Finans ve Banka

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma

Ehliyet yenileme harcı 2021 yılı itibariyle ATM'lerden ve internet bankacılığından yatırılıyor. Ziraat bankası ehliyet harcı yatırma işlemlerini derledik.

Ziraat Bankası ile ehliyet harcı yatırma işlemi, yeni ehliyet randevusu alma işleminin öncesinde yapılan bir işlemdir. Ehliyetlerin 2017 yılında çıkan bir düzenleme ile değiştirilmesi kararından sonra, devlet bankası olan Ziraat Bankası aracılığıyla ödemeler alınmaya başlanmıştır. Aslen 2019 yılının sonuna kadar bitmesi gereken ehliyet değiştirme işlemi, kimlik değiştirme işlemleri nedeniyle uzamaktadır. Ehliyet harcı yatırma  işleminin ardından yapılacak başvuru ile randevu alınmalı, ehliyet değişikliği yapılmalıdır.

Ziraat Bankası ATM’sinden Kartsız Ehliyet Harcı Yatırma

ATM ile kartsız ehliyet harcı ödeme işlemi, şu basamaklar gerçekleştirilerek yapılabilmektedir:

 • ATM ile ilk olarak giriş tuşuna basınız. Böylelikle kartsız işlemler menüsüne giriş yapmış olacaksınız.
 • Ödeme işlemleri seçeneğine giriniz.
 • Ehliyet harcı, bir tür vergi olarak görünmektedir. Bu nedenle Ödeme İşlemleri menüsünden vergi ödemeleri kısmına girilmelidir.
 • Buradan Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme menüsüne girilmelidir.
 • Açılacak menülerde kimlik yenileme, yeni kimlik kartı işlemleri gibi menüler görülecektir. Buradan Yeni Ehliyet İşlemleri menüsüne girilmelidir.
 • Ekranda yapılacak ödeme için T.C. kimlik numaranızı yazmanız gereken bir kısım görülecektir. Bu kısma T.C. kimlik numaranızı tuşlamalısınız.
 • Ekranda açılacak ikinci menü içerisinden Yeni Ehliyet Ödemeleri seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Seçeneği işaretlediğinizde, girdiğiniz T.C. kimlik numarasına istinaden ekranda isminiz ve yapmak istediğiniz işlem görünecektir. Eğer isminiz ve işleminiz doğru ise, giriş tuşuna basarak işlemi devam ettiriniz.
 • Ekranda yatırmanız gereken tutar yazacaktır. Buradan tekrar giriş tuşuna basarak para yatırma bölmesinin açılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu işlemin ardından paranızı ATM’ye yerleştirmeli, makbuzunuzu almalısınız. Bu işlem için makbuz gerektiğinden, ATM’de makbuz almak ister misiniz, gibi bir soru sorulmadan size makbuz gönderilecektir.

Ziraat ATM’sinden Kart Kullanarak Ehliyet Harcı Yatırma

Ziraat kart ile ehliyet harcı ödemek için şu basamaklar izlenmelidir:

 • Kartınızı Ziraat Bankası ATM’lerine yerleştiriniz.
 • Hiçbir işlem seçmeden ekranda şifreniz sorulacaktır. Şifrenizi giriniz.
 • Ekranda görülen menü içerisinden ‘ödemeler’ kısmına tıklayınız.
 • Ödeme seçenekleri ekrana gelecektir. Buradan ‘Ehliyet ve Kimlik ‘ seçeneğine tıklayınız.
 • Yeni ehliyet ödemesine girerek ATM’nin para yatırma gözünün açılmasını sağlayınız.
 • Açılan göze paranızı yatırıp makbuz alınız.

Ziraat Bankası Şubelerinden Ehliyet Harcı Yatırma

Ziraat Bankası’ndan ehliyet harcı ödemek için veznelerden numara almanız yeterli olacaktır. ATM’den yapacağınız işlemlerde sorun olması gibi durumlarda T.C. kimlik numaranızı kullanarak alacağınız Ziraat vezne numaralarında, kolayca ehliyet harcı yatırma işleminizi kimliğinizle yapabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığı İle Ehliyet Harcı Yatırmak

Ziraat Mobil ile ehliyet harcı yatırmak için kartınızın internet kullanımına açık olması gerekmektedir. Bunu  da Ziraat Mobil uygulamasından yapabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekranda yazarak menü seçeneklerinden ödeme işlemlerini, ardından ‘Yeni ehliyet ve kimlik’ seçeneğini işaretlemeniz gerekecektir. Yapacağınız ödeme için kullanacağınız hesaba dair seçenekler arasından dilediğinizi seçiniz. Gönderilecek e- makbuzun çıktısını alarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ehliyet Harç Ödemesi Ne Kadar?

Ehliyet harç ödemesi miktarı, 15 TL olarak belirlenmiştir. Yeni ehliyet harcı ödemeleri sonrası mutlaka makbuz alınmalıdır. Makbuz ile alınan randevular geçerli olacaktır. Makbuz, nüfus müdürlüğünde bulunan memura verilecek ve işlemler böylece başlatılacaktır. Makbuzsuz yapılan işlemler için işlem kayıtları geçerli olmamaktadır. Makbuz alınamayan işlemler için yeniden banka dökümü istenmesi söz konusu olacaktır. bunun yanında e- makbuz alınması da geçerli değildir. Ancak e- makbuzun kağıda basılması ile ehliyet harcı yatırma işleminin onaylanması mümkün olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu