Finans ve Banka

Temel Borsa Terimleri ve Borsada Kazanma Taktikleri

Gerek yatırımcılar gerekse meraklılarını ilgilendiren bir diğer konu borsa ve borsada kazanma taktikleridir diyebiliriz. Temel borsa kavramlarını inceledik.

Farklı sektörlerden, farklı hacimde birçok firmanın halka arz edildiği serbest piyasa olan borsa, bugün milyonlarca yatırımcısı ile en popüler yatırım araçlarından bir tanesi. Borsaya başlamak isteyenler için ya da borsa jargonunu öğrenmek isteyenler için, en önemli borsa terimlerini hazırladık. Aynı zamanda borsa teknik formasyonlar ve diğer detaylar ile ilgili fikir edinmek isteyenlere de, borsa grafik tekniklerini anlatacağız.

Borsada piyasalar: ayı piyasası ve boğa piyasası

Borsanın en önemli terimleri kuşkusuz ki ayı ve boğa piyasasıdır. Bu iki piyasa bugün birçok finans kuruluşunun logolarında dahi yer ediyor. Peki borsa terimlerinde, boğa ve ayı ne demektir. İşte yanıtı…

Boğa piyasasının anlamı, yükselişe geçen piyasadır. Boğaların çevikliği ile artan piyasa ve yükselen rakamlarda boğa piyasasını sürdürmek isteyenler olumlu gözle bakarlar. Boğa piyasasını isteyenlerin amacı, yükselen hisse değerlerinin ardından zirvede satış yapmaktır. Boğacılar, hızlı bir piyasa isterler ve satıp kar etmek için bunu düşünürler.

Ayı piyasası: Ayı piyasası ise boğanın tam aksine, düşen bir piyasa isteyen yatırımcıları temsil eder. Ayı piyasasının anlamı, boğanın tersine düşüş yaşansın ve dibe vuran kağıtları, en alt limitten alalım düşüncesidir. Ayı piyasası ve boğa piyasası her gün karşı karşıya gelir.

FİNANSAL TEMEL TERİMLERİ TANIYALIM

 

Borsa formasyon terimleri

Borsada teknik detaylar da en çok konuşulan konular içinde yer alıyor. Borsa teknik formasyonunda en çok öne çıkan detaylar, grafiği okuyan kişilerin özel borsa terimleridir ki içlerinde gerçekten ilginç ,komik terimler de yer alır.

Omuz baş omuz: Düz ilerleyen bir piyasada, orta kısımda bir yükseliş, sağ ve sol kısımlarda ise bir düşüş söz konusu olursa yatırımcılar bunu genellikle omuz baş omuz formasyonu olarak açıklarlar.

Ölü kedi sıçrayışı: Ölü kedi sıçrayışı, borsa terimler içinde çok ciddi bir düşüş yaşayan kağıdın, tepki alımlarının ardından çok düşük bir oranda yükselmesini temsil eder. Yani apartmandan düşen bir kedinin yerden sekmesi gibi düşünebilirsiniz.

Ralli: Raylliye geçmek, borsada hızlı yükseliş demektir.

Trenin son vagonu: Herkesin ciddi kar ettiği, yükselen bir kağıdı en son anda alan ve muhtemelen kağıdın dönmesinin ardından zarar edecek küçük yatırımcı modeli için kullanılır.

Borsa Kazanma Taktikleri

Türkiye’de borsa İstanbul, yani BİST ismi ile devam eden İMKB, İstanbul menkul kıymetler borsası, birçok yatırımcı için en güvenilir yatırım enstrümanlarından bir tanesi. Her gün milyarlarca dolarlık alım satım işleminin gerçekleştiği borsamızda kolay bir şekilde para kazanmak isteyen, kendine güvenen yatırımcılar anında alım satım işlemleri ile kazanmaya çalışıyor. Asıl soru ise küçük yatırımcı nasıl kazanır?

Küçük yatırımcı kime nedir?

Borsada ya da Forex gibi diğer finansal enstrümanlarda, belli bir hacmin altında işlem yapan, yüksek dalgalanmalara karşı direnci olmayan yatırımcı modeline küçük yatırımcı denir. Küçük yatırımcılar, genellikle yorumlarda ‘spekülatörün’ yani büyük oynayan yatırımcının hamlelerinden psikolojik olarak etkilenir ve neticede kaybeder.

Borsada kazanmak mümkün mü?

Eğer kazananlardan olmak istiyorsanız, borsayla diğer yatırım araçlarına göre nispeten en güvenli limandır. Borsada kazanmak için temel olarak birkaç teknik vardır, şimdi size o tekniklerden bahsedelim ve nasıl borsa oynanır sorusunun yanıtını bulalım…

Hisse Senetlerinin Ne Anlama Geldiğini İzleyelim;

Borsa Al-satı ile kısa vadede kazanmak

Borsa işlemlerinde kısa vadede kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir şey olan al sat ile kazanma durumu birçok kişi için kötü sonuçlar verir. Ortalama olarak 10 bin tl gibi bir sermaye ile dahi olsa, alım satımlarla ciddi kazanç elde etme şansınız var. Günlük yüzde 2’lik bir prim yakalasanız dahi, aylık 6 bin tl gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır, ancak al sat işlemleri ile kazanmak için gerçek bir profesyonel olmanız gerekiyor. Piyasanın durumuna göre borsada kısa vadede kazanmak bu şekilde mümkün gibi gözükse de zordur.

Uzun vade kazançları

Ağırlıklı olarak endüstriyel üretim yapan firmaların kağıtlarına, yani hisselerine alım yaparsanız uzun vadede kazanmamanız olanaksız gibidir. Bugün birçok firmanın hisselerini 10 yıllık grafikte incelerseniz, çok ciddi bir yükseliş trendinin olduğunu görebilirsiniz. Borsada uzun vadede kazananlar var ancak yıllık yüzde 10 gibi bir enflasyon oranını da hesap ederek hareket etmek daha mantıklıdır.

Borsa oynamak için ilk etapta deneme uygulamaları ile kendinizi test edebilirsiniz, kaliteli borsa uygulamalarında alım satım işlemleri ile deneme yaparken kolayca nasıl bir finansal performans göstereceğinizi de görürsünüz. Borsa kazançlarında anında işlem için anlık borsa verisi lisansı almanız şarttır, halka açık veriler, hisse net ya da mynet finans gibi sitelerdeki anlık veriler 15 dakika gecikmelidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Para Piyasaları Kaçta Açılıyor? Dünya Borsaları İşlem Saatleri
25 Ekim 2020 18:56

[…] ile ilgili merak ettikleriniz için Temel Borsa Terimleri ve Borsada Kazanma Taktikleri içeriği de ilginizi […]

Başa dön tuşu