Bankacılık

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Rehberi

Ziraat Bankası internet bankacılığı başvuru sonrası, hesap açma ve şifre alma işlemleri ardından mobil bankacılık kullanma rehberi

Ziraat Bankası İnternet bankacılığı, Türkiye’deki pek çok bankaya kıyasla oldukça gelişmiş konumdadır. İnternet şubesi, mobil uygulama şubesi yatırımları ile Türkiye’deki bankalar arasında oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. Günümüzde hala pek çok bankanın internet şubelerinden bazı işlemler gerçekleştirilemiyor. Ziraat Bankası bu konuda önemli adımlar atmış ve internet bankacılığına çok büyük yatırımlar yapmıştır. Peki Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı kanalı nasıl kullanılır? İnternet şube ve mobil şube için bir rehbere ihtiyacım var, neyi nasıl kullanacağımı bilmiyorum diyorsanız, bu yazıdan çok fazla şey öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternet Şubesi

Bu bölümde, Ziraat Bankası’nın internet şubesi hakkında bir rehber vardır. Eğer internet şubesinde neyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu bölüme mutlaka göz atın.

 • Hesaplarım
 • Para Transferleri
 • Kartlarım
 • Ödemeler
 • Krediler
 • Döviz ve Altın
 • Yatırım
 • Sigorta ve Emeklilik
 • Sık Kullanılanlar
 • Başvurular
 • Fiyat ve Oranlar
 • Üye İşyeri İşlemleri
 • Profil ve Ayarlar

Hesaplarım

Bu alan, Ziraat Bankası’nda bulunan hesaplarınızı ve bakiyelerini görüntüleyebileceğiniz bir alandır. Döviz, Vadesiz TL hesaplarınız, altın hesaplarınız ve diğer hesaplarınızın bakiyelerini ve hesap hareketlerini Hesaplarım adı verilen bölümden görüntüleyebilirsiniz. Döviz, altın hesabı açmak, vadeli hesap açmak için de yine bu alanı kullanmanız gerekir.

Para Transferleri

EFT ve Havale yapabilmek için, Para transferleri alanını kullanmak gerekiyor. Eğer başka bir hesaba para gönderecekseniz, eft veya havale işlemini bu alandan hallediyorsunuz, kendi hesabınıza para göndermek için, vadeli hesabınıza para yollamak veya çekmek için de bu alanı kullanırsınız.

Kartlarım

Kartlarım alanı, Ziraat Bankası’na kayıtlı kredi kartları ve banka kartlarını görüntüleyebileceğiniz alandır. Bu alan sayesinde, banka kartlarınızla yapmış olduğunuz harcamaları takip edebilir, kredi kartınızdan ne kadar harcama yaptığınız da görebilirsiniz. Bir kart başvurunuz varsa ve gönderim işlemindeyse, kartınızın henüz kargoya ulaşıp ulaşmadığı veya banka tarafından hazırlanıp hazırlanmıyor oluşunu da bu alandan takip edebilirsiniz.

Ödemeler

Ödemeler alanı, faturalarınızı ödeyebileceğiniz, kredi kartınıza ödeme yapabileceğiniz bir alandır. Eğer ödenmesi gereken bir faturanız varsa, doğalgaz, su elektrik, internet vs bu alandan halletmeniz gerekiyor. Vergi ödemeler, sınav ödemeleri, sgk prim ödemeleri, trafik ceza veya diğer ödemeleri de yine buradan yapılıyor. Kredi kartı ve kredi borçlarını da bu alandan ödüyorsunuz.

Krediler

Bu alanda, kendi kredilerinizin borçlarını görüntüleyebilir ve ödeme yapabilirsiniz. TOKİ taksitleri de yine bu alandan görüntüleniyor, kısaca krediye dair tüm işlemler bu alanda yapılıyor.

Döviz ve Altın

Bu alan, döviz alım satımı, altın alım satımı işlemlerinin yapıldığı alanlardır. Eğer döviz alıp satmak istiyorsanız bu alanı kullanmak gerekiyor, yine aynı şekilde altın almak istiyor veya satmak istiyorsanız bu alanı kullanacaksınız.  Döviz ve altın işlemleri sıkça karıştırılıyor bu nedenle Ziraat Bankası internet bankacılığı rehberi konusunda bu bölüm oldukça önemli bir yere sahip.

Yatırım

Yatırım fonu almak, borsa hesabınıza para göndermek istiyorsanız, bu alanı kullanmanız gerekli.  Yine aynı şekilde repo, bono ve tahvil gibi kıymetli senetlerin alımı da buradan gerçekleştiriliyor.

Sigorta ve Emeklilik

Sigorta primlerinizi ödemek için bu alanı kullanabilirsiniz. Emeklilik primlerinizin ödenmesi işlemi, SGK primleriniz, hayat sigortası, sağlık sigorta primlerinin ödenmesi ve BES ödemeleri için bu sayfayı ziyaret etmeniz gerekiyor.

Sık Kullanılanlar

Bu alan internet şubesinde en çok kullandığınız menüleri gösteriyor.

Başvurular

Kredi ve kredi kartı başvurularınızı bu alandan yönetebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Fiyat ve Oranlar

Döviz kurları, vadeli mevduat faiz oranları, kredi ve kredi kartı faiz oranları hakkında bilgi almak için bu alanı kullanabilirsiniz, döviz ve altın alım satım fiyatları yine bu alanda gösteriliyor.

Üye İşyeri İş yeri İşlemleri

Ziraat Bankası ile çalışan bir işletmeniz varsa, bu alandan işletmenize dair tüm işlemleri halledebilirsiniz. Ekstre görüntüleme, ekstre talimatı gibi işlemler kolaylıkla yapılabiliyor.

Profil ve Ayarlar

Bu alandan profilinize ait tüm ayarları düzenleyebilirsiniz. Profil resminizi değiştirebilir, ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Mobil Şube Rehberi

Ziraat Bankası internet bankacılığı rehberi yazımızda, mobil şubeye de yer vermek istedik. Yukarıdaki menülerin pek çoğu mobil şube de bulunmaktadır, mobil şubede bulunan fakat internet bankacılığı şubesinde bulunmayan özellikler ise şunlardır,

QR Kod İşlemleri

Biliyorsunuz ki artık para çekme işlemleri tamamen QR Kod sayesinde gerçekleştiriliyor. Atm’ye gittiğinizde kart kullanmaya gerek kalmadan yalnızca bir dakikada para çekebiliyorsunuz. Atm’ye gidip telefonla para çekebilmek için, QR Kod kullanmanız gereklidir. QR Kod işlemleri menüsüne girdiğinizde sizi QR Kod para çekme ve yatırma işlemleri karşılar. Para çekmek için ve para yatırmak için uygun işlemi seçin ve gerçekleştirin, para çekme ve yatırma işlemi yalnızca bir dakika sürer ve QR Kod ile para çekebilmek için yalnızca mobil şubeyi kullanabilirsiniz.

E Devlet

Bu alan, e devlet işlemlerinizde kullanabileceğiniz bir alandır. E devlet’e banka vasıtasıyla giriş yapmak ve E-devlet ile ilgili işlemleri yürütmek için bu alanı kullanabilirsiniz.

Arama Menüsü

Ziraat Bankası mobil şubede bulunan bir bölümdür, hemen en altta yer alan bu bölüme istediğiniz işlemi yazarak menü seçimi yapmaya gerek kalmadan ulaşabilirsiniz örneğin eft yapmak için, eft havale yapmak için havale yazabilir ve seçili işlem menüsüne hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu