Finans ve Banka

Ziraat Bankası Kimlik Ücreti Nasıl Yatırılır?

Yeni kimlik kartları artık bankalara ücreti ödendikten sonra alınabilmektedir. Ziraat bankası kimlik ücreti nasıl yatırıldığına dair inceleme yazımız..

Ziraat Bankası’nı kullanarak kimlik ücreti yatırmak için kişiler, makbuz alabilecekleri yolları tercih etmelidir. Nüfus Müdürlüğü tarafından alınan randevularda makbuzlar kontrol edilecektir. Bu nedenle makbuz alınamayan yöntemler, bu ödeme şeklinde geçersiz sayılmaktadır. Kimlik ücreti, e- makbuz ile de yatırılmış kabul edilmektedir. Bu nedenle işlemlerin internet üzerinden yapılmasının da önü açılmıştır.

Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak T.C. yeni kimlik harcı yatırmak için kişiler, para yatırma seçeneği bulunan ATM’leri tercih etmelidir. ATM’ye gittikten sonra, henüz işlemin başında makbuz isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu soruya kesinlikle evet yanıtını vermelisiniz. Aksi halde işlem yapılmamış sayılır. ATM’lere gittikten sonra yapmanız gereken işlemler şu şekilde sıralanabilir:

Ziraat Bankası ATM’lerinden Kimlik Ücreti Yatırma

  • ATM ekranı üzerinden ‘kartsız işlem’ menüsünü seçmeniz gerekmektedir.
  • Kartsız işlem seçenekleri içerisinden ödeme işlemleri bölümüne tıklayınız.
  • Bu menü içerisinde ‘vergi ödemeleri’ seçeneği bulunacaktır. Bu seçeneğe giriniz.
  • Vergi ödemelerinin altında ‘ Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme’ seçeneğine giriş yapınız.
  • Burada verilen başlık ikiye ayrılacaktır. Sürücü belgesi ya da kimlik yenileme seçenekleri arasından ‘Kimlik Yenileme’ bölümünü seçiniz.
  • Burada ekranda T.C. kimlik numaranızı soran bir form göreceksiniz. T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekecektir.
  • Ekranda kimlik yenileme nedeniniz sorulacaktır. Seçenekler, kimlik değiştirme, çipli kimlik, kimlik yenileme şeklindedir. Kimlik yenileme türüne göre vereceğiniz ücret değişmez. Kimlik yenileme işleminizin nedenini seçiniz.
  • ATM’nin para yatırma kısmının açılması için Onay seçeneğine basınız. Ardından paranızı yatırınız.ATM tarafından verilecek makbuzu alınız. İşleminiz tamamlanmıştır.

Ziraat Web Sitesinden Kimlik Harcı Yatırma

Ziraat internet sitesinden kimlik harcı yatırma işlemi yapılabilmektedir. Ancak işlem sonrasında e- makbuz almayı unutmamanız gerekmektedir. Aksi halde işlemi tekrarlamanız, tekrar para yatırmanız istenecektir.

İnternetten kimlik ücreti yatırmak için yapmanız gereken, Ziraat internet sitesine giriş yapmanız gerekecektir. Bunun için daha önce internet sitesinden işlem yapmış olmanız gerekir. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. girişin ardından ATM’de yapılacak işlemler tekrar edilir. Ödeme işlemleri menüsünden vergi ödemelerine, oradan ehliyet ve kimlik yenilemeye gidilir. Tek fark olarak, eğer Ziraat Bankası’nda birden fazla hesabınız varsa, ödemenin alınacağı hesabı seçmeniz gerekecektir. Hesap seçiminin ardından kişilerin cep telefonlarına gelen kodu ekrana girerek işlemi tamamlaması gerekmektedir.

Ziraat Müşteri Hizmetlerinden Kimlik Ücreti Yatırma

Müşteri hizmetlerini kullanarak kimlik ücreti yatırma işlemi bulunmamaktadır. Bu işlem için Ziraat Bankası müşteri hizmetleri olan 444 00 00 numarasını aradığınızda sistem sizi müşteri temsilcisine bağlar. Müşteri temsilcisi de ATM ve şubelere yönlendirir. Dolayısıyla işlemi müşteri temsilcilerinden yapamazsınız.

Ziraat Mobil Uygulamasından Kimlik Ücreti Yatırma

Ziraat uygulamasından yeni kimlik ücreti yatırmak için uygulamaya yapılacak girişin ardından ödeme işlemlerine girilmelidir. Sonrasında ödeme işlemleri menüsünden vergi ödemelerine girilmelidir. Buradan kimlik ödemelerine tıklanmalıdır. Bu işlemde T.C. kimlik numarası istenmektedir. İşlemin ardından cep telefonuna, yüklü bir uygulama olmasından dolayı kod gönderilmez. Direkt olarak yapacağınız işlem sonrasında e- makbuz alarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Çipli Kimlik Fiyatı Ne Kadar?

Çipli kimlik için ödenecek tutar 22.50 TL olarak belirlenmiştir. Eski kimliği çipli kimlik ile değiştirmek isteyenlerin ödemesi gereken tutar bu şekildedir. Zaten kimliğin değiştirilme nedeni de sorulacaktır. Ancak kişinin çipli kimliği kaybetmesi durumunda yatırması gereken kimlik ücreti 45 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretin ödenmesinin ardından kişiler, alacakları makbuz ile Nüfus Müdürlüğü’nden aldıkları randevuya gitmelidir. Eğer işlem sırasında makbuz alınmazsa, ödeme yapılmamış sayılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu