Güncel Konular

Yeni Ehliyet Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Yeni ehliyet almak için istenen belgeler, ehliyet çıkarma nedenine göre değişiklik göstermektedir. Ehliyetin ilk defa çıkarılması durumunda, onay alınan sürücü kursundan da belge talep edilir. Ancak yeni ehliyet alımının nedeni ehliyetin kaybedilmesi gibi nedenler ise, istenen belgeler değişiklik gösterecektir. İstenen evrakların hazırlanarak teslim edilmesi, kişilere oldukça zaman kazandıracaktır.

Yeni Ehliyet Belgesi Alabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Yeni ehliyet alımında istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • C. nüfus cüzdanının aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Eski sürücü belgesi
 • Sürücüye ait 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Sürücüye ait parmak izi belgesi (Eğer mevcut durumda parmak izi belgesi yoksa, Nüfus Müdürlüğü’ndeki memurlar tarafından parmak izi alınması sağlanır.)
 • Yeni ehliyet belgesine ait harç ücretlerinin ödenmiş olduğuna dair makbuz
 • Sürücünün kan grubunu beyan eden belge
 • Ehliyeti yenilenen sürücüye ait, araç kullanmada engel teşkil eden bir durumu olmadığını belgeleyen sağlık raporu

Bahsedilen belgelerin hazırlanmasının ardından kişiler, direkt olarak başvuru yapabilecektir.

İlk Defa Ehliyet Belgesi Alınacaksa Gereken Evraklar Nelerdir?

İlk kez ehliyet alan deneyimsiz sürücülerden istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sürücü belgesi almak isteyen sürücüye ait 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Sürücüye ait parmak izi belgesi
 • Yeni ehliyet alımında belirlenen değerli kağıt bedeli ödemesini beyan eden makbuz
 • İlk defa ehliyet alınacağından, sürücü belgelerinden kişiye ait dosya ve doküman istenmektedir. Ayrıca bazı sürücü kurslarından, sürücü sınavını başarıyla geçtiğine dair  belge istenir.

Belgeler arasında bahsedilen biyometrik fotoğrafın olmaması durumunda, vesikalık fotoğraf kullanılamaz. Resmi belge olarak kullanılacak yeni ehliyette mutlaka biyometrik fotoğraf kullanılmalıdır.

Ehliyet Belgesi Neden Yenilenir?

Ehliyet yenileme nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ehliyetin yıpranması
 • Ehliyetin kaybolması ya da çaldırılması
 • Soyadı değişikliği nedeniyle ehliyetin de yenilenmek zorunda olması
 • İlk defa ehliyet sahibi olunması

Yeni Ehliyet Alma Süresi Ne Kadardır?

Ehliyet değiştirme süresi kullanılmakta olan ehliyetin tipine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre geçerlilik süresi dikkate alınarak 10 ya da 5 yıl geçerli ehliyetlerin, geçerlilik süresi sonunda değiştirilmesi gerekir. Söz konusu aracın motosiklet, otomobil, traktör veya iş makinesi olması durumunda ehliyet geçerlilik süresi 10 yıl olarak sınırlandırılmıştır. Ancak araç minibüs, otobüs, kamyon ya da çekici ise her 5 yılda bir ehliyet yenilemesi gerekmektedir.

Henüz ehliyet almayan, ilk defa ehliyet sahibi olan kişiler için son ehliyet alım tarihi belirlenmemiştir. Ancak daha önce ehliyete sahip olan kişilerin, ehliyetlerini yenilemeleri için son tarih 2020 yılının Mart ayıdır. Bu tarihe kadar eski ehliyet kullananların ehliyetlerini yenilememesi durumunda ceza kesilmesi gerekmektedir.

Yeni Ehliyetin Ücreti Ne Kadardır?

Yeni ehliyet alma fiyatı 2020 yılı itibariyle ehliyet alma nedenine göre değişiklik göstermektedir. Eski tip ehliyete sahip olanların yen ehliyet almak istemesi durumunda ödemeleri gereken tutar 15 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarın 2 TL’si Polis Vakfı’na, kalan 13 TL’si değerli kağıt bedeline kesilecektir. Eski tip ehliyetin çaldırılması ya da kaybedilmesi durumunda kişiler, 15 TL karşılığında ehliyet yeniletebilmektedir.

Yeni ehliyete sahip olup kayıp ya da çalıntı nedeniyle yeni ehliyeti tekrar çıkarmak için yapılması gereken, 196 TL tutarındaki harç bedelini yatırmaktır. Kayıp durumunda ödenen bu bedelin 30 TL’lik kısmı Polis Vakfı’na, 166 TL’lik kısmı değerli kağıt bedeli olarak devlet hazinesine alınır. Yeni ehliyetin kaybolması durumunda ödenen bu tutarda, tekrar biyometrik fotoğraf ve diğer belgeler istenmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu