Kamusal Haberler

Yeni Doğan Çocuk Parası Alma Şartları

Yeni doğan çocuk parası yani doğum parası, yeni doğum yapmış kimseler için hazırlanmıştır. Doğum parası, sosyal devlet anlayışı kapsamında çocukları yeni doğmuş ailelere yapılan bir yardımdır. Yeni doğan çocuk parası yardımı yine sosyal kaygılar nedeniyle annenin adına PTT şubelerine yatmaktadır. Devlet yeni doğan çocuk yardımı dışında güttüğü nüfus politikası nedeniyle annenin ilk doğumunda anneye 2 ay, ikinci doğumunda 3 ay, 2’den sonraki her doğum için 6 ay yarım gün çalışma imkanı sunmaktadır. Yarım gün çalışma hakkını kullanan anneye devlet tarafından maaşının geriye kalan kısmı ödenmektedir. Yani anne yarım gün çalıştığı iş için hak ettiği ücreti işverenden geriye kalan ücreti ise devletten alabilmektedir. Yeni doğum parası alabilmek için bazı şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Yeni doğan çocuğun parasını alabilmek için aranan şartlar şu şekildedir:

 • Doğum yapan annenin doğumu 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapmış olması aranan en önemli şarttır. Annenin doğum parası yardımı için bu tarihten sonra doğum yapmış olması gerekse de anneye ödenecek para miktarı çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Yani ilk çocuk bu tarihten önce doğmuş olsa da 2. çocuğun bu tarihten sonra doğmuş olması şartı ile 2.çocuk için doğum parasına başvuruda bulunulabilmektedir.
 • Doğum parası yardımı alabilmek için annenin sosyal güvenlik kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Doğum parası yardımı alabilmek için ilgili kimsenin Türk vatandaşı olması ya da Mavi Kart’ının bulunması gerekmektedir. Yani gurbetçi vatandaşlar da doğum parası yardımından faydalanabilmektedir.

Doğum Parası İçin Nereye Başvurulur?

Doğum parası için başvuru, bulunulan yerin il ya da ilçe olmasına göre farklılık göstermektedir. Doğum parası başvurusunda bulunacak kimse il merkezinde ya da ile bağlı bir köyde yaşıyorsa başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yapabilmektedir. Doğum parası almak isteyen kimseler ilçe merkezinde ya da ilçeye bağlı bir köyde yaşıyorsa başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmalıdır.

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Doğum parası yardımı için gerekli belgeler, doğum parası talebi için yapılacak başvurularda yanınızda bulunması gereken belgelerdir. Yeni doğan çocuk parası için ilgilinin sahip olması gereken belgeler ise şu şekildedir:

 • Yeni doğan bebeğin tam ve sağ olarak dünyaya gözlerini açtığını gösterir belge gerekmektedir.
 • Ödemelerin yapılacağı kimsenin nüfus bilgileri gerekmektedir. Bu belge genellikle annenin ya da babanın yani başvuruda bulunacak kimsenin kimlik kartı olmaktadır.
 • Başvuru yapılacak kurumdan alınan formun tam ve doğru doldurulmuş hali gerekmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parasının Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan çocuk parası sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden sunulan bir hizmettir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Doğum parası” yazarak ve çıkan hizmete tıklanarak doğum parası sorgulanabilmektedir. Bir başka sorgulama yolu ise Bakanlığın çağrı merkezleri olan 183 ve 144 numaralı çağrı merkezlerinden birisi ile irtibata geçmektir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Dışındaki Nakdi Yardımlar Nelerdir?

Doğum parası dışındaki nakdi yardımlar, devletin yine sosyal devlet ilkesi gereği vatandaşlarına verdiği parasal yardımlardır. Bu yardımlar ise şunlardır:

 • Gıda yardımı
 • Barınma ve yakacak yardımı
 • Mama ve bez yardımı

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Kadar?

Yeni doğan çocuk parası ailedeki çocuk sayısına göre değişmektedir. Ailede bulunan çocuk sayısına göre yeni çocuk parası miktarı şu şekillerdedir:

 • İlk doğumda 300 TL’dir.
 • İkinci doğumda 400 TL’dir.
 • Ailede 3 çocuk ya da daha fazla sayıda çocuk olması halinde 600 TL’dir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu