Devlet Destekleri

Yurt Dışı Fuar Desteği

2019’da yurt dışı fuarları için destek İhracatçı Birlikleri tarafından verilmektedir. Yurt dışı fuar desteği alımı için her firma başvuru yapamamaktadır.

Yurt dışı fuarları için destek İhracatçı Birlikleri’ne yapılan başvuru sonucunda alınır. 2019 yurt dışı fuar desteği alımı için her firma başvuru yapamamaktadır. Bu destek çeşidine sadece, İhracatçı Birliklerine üye olan ve üretim gerçekleştiren firmalar başvuru yapabilirler. Fuar faaliyeti öncesi, ihracatçı Birliklerine üye olan firmalar, kendi İhracatçı Birliği kuruluşlarına başvuru sağlamalıdır. Başvurusu kabul edilen firmalar, fuar döneminin tamamlanmasından sonra İhracatçı Birliği yoluyla, stant bedeli ve nakliye gibi işlemlere yönelik maddi karşılıklar için destek alma hakkına sahip olurlar. Yurt dışı fuar desteğinden faydalanan firmaları, başvuru adımlarını, gerekli evrakları ve şartları alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı Fuar Desteğini Hangi Firmalar Alabilir?

Yurt dışı fuar desteği verilen firmalar, İhracatçı Birliklerine üyelik gerçekleştirmiş olan firmalardır. Yurt dışı fuar desteğini her firma tarafından alınamamaktadır. Yurt dışı fuar desteğinden faydalanabilen firmaların özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Yurt dışı fuar desteğini alacak firmalar, İhracatçı Birliğine üye firmalardır.
 • İhracatçı Birliğine üye firmaların ürünlerinin pazarlamasını yapan şirketlerde, yurt dışı fuar desteğinden faydalanabilirler.
 • İhracatçı Birliğine üye ve üretim, sanayi ve imalat kollarında çalışma gösteren firmalar, yurt dışı fuar desteğinden yararlanabilir.

Bu özelliklere sahip olan firmalar, bağlı oldukları İhracatçı Birliği kuruluşuna başvuru yaparak, yurt dışı fuar desteğinden yararlanabilirler.

Video: Yurt İçi ve Yurt Dışı Fuar Destekleri (Kaynak: Ege İhracatçı Birlikleri)

2019 Yurt Dışı Fuar Desteği Alınan Harcamalar

2019 Yurt dışı fuar desteği verilen harcamalar arasında fuar standının bedeli yer alır. Stant bedeli, nakliye gibi birçok maddi harcama için destek alınabilir. Maddi destekler belirli bir limit üzerinden alınır. Yurt dışı fuar desteğinin alımı ile karşılanan masraflar şu şekilde sıralanır:

 • Yurt dışı fuar desteğinin alımı ile yurt dışında kurulacak olan fuar standı masraflarının % 50 si için destek alınır.
 • Alınan bu maddi destek, stant kurulumu ve nakliye gibi işlemler için harcanan toplam para miktarının % 50’sini geçmeyecek şekilde verilir.

Bu duruma bağlı olarak, İhracatçı Birliklerine üye olan firmalar, yurt dışı fuar desteği yoluyla, yurt dışında kuracakları stantlar için harcanan maddi tutarın yarısı kadar destek alabilirler.

Yurt Dışı Fuar Desteğinin Şartları

Yurt dışı fuar desteğinin koşulları arasında, İhracatçı Birliğine üye firmalar arasında yer alma zorunluluğu bulunur. Yurt dışı fuar desteğinin olanağından faydalanmak için şartlar şu şekilde sıralanır:

 • Yurt dışında fuar açacak olan firma, İhracatçı Birliğine üye olmalıdır.
 • Yurt dışında fuara katılım sağlanmadan önce her firma üye olduğu İhracatçı Birliği kuruluşuna başvuru yaparak, yurt dışında fuara katılacağını ve bu yönde destekten yararlanmak istediğini bildirmeli ve başvuru sağlamalıdır.
 • Yurt dışı fuar etkinliği sonrası, İhracatçı Birliği tarafından talep edilen evraklar, firmanın üye olduğu İhracatçı Birliğine teslim edilmelidir.

Tüm bu şartların yerine getirilmesi halinde, fuar sonrası evraklar içerisinde iletilecek olan faturalandırılmış harcamaların % 50’si kadar destek alınır. Destek İhracatçı firma tarafından firmaya iletilmektedir.

Yurt Dışı Fuar Desteğinin Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt dışı fuar desteği müracaatı için her firma kendine özel olan ve kendi üyeliğinin bulunduğu, İhracatçı Birliği kuruluşuna başvuru yapmalıdır. Başvuru için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Başvuru yapacak olan firma, marka sahibi üretici bir firma ise ticaret sicil gazetesi evrağı ile üye konumda bulunduğu İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine gitmelidir.
 • Başvuru yapacak olan firma, marka sahibi olan firmanın ürünlerinin pazarlamasını yapıyorsa, üretici firmadan almış olduğu pazarlama sözleşmesi ile birlikte, üye olduğu İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine gitmelidir.
 • Daha sonra, İhracatçı Birliği Genel Sekreterliği çalışanlarına bu evraklar iletilip, yurt dışı fuar desteğinden faydalanmak istendiği belirtilir.
 • Çalışanlar talebi kayıt altına alırlar ve başvuru tamamlanır.

Geriye kalan evrakların teslimi ise fuar tamamlandıktan sonra gerçekleşir. Bu süreye kadar, başvurunun sonucu belirlenir. Başvuru sağlayan firmalar öncelikle kendi olanakları ile yurt dışında fuar faaliyetini gerçekleştirip, fuar bitiminde gerekli evraklar ile üye oldukları İhracatçı Birliği Sekreterliğine giderek, destekten faydalanırlar.

Yurt Dışı Fuar Desteği Evrakları Ve Başvuru Sonucu

Yurt dışı fuar desteği belgeleri ve müracaat sonucu bir biri ile bağlantılı yapılara sahiptir. Birçok destek başvurusunda evraklar, başvuru sürecinde teslim edilirken, yurt dışı fuar desteği başvurularında ayrıntılı evrak teslimi yurt dışı fuarı sonrası yapılır. Bir üst başlıkta yer alan ilk başvuruyu gerçekleştirip, yurt dışı fuarına katılan firmaların bağlı bulundukları İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine iletecekleri evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Fuarın organizatörü tarafından firma adına düzenlenmiş olan katılımcı belgesi,
 • Fuar ana organizatörüne stant alanı için ödenmiş olan ücret bilgisini gösteren banka dekontu,
 • Fuar faaliyetleri için kullanılan nakliye giderlerine ait fatura belgeleri,
 • Gümrük işlemlerinin giriş ve çıkış beyannameleri,
 • Firmanın vergi levhası ve imza sirküleri örnekleri,
 • Fuara katılım için hazırlanan katalog örneği belgeleri, İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine iletilir.

Her firma fuar sonrası bu belgeleri tamamlayarak, üye olduğu İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine gitmelidir. Bu belgeleri iletip, başvuru sonucu hakkında bilgi almalıdır. Başvurusu onaylanan kişiler, ilettikleri maddi fatura giderlerinin yarısı kadar maddi desteği bağlı bulundukları İhracatçı Birliği Genel Sekreterliği kanalınca karşılarlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Suat Açıkalın
5 Kasım 2019 22:43

Tüm sektörlerde hızlı gelişmeler olmakta ve meydana gelen değişiklikleri pazar ortamında takip etmek ve oluşan rekabetin sıcaklığını hissetmek fuarların ne kadar önemli olduğunu bize kanıtlayan en önemli bulgulardandır. Kaliteli mal üretmek tek düze ürün kalemi oluşturmak her zaman pazara sürebileceğimiz bir ürün yelpazesine sahip olmak her zaman işe yaramayabilir.İnsanların tercihleri sürekli değişmekte ve bu değişikliklere hitap eden ürün kalemi üreticisine her zaman çok kazandırmaktadır.Bu nedenle fuarlar destek olarak elinizi güçlü tutacağınız kozunuzu saklayacağınız en uygun ortamlardır.Özellikle yurt dışında olan fuarlarda yeni ürünlerden ilham almak bu ilham ile ar-ge yapmak ve kitleye ulaşmak en önemli etkendir.Fuar desteği alarak bu oluşumlarda yerini alan firmalar gerçekten başarılı olacak firmalardır.

Ferit Örsanlı
9 Kasım 2019 18:21

Benim için harika bir haber kendimi aileme kanıtlamak adına bana çok güzel bir fırsat doğdu.Öncelikle yurt dışında çok güzel iş fikirleri var orada insanlar tüketmeye alışmış üretmek ve servis etmek bize kalıyor.50 yıllık büyük holdingimizin yurt dışına açılması için gereken çalışmaları başardım sıra konuda yazan şartların eksiklerini tamamlamaya çalışacağım bizim için yorucu bir süreç başlayacak ama olsun babam 50 yıldır yurt dışına açılmamış ama şirketi çok iyi yerlere getirmiş bende bundan sonra hem yurt dışında hemde yurt içinde başarıyı yakalamak istiyorum.Umarım hakkımızda hayırlısı olur.

Metin AKKOCA
16 Kasım 2019 14:47

Yurt dışında ürün satmak ve global pazara ulaşmanın en kolay yolu yurt dışı fuar ile tanıtımdır.Fakat bu işi başarmak için belirli şartlar var bu şartları yazmaya gerek yok sağ olsun konu sahibi açık ve net şekilde yazmış benim kafama takılan şu tamam bütün şartları yerine getirdik ve yurt dışında fuar açtık peki hangi kategoriler yada şöyle söyleyeyim hangi ürün demetleri ile bu işe girmek daha etkili bir geri dönüş getirir benim kafamda ki fikir hediyelik eşyalar Türkiye’de yapılan el işleri turistler tarafından çok ilgi görmekte aklımda bu var fikirlerinize açığım.

Fahrettin Koca
26 Kasım 2019 21:51

Devletimizin artık bu işlerde zora sokma değilde yardımı bir an önce yapması gerekli ekonomi zaten rayından çıkmış rayına sokacak devlet değil sanayinin ta kendisidir.Bu doları düşürdük büyüme oldu ile olmaz bu ancak ve ancak çalışma ile alın teri ile olur bunun yapılması için de devletin sadece kosgeb yardımı değil arge konusunda da destek olması ülke başkanları ile görüşmeye gittiğinde ekonomik anlaşmalar yapması gerekir ülke yönetmek ülkenin geleceğini sağlama almakla olur aynı Atatürk’ün yaptığı gibi…..

Ümit Atsız
7 Aralık 2019 00:23

Yurt içi fuar desteği kulağa hoş geliyor ama kime destek verilecek bir iş yeri kalmadı ki zarar etsin dibe vuran işletmelerin fuarda kendisini kurtarması için bir mucize beklenmesi gerekiyor.Biraz karamsar konuşuyorum ama elimden bir şey gelmiyor ve sermaye günden güne azalıyor hep cepten yiyoruz.Yurt dışında fuar açıp orada ancak Türk lokumu satabiliriz.Şuan siyasi olarak dış politikaya baktığımızda artık Türk yatırımcı istenmeyen bir dış mihrak görünüyor.

Başa dön tuşu