Güncel Konular

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları

Zorunlu trafik sigortası fiyatları yeni yıl için yeni araç sahibi olan veya trafik sigortası biten araç sahipleri tarafından sıklıkla gündeme gelmektedir. Zorunlu trafik sigortası kapsamında önceki yıllarda olduğu gibi birçok firma araç sahiplerine çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Araç sahiplerinin yaptırmış olduğu trafik sigortası ile trafik sırasında yaşanacak kaza gibi olumsuz durumlarda hatalı olan sürücünün trafik sigortası tarafından karşı tarafın hasarlarının giderilmesini sağlamaktadır.

2017 yılı Nisan ayı itibari ile zorunlu trafik sigortalarına tavan ve şehir seçenekleri sunuldu. Zorunlu trafik sigortası kapsamında sunulan şehir seçenekleri kaza yaşanma ihtimaline, şehrin kalabalık olmasına göre fiyatlarda değişiklikler oluşmaya başladı.2017 yılında yapılan değişiklik ile 2021 yılında da şehirlere göre trafik sigortalarında farklı fiyatlar oluşmaya başladı.

Hangi Durumlarda Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılır?

Zorunlu trafik sigortası yapmak için şart aranmaksızın Kara yolları ve Trafik Kanunu ile trafiğe çıkacak her araç için trafik sigortası yaptırmasını zorunlu kıldı. Yapılan bu kanun ile trafik sırasında oluşacak olumsuzluklarda anlaşamama gibi durumları ortadan kaldırırken oluşan hasarların şahıslar yerine kurumlar tarafından incelenip ödenmesini sağlamıştır. Trafik sigortası yaptırmayan veya trafik sigortasının gününü doldurup yeniletmeyen araç sahiplerini denetlenerek yaptırımlar uygulanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortasına Nasıl Başvurulur?

Zorunlu sigortasına başvuru yapmak için şehrinizdeki sigorta firmalarına şahsen veya internet üzerinden ulaşacağınız sigorta firmaları ile yaptırabilirsiniz. Zorunlu Trafik sigortası yapan kuruluşlar sizlere trafik sigortası altında farklı imkanlar sunarken trafik sigortası tutarını uzun vadelerde ödemenize olanak sağlamaktadır. HDI Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Groupama Sigorta, Mapfre Sigorta gibi firmalar trafik sigortası konusunda uygun fiyatlar ile araç sahiplerine trafik sigortası imkanlarını sunmaktadır. Başvuru yapacağınız sigorta firmasında fiyat ve taksit farkları ile beraber size sunulan sigorta hizmetleri konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Trafik Sigortası Kademesi Nedir?

Trafik sigortası kademesi araç sahiplerinin kaza durumlarının denetlenmesi sonucu yapılacak yeni trafik sigortası kapsamında kaza riskine göre derecelendirilmesidir. Trafik sigortası kapsamında ilk defa direksiyon başına geçen kişinin trafik sigortası yaptırması durumunda temel fiyat üzerinden işlem yapılır.

Trafik sigortası süresince bir yıl olarak trafik kazası yapmazsanız sigorta ücreti olarak beşinci kademeden %15 indirim sağlanır. Sürücü 1 yıl süre içerisinde trafik kazası yapması durumunda trafik sigortası temel fiyat üzerinden %50 zam uygulanır. Aynı zamanda kademe düşürülür.

Kademe sistemi içerisinde kaza yapmamış olan araç sahiplerine indirimli tutarlar uygulanması sağlanır. En riskli kademe bölgesi 1 en düşük kademe bölgesi ise 7 olarak belirtilmiştir. Kademe sistemleri içerisinde fiyat değişimlerine örnek olarak İstanbul içerisinde yaşayan araç sahibi biri en az riskli basamakta yer alır. Yani 7 basamakta yer alması durumunda otomobiline uygulayacağı trafik sigortası için 791 TL ödemektedir. Aynı araç sürücüsü en riskli basamak olan 1.basamak üzerinden sigorta yaptırmak isterse trafik sigortası için 3.596 TL ödemektedir.

Mapfre Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Kampanyaları

Mapfre Sigorta trafik sigortası kampanyaları ile sürücülerin trafik sigortalarını taksitlendirme ile beraber uygun tutarlarda yapı sağlamaktadır. Mapfre Sigorta müşterilerinin bulundukları şehirlere, taşıt tipine ve trafik sigortası kademesine göre fiyatlandırma yapmaktadır. Mapfre Sigorta tarafından yapacağınız trafik sigortanızın tutarını kredi kartınız ile taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Mapfre Sigorta tarafından yapılan trafik sigortası kampanyası altında İstanbul için ortalama 870 TL, Ankara için ortalama 889 TL, diğer iller için ortalama 781 TL fiyat sunmaktadır. Belirtilen fiyatlar ortalama fiyatlar olup size özel trafik sigortası fiyatlarını öğrenmek için internet sitesi üzerinden veya Mapfre Sigorta acentelerine başvuru yapabilirsiniz.

Anadolu Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Kampanyaları

Anadolu Sigorta zorunlu trafik sigortası kampanyaları altında araç sahiplerinin şehirlerine göre uygun fiyatlar ve uzun vade seçenekleri sunmaktadır. Anadolu Sigorta tarafından yapılacak zorunlu trafik sigortalarında araç sahiplerine ek sigorta imkanları sunmaktadır. Anadolu Sigorta internet sitesi veya Anadolu Sigorta acenteleri aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Trafik sigortası adı altında İstanbul için ortalama 888 TL, Ankara için ortalama 898 TL, diğer iller için ortalama 785 TL fiyat sunmaktadır. Başvuru sırasında belirtilen fiyatlar dışında tutar çıkması iliniz, yaşınız veya trafik sigortası basamağınız ile alakalı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu