Finans ve Banka

Yanlış Hesaba Para Yatırılması Durumunda Ne Yapılmalı?

Yanlış hesaba para yatırılması sonucunda eğer işlem beklemede ise iptal edilebilmektedir. Ancak işlem gerçekleştiyse banka ile görüşülmesi gerekmektedir.

Yanlış hesaba yatırılan paranın geri alınması için bankanın müşteri hizmetleri ile görüşülmelidir. Yanlış hesaba para yatırılması sonucunda eğer işlem beklemede ise iptal edilebilmektedir. Ancak işlem gerçekleştiyse banka ile görüşülmesi gerekmektedir. Ayrıca karşı taraf parayı iade etmek istememe hakkına sahiptir. Yanlış bir hesaba yatan para eğer isim ve hesap bilgileri doğru ise tamamen karşı tarafın rızasına da kalabilir. Bankalar hesap bilgileri birbirini tutmadığı durumda zaten parayı geri iade etmektedir.

Gelin birlikte konunun detaylarına inerek yanlış bir hesaba para yatırmanız durumunda neler yapabilirsiniz inceleyelim.

Müşteri Hizmetleri Aracılığı İle Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Çağrı merkezi ile yanlış hesaba yatırılan parayı iptal etmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Para transfer işleminin yapıldığı bankanın müşteri iletişim merkezi numarası aranmalıdır.
 • İşlem menüsü üzerinden gerekli tuşlamalar yapılarak müşteri temsilcisine bağlanılmalıdır.
 • Müşteri temsilcisine yanlış bir para transfer işlemi yapıldığı ve bunun iptal edilmek istendiği söylenmelidir.
 • Kimlik doğrulaması yapılmaktadır.
 • Yanlış hesaba para yatırılmasından sonra müşteri hizmetlerini arama işleminin hemen yapılması gereklidir. Çünkü bu süreçte diğer hesap sahibi eğer aktarılan parayı harcar ise paranın iadesi gerçekleşmemektedir. Eğer havale işlemi yapılmış ise kısa süre içerisinde para iade işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca yanlış hesaba aktarılan tutar oldukça fazla ise karşı tarafın hesabının bloke edilmesi talebi bankaya iletilebilmektedir.

İnternet Bankacılığı İle Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi Nasıl İstenir?

İnternet şubesi ile hatalı para transfer işlemini iptal etmek için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Müşterisi olan bankanın web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • İnternet bankacılığına giriş menüsü bulunmaktadır ve müşteri numarası veya T.C. kimlik numarası ile beraber internet bankacılığı şifresi yazılarak internet şubesine giriş yapılmalıdır.
 • Ardından internet bankacılığı işlem menüsünden para transferleri kısmından bekleyen emirlerim/işlemlerim seçeneğinden beklemede olan para transferi talimatı görülebilmektedir.
 • İnternet bankacılığı üzerinden EFT saatleri dışında yanlış hesaba yapılan EFT işlemlerinin iptali mümkün olmaktadır. Dolayısı hatalı işlem eğer beklemede olan işlemler arasında değil ise müşteri hizmetlerinin aranması gereklidir.

Mobil Bankacılık Kullanarak Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Mobil şubeden yanlış para transfer talimatını iptal etmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • İlgili bankanın mobil uygulaması cihaza indirilmelidir.
 • Müşteri numarası ile beraber daha önceden belirlenmiş olan mobil bankacılık şifresi ile uygulamaya giriş yapılmalıdır.
 • Mobil uygulamaların genellikle ana sayfalarında yapılan işlemler ve beklemede olan işlemler listelenmektedir. Bu işlemler içerisinde eğer yanlış yapılan işlem beklemede bulunuyor ise; o işleme girilerek iptal butonuna tıklanmalıdır ve işlem henüz gerçekleşmediği için kısa süre içerisinde para iade edilmektedir.
 • Ayrıca para transferleri menüsüne girilerek de bekleyen işlemin iptali mümkündür.

Karşı Taraf Yanlış Hesaba Yatırılan Parayı İade Etmez İse Ne Yapılmalıdır?

Yanlış hesaba yatırılan paranın geri alınamaması durumunda; yapılabilecek tek işlem hukuki yola başvurmaktır. Çünkü birinin hesabına para transferi işlemi yapıldıktan sonra o paranın iadesini yapıp yapmamak karşı tarafın inisiyatifindedir. Açılması gereken dava ise sebepsiz zenginleşme davasıdır. Hata banka kaynaklı ise; mahkeme masrafı banka tarafından karşılanmaktadır. Ancak banka kaynaklı bir hata yok ise ve karşı taraf parayı iade etmeme konusunda haksız bulunur ise bu durumda mahkeme masraflarını karşı taraf üstlenmektedir.

Yanlış Hesaba Para Yatırma Hatasını En Aza İndirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Hatalı para transfer işlemini azaltmak için IBAN numarası ile para yatırılması gereklidir. IBAN numaraları belirli bir standarda göre düzenlenmişlerdir ve bankalar tarafından kontrol edilmektedirler. Dolayısı ile yanlış hesaba para yatırılması riski de azalmaktadır. Banka kontrol sonucunda böyle bir durum tespit ettiğinde işlemi otomatik olarak reddedebilme yetkisine sahiptirler.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu