1. Ana Sayfa
  2. Finans ve Banka
  3. Ziraat Bankası Kartı Bloke Kaldırma

Ziraat Bankası Kartı Bloke Kaldırma

Ziraat bankası kartının bloke kaldırma işlemine dair bilinmesi gerekenler. Ziraat bankası bloke kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Ziraat-Bankasi

Ziraat Bankası kartı için bloke kaldırma şifresini defalarca yanlış giren, kartını kayıp etmiş, kredi kartının borcunu ödememiş kişiler tarafından talep edilebilir.Ziraat Bankası kart blokesi kaldırmak farklı şekillerde yapılabilir. Önemli olan banka kartına neden bloke geldiğinin belirlenmesidir. Sizin için hazırlanan bu rehberde, farklı nedenlere bağlı olarak bloke olmuş kartları nasıl açabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Ziraat Bankası Kartının Şifrenin Yanlış Girilmesiyle Bloke Olması

Ziraat Bankası kartına şifrenin yanlış girilmesiyle bloke konabilir. Bu durum hem banka hem de kredi kartları için geçerlidir.Şifrenizi 3 kere yanlış girmeniz karta bloke konması anlamına gelir. Şifrenizi 3 defa yanlış girdiyseniz 0 850 258 00 00 hatlı telefon numarasını arayabilir, buradan müşteri bilgilerinizi onaylattıktan sonra blokeyi kaldırabilirsiniz. Güvenlik açısından size anne kızlık soyadı, doğum tarih ve yeriniz gibi bilgiler istenecektir. Ziraat Bankası kart blokesi kaldırmak için bankanın size en yakın şubesini de ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankasının Kartının Çalınması Nedeni ile Bloke Olması

Ziraat Bankası kartının çalınmasıyla bloke olması kötü niyetli olan kişilerin kartı kullanmamaları için gereklidir. Kartınızın çalındığından şüphe ediyorsanız, banka müşteri hizmetleri ile görüşün ve kartınızı işleme kapatın. Blokenin kaldırılması sizin avantajınıza olmaz. Çünkü kart şifresinin kırılması durumunda dolandırıcılar kartınızı kullanarak harcama yapabilirler. Bu durumda en iyisi, yeni bir kart talebinde bulunmak olacaktır. Çalınan kartınızın içinde bulunan parayı çekmek için kimlik belgeniz ile birlikte bankanın en yakın şubesine gitmeniz gerekir.

Ziraat Bankasının Kartının Borcu Ödenmediği için Bloke Olması

Ziraat Bankasının kartının borçlu olması nedeniyle bloke olması bankanın en doğal hakkıdır. İki defa banka ekstre borcu ödenmezse bankalar kartınıza bloke koyar. Mevcut borç ödenmeden kartın üstüne konan blokenin kaldırılması mümkün değildir. Kredi kartına tanımlı nakit avans çekme işlemleri gibi bütün işlemler bloke ile birlikte engellenmiş olur. Blokenin kaldırılması için borcunuzu ödemeniz yeterli.

Ziraat Bankasının Kartının Kredi Sicili Bozukluğu Nedeni ile Bloke Olması

Ziraat Bankası kartının sicil bozukluğu nedeniyle bloke olması mümkündür. Bu durum kredi kartı borcunun 90 gün boyunca ödenmemesiyle doğar. Bu süreçten sonra, borçlu kişi hakkında icra takibi başlatılır. İcra takip sicilin bozulması anlamına gelir. Kredi sicilinin bozulması bankanın gözünde müşterinin kredi kartı konusunda riskli konuma girmesine neden olacağından kart iptal edilmiş olur. Kredi sicili düzelmeden kart yeniden kullanıma açılmaz. Sicilin düzelmesi halinde banka müşterisine aynı kartı kullandırmaz. Yeni kart alınması gerekir.

Ziraat Bankası Kartının Bloke Edilmesi Kredi Notunu Etkiler mi?

Ziraat Bankası kartı blokesinin kredi notu üzerine etkisi vardır. Kredi kartı borçlarının düzenli ödenmesi bir bankanın müşterisine kredi verirken en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesidir. Bu nedenle hesap blokesi kredi notunu düşürür. Bir sonraki yapacağınız kredi başvurularınızdan olumsuz sonuç alabilirisiniz.

Bu durumla karşı karşıya kaldıysanız, mevcut borcunuzu bir an önce kapatmaya bakın. Ödemelerinizi düzenli yapın. Hesabınızda her zaman fazladan para bulundurmaya özen gösterin. Kart bloke edilmeden önce, kartın asgari tutarını ödemeniz sicilinizin bozulmasının önüne geçecektir. Kart asgari ödemesi ile birlikte borcunuzu yapılandırmış olursunuz. Asgari ödeme tutarı hesaplanırken kartı ne zamandan beri kullandığınız, aylık taksidiniz ve kart limiti gibi konular belirleyici olur. Buna göre karşınıza ödenmesi gereken tutar çıkacaktır. Yapılandırma yaparken piyasadan daha uygun faiz oranlarından faydalanacağınızdan, toplam borç miktarını düşürmüş ve vade süresini kısaltmış olacaksınız. Bu nedenle başvuru süreleri takip edilmelidir.


Yorum Yap