Kamusal Haberler

Yetim Aylığı Başvuru Sorgulama ve Takibi

Yetim aylığı için başvuru ve sorgulama işlemi için dilerseniz e devleti dilerseniz de ALO 187 hattını kullanabilirsiniz. Yetim aylığı için başvuru yapan kişiler bir sonraki aydan itibaren maaşlarını almaya başlayabilirler. Ölüm aylığı almak için şartların yerine getirilmesi gerekir. Aylık alındığı sürece şartların sağlanmadığının tespit edilmesi halinde aylık kesilir. Resmi olarak aylık alınmak istendiği belirtilmezse, aylık alınamaz.

Yetim Aylığı Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığı için başvuruda gerekli olan belgeler arasında:

 • Ölüm aylığı almak isteyen kişinin 3 tane fotoğrafı,
 • Kişinin vefat eden yakının aylık almak istediğine dair başvuru dilekçesi,
 • Ölen kişiye ait ölüm belgesi,
 • Ölüm aylığı almak isteyen kişilerin erkek olması halinde, öğrenci belgesi,
 • Kimlik araştırma belgesi yer alır.

Yetim Aylığı Sorgulamak İçin Buraya TIKLAYIN

Yetim Aylığı Başvurusu Adım Adım Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı için adım adım başvuru yapmak isterseniz aşağıdaki basamakları takip etmeniz yeterli olur:

 1. İnternet tarayıcınızdan turkiye.gov.tr adresine girin,
 2. Sayfanın sağ üst köşesinden giriş yap butonuna tıklayın,
 3. Sisteme giriş yaparken e devlet şifrenizi ve TC kimlik no girin,
 4. Size nasıl yardım edebilir kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıklayın,
 5. Konu başlağından ölüm aylığı yetim aylığı kısmına gelin,
 6. Açılan sayfada ölen kişinin TC kimlik numarası istenir,
 7. TC kimlik no girildikten sonra başvur butonuna tıklayın.

Yetim Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı için hesaplama yapılırken kişinin eşi için maaş miktarının yarısı verilir. Eğer kişinin hiç çocuğu yoksa, eş yüzde 75 oranında maaş alabilir. Eğer kişinin bir tane çocuğu varsa kişi maaşın yüzde 25’ini alabilir. Ölüm aylığı almak isteyen kişinin kendi ve eşinin vefat etmesi halinde ise çocuk maaşın yüzde 50’sini alabilir. Yetim aylığı maaş miktarı hakkında sorgulama yapmak isterseniz telefonlarınızdan ALO 170 hattını aramanız yeterli olur.

Yetim Aylığı Alabilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yetim aylığı için gerekli şartlar başında ölüm aylığı almak isteyen kişinin vefat eden kişinin eşi olması halinde, yeniden evlenmemesi gerekir. Eğer ölüm aylığı alan kişi sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlarsa, maaş miktarının en fazla yarısı alınabilir. Eğer vefat eden kişinin evladının çalışmasına engel bir durumu bulunuyorsa, ölümüne kadar maaş desteği alabilir. Çocuğun çalışma engeli yoksa, maaş desteğini 18 yaşına gelene kadar alabilir. Çocuk 18 yaşına girdiğinde eğitim hayatına devam ediyorsa, kişinin aldığı destek süresi çocuk 25 yaşına gelene kadar uzatılır. Vefat eden kişinin kız evladı olması halinde, resmi nikahla evlenmediği sürece ölüm aylığını almaya devam edebilir. Süreç içinde şartların değişmesi ve sağlanmaması halinde yetim aylığı alınamaz. Ancak şartlar yeniden sağlanırsa kişi ölüm aylığı almaya devam edebilir. Eğer vefat eden kişinin ailesi bu maaşı almak isterse maaşı almak isteyen kişinin herhangi bir geliri olmadığını ispatlaması gerekir. Ayrıca ailenin bakmakla yükümlü olduğu kişiler olmalıdır. Bu kişilerin üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı kayıtlı olmamalıdır.

Yetim Aylığı Ne Zaman Ödenir?

Yetim aylığı ödenmesi için kişilerin hangi sigorta koluna bağlı olduğuna göre tarihler belirlenir. Kişilerin SSK kapsamında emekli olmaları halinde, aylık tahsisi numaralarına göre her ayın 17si ile 26’sı arasında yetim aylığı alırlar. Bağkur kapsamında emekli olanlar ise tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 25’i ile 28’i arasında alırlar. Kamu görevlisi olanlar aylıklarını Ziraat Bankası ve şubelerinden ayın 1’i ile 5’i arasında alabilirler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu