Güncel Konular
Trend

İnternetten Pasaport Harcı Ödeme

İnternetten pasaport harcı ödeme işlemlerinin nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz? Pasaport harcı tutarı ve ödeme işlemlerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Pasaport harcı ödeme işleminde interneti kullanmak için gelir idaresi başkanlığı resmi web adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız işlemleri kredi kartı ile ya da hesap üzerinden yapabilirsiniz. Ancak işlemlerinizde makbuz almanız büyük önem taşır. Bu nedenle sisteme e- mail adresinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. pasaport harcı ödeme işleminizi gerçekleştirdikten sonra e- mail adresinize dekont talebinde bulunabilirsiniz. Alacağınız e- dekontu yetkiliye çıktı olarak vermeniz gerekmektedir.

İnternetten pasaport harcı ödeme işlemlerine ve pasaport tutarı gibi bir çok bilgiye aşağıdaki konu başlıklarından ulaşabilirsiniz.

İnternetten Pasaport Harcı Ödeme

Online pasaport harcı ödemesi için yapmanız gereken, gelir idaresi başkanlığı resmi web adresine giriş yapmaktır. www.gib.gov adresine giriş yapmanızın ardından sol alt kısımda bulunan giriş kısmına tıklamanız gerekir. Burada sizden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz istenmektedir. Eğer başkanlığın internet adresini daha önce kullanmadıysanız, şifre almanız gerekecektir. Şifrenizi ekranın giriş kısmına tıklayarak,  kimlik bilgilerinizin tümünü verdikten sonra alabilirsiniz. Ardından ödeme işleminizi verilen menüler üzerinden yapabilirsiniz.

PASAPORT HARCI ÖDEME VİDEOLU ANLATIM

İnternetten Pasaport Harcı Ödeme Adımları

İnternetten pasaport için harç ödeme aşamaları, giriş işleminden sonra başlar. Giriş yapmanızın ardından ekranda yapmak istediğiniz işlemlerle ilgili seçenekler yer alacaktır. MTV ve trafik cezalarından tecilli borç ödeme işlemlerine kadar gelir idaresi başkanlığı ile ilgili tüm ödemeleri  ‘hızlı ödeme’ menüsü ile yapabilirsiniz. Burada ‘harç ve değerli kağıt bedeli’ bölümüne girmelisiniz. Karşınıza değerli kağıt bedeli alınmasını gerektiren tüm durumlar listelenecekti. Menü üzerinde göreceğiniz iki seçeneğe, ayrı olarak ödeme yapılmalıdır. İlk olarak ‘yurt dışına çıkış harcı ödeme’ bölümüne tıklanmalıdır. Karşınıza T.C. kimlik numarası, ad ve soyad soran bir form çıkacaktır. Formu doldurduktan sonra ekrana gelecek kart bilgileri formunu doldurmanız gerekecektir. Kartınıza ait bilgileri verdikten sonra onay tuşuna basmalısınız. Bu sayede kartınızdan tek çekim halinde pasaport harcı alınacaktır. Ancak son aşamada sizden bir e- mail adresi talep edilir. Adrese harç ödediğinize dair e- makbuz gönderilecektir. Bu nedenle e- mail adresi doğru olarak verilmelidir.

Pasaport Harcı Bölümüne Para Yatırmak

İnternetten pasaport harcı seçeneğine para yatırmak için ödemeden sonra eski menüye dönmelisiniz. İkinci yapmanız gereken, ‘pasaport harcı’ bölümüne para yatırmak olmalıdır. Buraya da para yatırırken aynı yolu izlemelisiniz. Ancak önceki işlemlere ek olarak burada ikamet adresinize en yakın vergi dairesinin ismi sorulur. Bunun nedeni harç ücretinin iade edilmesi ihtimalidir. Harç ücretleri, olası bir hata yada pasaport alamama durumunda iade edilmektedir. Bu nedenle iadeleri alabilmeniz için sizden, size en yakın vergi dairesinin adı ve konumu talep edilir. Bu bilgiyi verdikten sonra kart bilgilerinizi de vererek  işleminizi tamamlayabilirsiniz. Son adımda e- mail adresinizi vererek e- makbuz talep etmeyi unutmamalısınız.

Pasaport Harcı Ödemesi Taksitlendirilir Mi?

Pasaport harcını taksit yaptırmak mümkün değildir. Kredi kartı ile kullanım mümkün olsa da, taksitli pasaport harcı ödemesi imkansızdır. Sistem üzerinde böyle bir uygulama için seçenek bulunmamaktadır.

Pasaport Süresine Göre Yatırılacak Harç Miktarı

Pasaportun süresine göre harç ücreti, aşağıdaki gibi şekillenmiştir:

  • Pasaportun 6 ay geçerli olması durumunda ödenecek tutar 170.40 TL
  • Pasaportun 1 yıl geçerli olması durumunda ödenecek tutar 248.40 TL
  • Pasaportun 2 yıl geçerli olması durumunda ödenecek tutar 405.50 TL
  • Pasaportun 3 yıl geçerli olması durumunda ödenecek tutar 575.90 TL
  • Pasaportun 4 yıl geçerli olması durumunda ödenecek tutar 811.60 TL

Bu tutarların ödenmesinden sonra alınacak dekont yardımıyla pasaport başvurusu yapılabilir. Başvurudan önce pasaport harcı ödemesi şarttır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu