Finans ve Banka

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tarım kredisi almak için kişilerin direkt başvuru ile kişisel olarak kredi alması gerekmektedir. Ziraat bankası tarım kredisini inceledik..

Ziraat Bankası’nı kullanarak tarım kredisi almak için kişilerin tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamaları, Tarım Kooperatiflerinin koşullarını sağlamaları gerekmektedir. Ziraat Bankası tarım kredisi almak için kişilerin direkt başvuru ile kişisel olarak kredi alması gerekmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Tarım Kredisi Almak

Ziraat Bankası tarım kredisi fırsatlarından yararlanmak için başvurularını şubeden yapmaları gerekmektedir. Bu kredinin alımında belirlenen kredinin etkisi bulunmaktadır. Her yılın başında tarım kredisi için kullanılacak miktar, fon destekleri kapsamında toplam olarak ayrılmaktadır. Sene içerisinde yapılan başvurularda bu fon kullanılır. Bu nedenle kişilerin fon bitmeden Ziraat Bankası’na başvuru yapmaları gerekmektedir. faizsiz krediler kapsamında bulunan bu kredide, devlet desteği bulunmaktadır. Bu nedenle fonun sene içerisinde tükenmesi durumunda kişiler, bu destekten mahrum kalacaktır. Fon, sadece tarım kredisini kapsamaz. Fon kapsamında kişilere tüm faizsiz krediler verilmektedir. Fon kapsamında verilecek ücretler kısa sürede tükeneceğinden kişilerin sene başı dönemlerine yakın başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ziraat Bankası Seracılık Kredi Paketi (Video)

Ziraat Bankası Tarım Kredisi İçin İstenen Belgeler

Tarım kredisi almak isteyenlerin vereceği belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişilerin hali hazırda zaten tarımla uğraştıklarına dair Çiftçi Kayıt Sistemi’nden alınacak çıktı gerekmektedir.
 • Temsil için yetkili kişinin noter imzası imza sürküleri gereklidir. zaten hali hazırda bir işletme kurulu olduğundan, kişilere ait imza sirkülerinin de var olması gerekmektedir
 • İle veya ilçeye ait kayıtlı olunan odaya ait belge istenmektedir.
 • Kişilere ait vergi borcu yoktur yazısı alınmalıdır.
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin bir kopyası kişilerden talep edilecektir.
 • Tarımsal işletmenin faaliyetlerine dair teşvik bilgileri gereklidir.
 • İşletmeye ait son 3 ayı özetleyen bilanço belgesi talep edilmektedir.
 • Detaylı ibraz belgesi istenecektir.

Bu belgelerin tamamlanmasının ardından kurumsal olarak Ziraat Bankası tarım kredisi başvuruları alınabilmektedir.

Ziraat Bankası Bireysel Tarım Kredisi Başvurusu

Bireysel olarak Ziraat Bankası tarım kredilerine başvurmak için kişilerin küçük işletme sınıfında yer alması gerekmektedir. bu kapsamda yapılacak işlemlerde kişiler, küçük işletmelerini büyütme talebi ile Ziraat Bankası şubelerine başvuru yaparlar. Bu kapsamda kişilerden istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Çiftçi Kayıt Sistemi’nden alınacak çiftçilik belgesi ile kişilerin çiftçilikle geçindiği doğrulanmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı alı ve fotokopisi istenmektedir.
 • Kredi için teminat dahilinde verilecek mülke ait tapu gibi belgeler talep edilmektedir.
 • Tarımsal işletme onayı istenmektedir.
 • Tarımsal faaliyetin sürdürüleceği arsaya dair tapu ya da kira kontratı belgeleri istenmektedir.
 • Faaliyetin bundan önceki dönemlerde de var olduğuna dair bilanço belgesi istenmektedir. Bu krediyi kullanırken ilk şart, kişilerin hali hazırda çiftçilikle geçiniyor olmalarıdır.

Bu belgelerin hazırlanmasının sonrasında kişiler, tarım kredilerine başvuru yapabilmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Tarım Kredisi Almak

Tarım kredisi konusunda Ziraat Bankası’ndan yararlanmak için kişilerin Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak başvuru öncesinde kişinin, alacağı kredi ile nasıl bir planı olduğunu tasarlaması istenir. Bireysel müşteri temsilcisinden alınacak numara ile başvuru yapılması sonrası, ekspertiz raporu ile belirlenen miktarda kredi verilecektir. Kredi için kişinin tarlasının durumuna ve yapmak istediği projeye bakılmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisini Ödemek

Tarım kredisi ödemeleri, çiftçilerin hasat ya da satış zamanlarına göre ayarlanabilen dönemsel ödemelerle yapılabilmektedir. Bu kapsamda ödemeler, kişilerin en uygun oldukları zamanlara çekilebilmekte, çiftçilere ödeme sürecinde yardımcı olunmasına çalışılmaktadır. Ziraat Bankası tarım kredisi kapsamında kişilere verilen miktar, istenirse 3 ayda bir ya da 6 ayda bir ödeme şeklinde de borçlanabilir. Bu şekilde yapılacak ödemelerden vade farkı alınmaz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu