Devlet Destekleri

Çiftçi Borç Yapılandırma ve Erteleme Başvurusu

Çiftçi borç yapılandırma başvuruları ve erteleme başvuruları için Resmi Gazetede yayınlanan Ziraat Bankası açıklamaları 2021

Çiftçiler için borç yapılandırma başvurusu ve şartları devlet tarafından belirlenip, açıklanır. Hükümet, çiftçilikle uğraşan vatandaşlara ödeyemedikleri borçları yapılandırma ve kapatma konusunda destek olmaktadır. 2021 senesi içerisinde çiftçi borç yapılandırma kapsamında, devlet borçlar için ödenen faizin yarısını karşılayacak ve çiftçilere geri kalan borçlarını ödeyebilmeleri için 5 yıl süre imkanı tanıyacaktır.

Tarım ve Kredi Kooperatifi’nden veya Ziraat Bankası’ndan kredi çeken fakat ödemelerini belirtilen süre zarfında gerçekleştiremeyen çiftçilerin borçları için yapılandırma 2021 yılı içerisinde söz konusudur. Mevcut borçların ödenmesi için yapılan borç yapılandırması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Borç Yapılandırması Başvuru Şartları Nelerdir?

Borç yapılandırma başvurusu için aranan şartlar şu şekilde belirtilmiştir:

 • Çekilen kredinin tarımsal faaliyetler için kullanılmış olması gereklidir.
 • Mevcut borç, Tarım Kredi Kooperatifler Merkez Birliği’nden ya da Ziraat Bankası’ndan temin edilmiş olmalıdır.
 • Borç yapılandırması için, borcun 31 Aralık 2016 itibariyle ödenmiş olması gerekliyken bu tarihlerde ödemenin gerçekleşmemiş olması şartı aranmaktadır.

Çiftçiye Sağlanan Yapılandırma Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Çiftçiye borcun ödenmesi için yapılandırma kredisi olanağı devlet tarafından sağlanmıştır. Çiftçiler, ödeyemedikleri borçlar için devlet destekli yapılandırma kredisi kullanabilmektedirler. Ziraat ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla yapılacak olan yapılandırmada tarımsal cari faiz oranı uygulanacaktır. Çiftçilere cari faizin yarısı yansıtılıp diğer yarısı da devlet tarafından karşılanacaktır. %11 oranında olan cari faizin %5,5’i çiftçi %5,5’i ise devlet tarafından ödenecektir. Yapılandırma kredisinin detayları ve özellikleri şu şekildedir:

 • Çiftçi mevcut borcun ödenmediği tarihten yapılandırma tarihine kadar geçen süre için %3 oranında faiz ödeyecek, ödenecek bu faizin yarısı hükumet tarafından karşılanıp diğer yarısı çiftçi tarafından yapılacaktır.
 • Çiftçilere borçlarını ödeyebilmeleri için 5 taksit imkanı verilecektir.
 • 5 taksitin ilk taksiti yapılandırma başvuruları başladığı an ödenmelidir.
 • 5 taksit 5 yıla bölünmüş şekilde olacak, her taksit senede bir olmak şartıyla ödenecektir.

Çiftçi Yapılandırma Örnek Ödeme Planı Nasıldır?

Çiftçi borç yapılandırması örnek ödeme planı 5 taksite bölünmüş olarak 5 yıl süreyi kapsamaktadır. Borç yapılandırması için;

 • İlk taksit Ekim 2018 tarihinde,
 • İkinci taksit Ekim 2019,
 • Üçüncü taksit Ekim 2020,
 • Dördüncü taksit Ekim 2021,
 • Beşinci ve son taksit Ekin ayı 2020 tarihinde ödeme yapılacaktır.

2020 Çiftçi Borç Yapılandırma İçin Nereye Başvuru Yapılacaktır?

Çiftçilere verilecek olan borç yapılandırma kredisi için başvurular yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Türkiye Ziraat Bankası şubelerine veya Tarım Kredi Kooperatifler Merkez Birliği’ne yapılacaktır. Çiftçi borç yapılandırma uygulaması Resmi Gazete de yayımlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Borç yapılandırması için başvuran ve borcunu yapılandıran çiftçiler ilk taksit ödemelerini yaptıktan sonra diğer sene aynı tarihte ödemelerini gerçekleştirmek zorunda olacaktırlar. Borç yapılandırma kredisi, hiçbir banka şubesi ve hiçbir finans kuruluşu tarafından verilmemektedir.

Ziraat Bankası Borç Yapılandırma Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

Ziraat Bankası yapılandırma kredisi faiz oranları şu şekilde çiftçilere sunulmuştur:

 • 2020 yılı Ocak ayı için Ziraat Bankası kredi faiz oranı %1,12 olarak belirtilmiştir. Bu oran ile 5 yıl vadeli olarak çiftçi borç yapılandırma kredisi aldığınız takdirde aylık taksit ödemeniz 243,86 TL olarak size yansıyacaktır.
 • 5 yıl vadeli olarak 20.000 TL kredi başvurusunda bulunan çiftçilerin ödeyeceği mevcut faiz oranı 487,22 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Çiftçi borç yapılandırma kapsamında bankadan 40.000 TL kredi çekecek çiftçilerin ise 5 yıl vade ile 975,44 TL olarak aylık taksit ödemesi yapacağı belirtilmiştir.

Kredi notu riskli bölgede olmayan bütün çiftçiler kredi başvurusunda bulunabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu