Finans ve Banka

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kredi kartından bekleyen provizyon işlemleri ve işlemin bekleme süresi bankaların üye işyerleri ile yapmış oldukları karşılıklı işlemlerin bir sonucudur. Kredi kartı bekleyen provizyon işlemi söz konusu ödeme işleminin yapılmış olduğunu ancak henüz banka tarafından onaylanıp üye işyerinin hesabına aktarılmamış olduğunu gösterir.

Bekleyen Provizyon İşleminin Özellikleri

Kredi kartı provizyon işleminin anlamı kredi kartı sahibinin kredi kartından üye işyeri tarafından söz konusu tutarda para çekilmek üzere kredi kartı sahibinin bankasına provizyon kaydı gönderilmesinden ibarettir. Diğer yandan provizyon alınan bir işlemin kart sahibinin kredi kartına borç olarak yansıyabilmesi ve üye işyerinin hesabına alacak olarak kaydedilmesi için bankanın işlemi provizyondan çıkarması yani onaylaması şarttır.

Bankalar bazen kendi koydukları güvenlik kuralları gereği bazen de işlemin özelliği sebebiyle kart işlemlerine uzun süreli provizyon koyabilirler. Diğer yandan bazen de üye iş yerinin gün sonu kaydı ile banka kayıtlarının uyuşmaması sebebiyle bir harcama provizyonda bekletilebilir veya bazı durumlarda da bir harcama hem provizyonda hem de ekstrede borç olarak görülebilir.

Kredi Kartı İşlemlerinin Provizyonda Bekleme Sebebi Nedir?

Kredi kartı harcamasının provizyondan bekleme nedeni aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • İnternet alışverişi işlemleri kural olarak 24 saat boyunca provizyonda bekletilir. Burada özellikle müşterilerin yapabileceği harcama itirazları açısından tedbiren bu süre beklenir.
  • Temassız kredi kartı harcamaları banka tarafından 24 saat boyunca provizyonda bekletilir. Diğer yandan temassız kredi harcamaları müşteri şayet harcamaya itiraz ederse bu harcama pin kullanılmadan yapılmış bir harcama olduğu için banka tarafından iptal edilip üye işyerinden konu ile ilgili açıklama istenir.
  • Bazı durumlarda örneğin araç kiralama işlemlerinde üye işyerinin talebi üzerine müşteri kredi kartına belirlenen bir tutarda harcama provizyonda tutulur. Örneğin araba kiralama başında kiralama şirketi müşterinin kredi kartından 5000 TL garanti amaçlı provizyon alır. Kiralama süresi bitene kadar bu tutar ekstreye harcama olarak yansımaz. Ancak kiralama süresi bitince kiralama şirketi müşterinin örneğin 2500 TL olan kiralama faturasını bu provizyon içerisinden çekerek kalan 2500 TL için bankaya provizyonu geri bırakma talimatı verebilir.
  • İşyerinin gün sonu kayıtlarında gün içerisinde yapılmış bir kredi kartı harcaması yer almıyorsa bu harcama müşteri kaydında olduğu ancak işyeri kaydında olmadığı için provizyonda bekletilebilir.
  • Normalde yapılmayan çok yüksek tutarlı harcamalar banka tarafından güvenlik amacıyla provizyonda bekletilebilir.

Bir İşlem En Fazla Ne Kadar Provizyonda Bekler?

Kredi kartı harcamasının provizyonda bekleyebileceği süre normal şartlarda 3 haftayı geçemez. Ancak örneğin yurt dışı işlemleri gibi bazı özel durumlarda kredi kartı bekleyen provizyon süresi özellikle müşteri tarafından harcama itirazı söz konusu okursa itiraz sonuçlanana kadar sürebilir. Bir kart harcaması işleminin provizyonda görülmesi normal şartlarda;

  • Kredi kartı harcamalarında en fazla 7 gün,
  • Sanal post veya internet alışverişi harcamalarında ise en fazla 21 gün ile sınırlıdır.
[geo-post id=”3776″ label=”Önerilen Yazı”]

Diğer yandan provizyon sonlansa bile kredi kartı sahiplerinin kredi kartı ekstresinin kesildiği günden bir sonraki kredi kartı hesap kesim gününe kadar herhangi bir harcamaya itiraz etme hakkı vardır.

Provizyonda Bekleyen İşlemin Kart Sahibi Tarafından İptali

Kredi kartı harcamasının provizyonda beklerken kart sahibi tarafından iptal edilebilmesi için kredi kartı sahibinin bankaya yazılı ve imzalı bir dilekçe ile harcama itirazında bulunması gerekir. Bu durumda banka işlemi türüne göre incelemeye alır. Burada işlem özellikle pin kullanılarak yapılmamışsa ve kart sahibinin yaşadığı ülke dışında başka bir ülkede yapılmışsa banka tarafından şüpheli işlem olarak görülüp dondurulabilir. Bu durumda parayı çeken işyerinden bankası aracılığı ile harcamaya ilişkin yazılı açıklama istenir. Burada harcamanın tamamen iptal edilip edilmemesi kararı bankanın değerlendirmesine bağlıdır.

Provizyonda Bekleyen İşlemin İş Yeri Tarafından İptali

Kredi kartı harcamasının provizyonda beklerken iş yeri tarafından iptal edilebilmesi ise işyerinin talebi üzerine banka tarafından gerçekleştirilir. Kredi kartı bekleyen provizyon işlemi örneğin bir kiralama veya hizmet işlemi için alınmış bir depozito olabilir. Örneğin araba kiralama şirketleri veya oteller müşterilerinden hizmet başlangıcında belli bir depozito alabilir. Kredi kartına harcama olarak yansımayan ancak provizyonda bekleyen bu işlemler üye işyeri talimatı ile banka tarafından iptal edilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu