelidir. Bunun yanı sıra askerlik borçlanmasından bedelli askerlik yapanlar hiçbir koşulda yararlanamaz.

Askerlik Borçlanması Miktarı Nasıl Belirlenir?

Askerlik borçlanmasının miktarının belirlenmesinde günlük olarak kazanılan asgari ücretin %32’si rol oynar. Bu oran ele alınıp hesaplanarak askerlik borçlanmasına ödenecek tutar ortaya koyulur. Askerlik borçlanmasının gerçekleşmesinden önce belirlenen tutar askerlik yapıldıktan hemen sonra ödenmelidir. Ödenmeyen tutarlar doğrultusunda askerlik borçlanmasına yapılan başvurular kabul edilemez. Bu yüzden verilen zamanda ödemelerin yapılması gerekir.

Askerlik Borçlanmasının Müracaatı

Askerlik borçlanmasına başvuruda bulunmak için ilk önce belli şartların yerine getirilmesi gerekir. Özellikle askerlik borçlanmasının yapılmasında askerlik yapanların daha önceden sigortalı bir yerde çalışıyor olması gerekir. İstenilen şartlar sağlanıldıktan sonra aşağıda verilen adımlar takip edilerek kolay bir şekilde askerlik borçlanması yapılır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Askerlik borçlanmasının yapılması için ilk önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli evraklarla beraber gidilmelidir.
 • Askerlik borçlanmasında yetkili kuruma giderken ilk önce askerlik borçlanması belgesi alınmalıdır.
 • Daha sonra askerlik borçlanmasına başvuru dilekçesinin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.
 • Dilekçede bilgiler doğru bir şekilde doldurulduktan sonra nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi yetkili kuruma teslim edilerek askerlik borçlanmasının yapılması için başvuruda bulunulabilir.

Askerlik Borçlanması İçin İstenen Şartlar

Askerlik borçlanmasının yapılması için istenilen şartların yerine getirilmesi gerekir. Aşağıda askerlik borçlanmasında istenilen şartlar ile ilgili bilgiler yer alır. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Askerlik borçlanmasının yapılması için en son sigortalı bir işte çalışılmış olması gerekir. Askerliği yapanlar, hangi sigorta birimine bağlı olarak çalışmışsa, o birim üzerinden askerlik borçlanmasını yapabilir.
 • Askerlik borçlanmasının gerçekleşmesi için askerlik bitiminden hemen sonra 1 aya kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlandırma ücretinin ödenmesi gerekir. İstenilen ücreti ödemeyenler, askerlik borçlanmasını yapamaz.
 • Askerlik borçlanması ücreti toplu veya taksitler halinde de ödenebilir. Tamamen vatandaşların tercihine bırakılmıştır.

Askerlik Borçlanmasıyla Sigorta İlişkisi

Askerlik borçlanmasında sigortanın önemi oldukça fazladır. Çünkü, askerlik yapanların sigortalı bir işte çalışmış olması durumunda askerlik yaptıkları günleri borçlandırarak emekli olma günlerini daha erkene alabilme şansı vardır. Bu sayede askerlik görevinden dolayı çalışmamış günlerde askerlik süreleri ortaya koyularak borçlandırma işlemi yapılabilir. Askerlik borçlanması için çalışanlar, hangi sigorta birimine bağlı ise o kuruma gidip başvuru işlemlerini kolay bir şekilde yapabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu