Güncel Konular

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü belgesi ceza puanı sistemi, trafikte can ve mal kaybını en aza indirmek amacı ile geliştirilmiştir. Ceza puanı sorgulama işlemleri hakkında bilgiler.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen bir işlemdir. Sürücü belgesi ceza puanı sistemi, trafikte can ve mal kaybını en aza indirmek amacı ile geliştirilmiştir. Bu sistem ile trafik kurallarına uymayan sürücülere aldığı her ceza karşılığında puan eksiltmektedir. Puan eksiltme işlemi 100 puandan üzerinden yapılmaktadır. Puanların eksilmesi yani sürücü belgesi sahibi kimsenin kural ihlallerinin artması halinde ehliyetine el koyulmaktadır. El koyulma süresi en az 2 olarak belirlenmiştir.

Gelin şimdi T.C ile internetten ehliyet ceza puanı sorgulama işlemlerinin detaylarına bakalım.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı İnternet Üzerinden Sorgulama

Sürücü belgesi ceza puanı online sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden sunulan bir hizmettir. E-Devlet şifresine sahip ya da e-Devlet giriş seçeneklerinden herhangi biri ile giriş yapma olanağına sahip kimselerin https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-surucu-belgesi-ve-sahislara-yazilan-ceza-sorgulama adresine tıklayarak sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. E-Devlet’e giriş yapamayanlar ise PTT şubelerinden ilk satın alma ücreti olarak 2 TL ödeyerek şifresi edinebilmektedir. Ancak daha sonraki alımlarda bu ücret 4 TL’ye çıkmaktadır. PTT şubelerine gitmeden e-Devlet’e giriş yapmak isteyenlerin e-Devlet sistemine giriş için diğer seçenekleri ise şunlardır:

 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • İnternet bankacılığı

Videolu Anlatım: Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama – Ödeme

(Kaynak: Bi Yazılım YT Kanalı)

TC Kimlik No İle Ehliyet Puanı Sorgulama

TC kimlik numarası ile ceza sorgulama işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sayfası üzerinden sunulan bir hizmettir. Sürücü belgesi  ceza puanı sorgulama işleminin bu yolla yapılabilmesi için https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/TrafikCezaSorgulama.aspx linkine tıklanması gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfaya ad ve soyadı, doğum yılı ve T.C. kimlik numarası bilgileri girilerek ceza sorgulaması yapabilmektedir.

Sürücü Belgesi Cezaları Kaç Puan?

İhlal yüzünden ehliyet ceza puanından düşülen puanlar kişinin çevreye yaşattığı risk derecesine göre değişmektedir. Trafik kurallarına uymayan kişinin fiiline göre ehliyet puanında yapılan kesintiler ise şu şekildedir:

 • Her alkollü araç kullanımında 20 puan silinmektedir.
 • Emniyet kemeri kullanılmaması nedeniyle kesilen her cezaya ekstra 15 ehliyet puanı kesilmektedir.
 • Geçme kurallarına sürücünün uymaması halinde 20 ehliyet puanı silinmektedir.
 • Sürücünün hız sınırını %10 ile %30 arasında ekstra bir hız ile geçmesi halinde 15 ehliyet puanı silme cezası almaktadır.
 • Sürücünün seyir halindeyken telefon ile görüşme yapması ya da telefon ile uğraşması halinde 10 ehliyet puanı silinmektedir.
 • Plakasını okunmaz hale getiren ya da plakanın okunmasını güçleştiren kimse 15 ehliyet puanı silme cezası almaktadır.
 • Sürücünün plaka takmadan trafiğe çıkması halinde 20 ehliyet puanı silme cezası verilmektedir.
 • Engelliler için ayrılan park yerlerine araçlarını park eden kimselerden 10 puan silinmektedir.
 • Yolcu sınırını aşan kimsenin ehliyet puanından 10 puan silinmektedir.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Ne Zaman ve Nasıl Sıfırlanır?

Sürücü ceza puanı sıfırlaması ceza alan kimsenin en son ceza alma tarihine göre değişiklik göstermektedir. Sürücü belgesi ceza puanı alan kimsenin ceza aldığı tarihten 1 sene sonra bu cezası silinmektedir. Bu ceza silme işlemi için öngörülen süre, her ceza için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 1 Ocak 2017 tarihinde alkollü araç kullanmak sebebi ile 20 ehliyet ceza puanı kesilmiş ve 10 Ocak 2017 tarihinde emniyet kemeri takmamak sebebi ile 10 ehliyet ceza puanı kesilmişse; bu cezaları alan kimsenin ehliyet ceza puanı 70 olmaktadır. 1 Ocak 2018 tarihinde 20 puan eklenmektedir. 10 Ocak 2018 tarihinde ise başka aldığı ceza yoksa ehliyet puanı sıfırlanmaktadır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Plaka ile trafik cezası sorgulama işlemi SMS yolu ile yapılan bir işlemdir. Bu yolu izlemek isteyen kimselerin TPC yazıp bir boşluk bırakıp araç tescil tarihini ve T.C. kimlik numarası yazarak 1189’a mesaj olarak göndermeleri gerekmektedir. Aldığınız cezaların sebeplerini öğrenerek sürücü belgesi ceza puanı hesaplaması yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu