Finans ve Banka

Ziraat Bankası Kart Bloke Kaldırma

Bankalardan aldığımız kartlar kimi zaman bloke olmaktadır. Ziraat Bank kart bloke kaldırma işlemlerini sizler için inceledik.

Ziraat kart blokesi kaldırma işlemi için kartın bloke olma nedeni bilinmelidir. Eğer kart blokesi kart borcundan dolayı gerçekleşmişse kart borcu ödenmelidir. Eğer şifre değişikliğine bağlı bloke söz konusu ise, müşteri hizmetleri aranarak bloke kaldırma işlemi yapılabilmektedir. Kart çalınması nedeniyle bloke olması durumunda ise kartın iptali gerekmektedir.

Şifre Hatası Durumunda Kart Bloke Kaldırma

Şifre hatasından kaynaklanan blokeler, hem banka kartları hem de kredi kartları için söz konusu olmaktadır. şifrenizi bankamatikte 3 defa art arda yanlış girmeniz durumunda kartınız bloke olur. Bu durumda blokenin kendiliğinden kalkması söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle şubelere gidilerek ya da müşteri hizmetleri aranarak kart blokesinin kaldırılması gerekmektedir. 0850 258 00 00 numaralı hattı kullanarak Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Burada müşteri bilgilerinizi kontrol ettirmeniz gerekmektedir. kontrolün ardından banka müşterisi olduğunuz kanıtlandığında blokeniz kalkar. Banka müşteri bilgileriniz kapsamında anne kızlık soyadınız, doğum tarihiniz, doğum yeriniz gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgilerin doğrulanmasının ardından kartınız, yeni bir şifre belirlemeniz halinde kullanıma açılır.

Kart Çalınması Durumunda Kart Bloke Kaldırma

Ziraat kartın çalınması durumunda bloke kaldırma işlemi, kötü niyetli kişilere karşı bir tür savunmadır. Bu sayede kartınızın çalınması durumunda hesabınıza direkt olarak erişim sağlanamaz. Eğer kartınızın çalındığından şüphe ediyorsanız, hemen müşteri temsilcilerini aramalısınız. Buradan çalıntı kart işlemlerine girerek kartınızı iptal  ettirmelisiniz. Sonrasında T.C. kimlik kartınızı kullanarak en yakın Ziraat Bankası şubesinden hesabınızda bulunan tüm parayı çekebilirsiniz. Paranızı çektikten sonra yeni bir hesap açmalı ve yeni bir şifre belirlemelisiniz.

Ziraat Bankası Kart Borcu Ödenmemesi Durumunda Kart Bloke

Kart borcunun yatırılmaması durumunda bloke, kart ile yapılmış harcamaların asgari tutarının 2 ay üst üste ödenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda banka, nakit avanstan banka hesabınıza kadar tüm hareketlerinize bloke koyabilir. Bu durumda kart borcunuzu ödemeniz yeterlidir. Eğer hesabınızda para var, ancak blokeniz de duruyorsa, müşteri hizmetlerini aramanız gerekecektir. Hesabınızdaki parayı kart borcunuzu ödemek için kullanabilir, böylece ek ödeme yapmadan bloke kaldırma işlemi yapabilirsiniz.. Bunun yanında dilerseniz nakit olarak ATM’leri kullanarak kredi kartı borcu ödeme işlemlerinden hesabınıza ait borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ziraat Kredi Sicili Bozukluğu Nedeniyle Bloke

Kredi sicili bozuk olanlar için kart blokesi, kredi kartı borcunun 90 gün süre ile ödenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu süre içinde ödenmeyen borç nedeniyle kişiler, icraya verilmektedir. İcra takibinin başlaması, kredi sicilinin bozulması anlamına gelecektir. Bu nedenle kişiler, yüksek limitli kredi kartları kullanıyorlarsa, meydana gelen icra durumundan sonra kredi kartları iptal olacaktır. Bunun için kişilerin kredi notlarını yükseltmeleri gerekecektir. Bu, uzun süreli bir çalışma gerektirir. Çünkü kullanılmakta olan kredi kartına ait bloke, sadece kredi notunun yükselmesi durumunda kaldırılır. Ancak sicilin düzelmesi durumunda dahi, banka müşterisine aynı kartı kullandırmamaktadır. O anki kredi notuna bağlı olarak farklı limitlerde farklı bir kart vermektedir.

Bloke Durumu Kredi Sicilini Etkiler Mi?

Bloke durumunda kredi sicili, kötü yönde etkilenir. Bloke nedeni çalınma gibi kişinin elinde olmayan nedenler ise, herhangi bir etkileme durumu görülmez. Ancak kredi kartı borcunun ödenmemesine bağlı bloke durumunda kişinin kredi notu düşecektir. Bankanın müşterilerine kredi verirken en çok dikkate aldığı kriter sicil puanıdır. Sicil puanının düşmesi söz konusu ise, ödemelerinizi zamanında yapmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir. bunun yanında kredi kartınızı işleme koymanız, kartınız ile ödemeler yapmanız gibi etkenler, bloke kaldırma işleminden sonra kredi notunuzu yükseltecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu