Güncel Konular

T.C. ile Kömür Yardımı Sorgulama

2019 yılı itibariyle devlet yardımları devam etmektedir. T.C. kimlik numaranız ile kömür yardımı sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını inceledik.

Kömür desteklerinden yararlanma durumunu sorgulama işlemi, e- devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Bu sorgulama için kömür yardımına başvurmuş olmanız gerekir. E- devlet şifreniz ile yapacağınız sorgulamada, eğer henüz e- devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden şifre edinebilirsiniz. Kömür yardımı alma kriterleri arasında sigortasız ya da işsiz olma şartı bulunmamaktadır. Kömür yardımı sorgulama yapabilmek için sigortalı, ancak maddi durumu kötü aileler de başvuru yapabilir.

Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi

Kömür yardımı durumu sorgulama için e- devlet sistemine giriş yapmalısınız. Sistem girişi için T.C. kimlik numarası ve şifre kullanmalısınız. Ardından sistem girişiniz gerçekleştiğinde, en alttaki e- hizmet menüsü üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğe girdiğinizde ekranınıza Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardım kampanyaları, faaliyetleri ve diğer işlem seçenekleri görülebilir. Seçenekler arasından sosyal yardımlar seçeneğine girilmelidir. Sosyal yardımların sorgularının tamamı bu sayfadan yapılmaktadır. Sorgu seçenekleri menüsü üzerinde erzak yardımından nakit desteklerine, giyim yardımından işsizlik desteklerine kadar tüm destek seçeneklerini görebilirsiniz. Seçenekler arasından kömür yardımını seçmeniz gerekmektedir. E- devlet sistemi, hafızalı bir sistemdir. Girişte yaptığınız tüm giriş işlemleri, sistem üzerinde kaydedilir. Bu nedenle tekrar bir form doldurmanıza gerek kalmadan kömür yardımı alıp almama durumunuzu ekranda beliren yazı ile görebilirsiniz.

Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi Sonucunu Çıktı Almak

Kömür yardımı sorgusunu çıktı olarak almak için, sorgulama sonucunda ekrana gelecek sonuç formunun kenarına bakmak gerekir. Kenarda ‘belgeyi indir’ seçeneği yer almaktadır. bu seçeneğe tıklamanızın ardından belge, PDF olarak kullandığınız cihaza indirilir. Ardından indirilen dosyayı açarak çıktı alabilirsiniz. Çıktı alma işlemleri, e- devlet sisteminin önceki sürümlerinde indirme seçeneği bulunmadan ekrana gelmekte idi. Ancak son güncellemeler ile çıktı almak için kişilerin dosyaları indirmesi gerekmektedir. Bu nedenle kömür yardımı sorgulama işleminin yapılacağı bilgisayarın güvenilir olması önemlidir.

Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür yardımı alabilecek kişiler, ihtiyaç sahibi olduğunu fakirlik belgesi ile beyan eden, kömürle ısınmak zorunda kalan kişilerdir. İlgili kurumların hane içerisinde ve dışında yapacağı değerlendirmelerle kişilerin kömür yardımı alıp almamasına karar  verilmektedir. Başvuru için fakirlik belgesi ve yardım destek dilekçesi doldurulmalı, hane adına başvuru yapan kişinin kimliği yanında olmalıdır.

Kömür Yardımına Nasıl Başvurulur?

Kömür yardımı başvuru mercii Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’dir. Derneğe yapılacak başvuru öncesinde mutlaka kaymakamlık izni alınmalı, muhtar durumdan haberdar edilmelidir. Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne gidilmelidir. Dernek şubeleri banka usulü numaralandırma ile çalışmaktadır. Bu nedenle gittiğinizde numara almanız gerekecektir. Sıra size geldiğinde kömür yardımından yararlanmak istediğinizi beyan etmeli, belgelerinizi görevliye iletmelisiniz. Kömür yardımı, genellikle tek başına verilmeyen bir yardımdır. Bu yardıma ek olarak, erzak ve giyecek yardımı da başvuru sahiplerine sunulur.

Kömür Yardımı Nasıl Dağıtılır?

Kömür yardımının dağıtılma şekli, kişilere yardımın gelmesinden bir gün ve birkaç saat önce haber verilmesi şeklinde ilerler. Yardım, mahallelere göre dağıtılır ve sırayla gönderilir. Bu nedenle yardım verilecek mahalleler bundan daha önce haberdar olur. Ancak yardım sahipleri, kömür kamyonuyla karşılaşacakları günden bir gün önce, evde olmaları gerektiğinden cep telefonlarıyla aranır. Burada kullanılacak telefon Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne verilecek telefon numarasıdır. Bu nedenle kömür yardımının başvurusu sırasında kullanılan bir numara verilmelidir. Ayrıca yardımın kişilere ulaştırılmasından saatler önce de cep telefonu ile aramalar yapılır. Bu sayede kömür geldiğinde ihtiyaç sahiplerinin evde olması sağlanır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Birkan er
27 Nisan 2020 02:28

Kömür yardımı

Başa dön tuşu