Güncel Konular

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 Evde bakım maaşı başvuru şartları, belgeleri, başvuru adımları, form alımı ve başvuru sonucuna dair bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Evde bakım maaşına  müracaat yapmak için SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüklerine gidilir. Başvuru yapan ve onay alan kişiler, 1383 TL olan evde bakım maaşından yararlanırlar. Bakım maaşından yararlanmak için evde bakılan kişinin, her hangi bir gelirinin olmaması gerekliliği aranır. Evde bakım maaşı başvuru şartları, belgeleri, başvuru adımları, form alımı ve başvuru sonucuna dair bilgiler, alt başlıklardan öğrenilir.

Giriş bölümünden edindiğimiz bilgilere istinaden gelin şimdi hep birlikte evde bakım maaşı almanın şartlarını, belgelerini ve başvuru adımlarını inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Evde bakım maaşı  müracaat koşulları arasında, evde bakılan ve kişisel ihtiyaçlarını kendisi gideremeyen kişinin aylık bir kazanca sahip olmaması gerekliliği yer alır. Başvuru ve maaştan yararlanmak için belirlenen diğer şartlar şu şekilde sıralanır:

 • Evde bakım maaşından yararlanmak için evde bakılan kişi için hastanelerden, ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ alınmalıdır. Bu rapor üzerinde bulunan açıklamada ise evde bakılan kişinin, engellilik durumu hakkında % 50 oranında engelli olduğu yer almalıdır. Ağır engellilik açıklamasının bulunduğu metin kısmında ise ‘’evet’’ ibaresinin yer alması gerekir.
 • Evde bakılan, kişisel ihtiyaçlarını yani, yemek yeme, tuvalet ihtiyacını giderme, giyinme gibi faaliyetleri tek başına gerçekleştiremiyorsa, evde bakım maaşından yararlanır.
 • Aile bireylerine ve engelli yakınına bakan kişinin aldığı aylık gelir, ailede yer alan tüm fertler üzerinden bölüştürülerek hesaplandığında, kendisine düşen aylık gelir tutarı payının, net asgari ücretin 2/3’üden daha düşük olması gerekir.
 • Bu duruma bağlı olarak 4 kişiden oluşan ve çalışan kişinin 4.800 tl altında maaş aldığı aile fertlerinde yer alan engelli vatandaşların vasileri, evde kişi için bakım maaşı alabilirler.

Bu şartlara sahip olan engelli kişiye ait vasi, evde bakım maaşı için başvuru yapıp, evde bakılan kişinin ihtiyaçlarını maaş yoluyla giderir.

2019 Evde Bakım Maaşı Başvuru Belgeleri

2019 evde bakım maaşı müracaat evrakları arasında, evde bakılan kişiye ait nüfus cüzdanı belgesi yer alır. Başvuru için ilgili kuruma iletilecek diğer belgeler şu şekilde sıralanır:

 • Evde bakılanın kişiye vasi atananın nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Evde bakılan kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Bakıma muhtaç kişiye ait ‘’Engelli Sağlık Kurulu Raporu’’ belgesi,
 • Engelli kişi öğrenim durumuna sahip ise öğrenim durumuna ait diploma belgesi,
 • Engelli kişinin vasi’sine ait, mahkeme kararının yer aldığı belge,
 • Engelli ailesi fertleri arasında her hangi bir boşanma işlemi gerçekleşmişse, boşanmaya ilişkin belge, evde bakım maaşı başvurusu sırasında, SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne iletilecek evraklardır.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu

2019 Evde bakım maaşı müracaatı formu, engelli kişiye bakan tarafından, engelli ve bakımını yapan kişinin ikamet ettiği bölgenin valilik veya kaymakamlıklarına gidilerek alınır. Form alım işlemi için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Engelli bireye bakan kişi, ikamet ettikleri semtin valilik veya kaymakamlık kurumu binasına, gider.
 • Kurum görevlilerine evde bakım maaşına başvuru yapmak için ‘’evde bakım maaşı başvuru formu’’ almak istediğini belirtir.
 • Nüfus cüzdanını görevliye iletir.
 • Görevli, kişiye formu teslim eder.

Bu işlem ile alınan form, evde bakım maaşı için SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne yapılacak olan evde bakım maaşı başvurusu sırasında, doldurularak, teslim edilir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 evde bakım maaşı için müracaat, SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüklerine yapılır. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Engelliye bakan kişi, kendinin ve evde bakılanın yaşadığı ikamete bağlı olan SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne gider.
 • Kurum görevlilerine, evde bakım maaşı için başvuru yapmak istendiği belirtilir.
 • Kurum görevlisine, evde bakılana ait Engelli Sağlık Kurulu Raporu, nüfus cüzdanı, bakımı yapan kişiye ait nüfus cüzdanı, vasi belgesi ve kaymakamlıktan veya valilikten alınan, ‘’evde bakım maaşı başvuru formu’’ iletilir.
 • Başvuru formu, kurum görevli çalışanı danışmanlığı ile doldurulur ve imzalanır.

Bu adımlar ile başvuru tamamlanır.

Başvuru Sonucu Bildirimi

Başvuru sonuç bilgilendirmesi, belirli aşamaların tamamlanması sonucunda sağlanır. Başvurunun sonuç bilgisinin alınması hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Bir üst başlıkta yer alan başvuru işlemi sağlandıktan sonra, bakım hizmeti değerlendirme heyet topluluğu, evde bakım yapılan engellinin, yaşadığı ortamı görmek için başvuruda sunulan ikamete ziyaret gerçekleştirir.
 • İnceleme yapılarak bir bakım raporu hazırlanır ve başvuru sırasına göre kayıt yapılır.
 • Evde bakım maaşı başvurusu hakkında incelemeler, SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğünce, 3 ila 5 ay arasında bir süreçte değerlendirilir.

Sürecin tamamlanması ve değerlendirme onayının alınması ile aylık 1.383 TL olarak belirlenen bakım maaşından faydalanılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu