Güncel Konular

Vergi ve Ceza Borcu Olan Araç Satılabilir Mi?

Vergi ve ceza borcunda araç satışı mümkün değildir. Aracın satış işlemleri sırasında ekranda görülecek vergi ve ceza borcu, aracın satılmasını engeller. Ancak borçların ödenmesi durumunda aracın satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödenmemesi durumunda aracın o zamana kadarki sahibi borçlu görünür. Bu nedenle aracın satışı engellenir.

Vergi ve Ceza Borcu Yapılandırılan Aracın Satışı Mümkün Müdür?

Vergi borcu yapılanmasında araç satışı mümkün değildir. Bir aracın vergi borcu durumunda satılması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle yapılandırılan borç da aracın satışına engel teşkil eder. borcun tamamen bitmesinin ardından aracın satışı gerçekleştirilebilir.

Araç satışı gerçekleşmesi sırasında sadece plakaya kayıtlı borçlar dikkate alınmaktadır. Bu nedenle sadece plaka üzerine olan borçların ödenmesi durumunda satış işlemi gerçekleştirilir. Dolayısıyla araç üzerinde var olan haciz durumunda araç, satış işlemine kapalıdır. Eğer araç sahipleri, herhangi bir nedenle araç üzerine hacze neden olmuşsa yine aracın satışı gerçekleştirilemez. Araç üzerine olan haczin borcu taksitlendirilmişse, ya da aracı ilgilendiren herhangi bir borç yapılandırılmışsa, aracın satışı mümkün olmayacaktır.

Trafik Cezası Olan Aracın Satışı Mümkün Müdür?

Trafik cezası alınmasında aracın satışı cezanın araca mı yoksa kişiye mi kesildiğine göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda ceza, direkt olarak kişi T.C. kimlik numarası üzerine kesilmektedir. Böyle bir cezanın varlığı söz konusu olduğunda kişiler, ödeme yapmadan da satış işlemini gerçekleştirebilir. Ancak kişinin borcu, yine kendi üzerinde kalmaya devam eder.

Eğer kişilerin herhangi bir nedenle aldıkları trafik cezası plaka üzerine ise, aracın satılması mümkün olmaz. Vergi ve ceza borcu plaka üzerine olduğunda, araç satışı sırasında borcun ödenmesi gerekmektedir. borcu ödenmeyen aracın satışı da gerçekleşmez.

Vergi Borcunuzu Sorgulamak İçin Buraya Tıklayın!

Vergi ve Ceza Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcunun ödenmesi işlemi şu şekilde yapılabilmektedir:

  • En yakın vergi dairesinden bizzat borcun ödenmesi
  • Bankalar aracılığıyla, hesaptan alınması talimatı ile borcun ödenmesi
  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait resmi internet sitesinden borcun ödenmesi

Bu şekillerde ödeme işlemi yapılabilmektedir. Vergi ödemeleri hem nakit, hem kredi kartı kullanılarak yapılabilir. Ödemelerin ardından ödeme fişi ya da makbuz alınması, olası sorunların önüne geçecektir.

HGS Borcu Olan Araç Satılabilir Mi?

HGS borcunun varlığı durumunda araç satış işlemleri gerçekleştirilir. Ancak satış işlemi sırasında var olan HGS’nin iptal edilmesi gerekmektedir. iptalin yapılmaması durumunda aracın yeni sahibi HGS’yi kullanabilir, ancak eski sahibi ödemek zorunda kalabilir. Bunun yanında kişilerin kaçak geçiş yapmaları durumunda, gerekli miktarı ödemeleri için 15 gün süre verilmektedir. 15 gün içerisinde ödeme yapılmaması durumunda ceza işlemi uygulanır. Kaçak geçiş ya da bakiyesiz geçiş durumunda ilk 15 gün ödeme yapmayan sürücüler, 15 gün sonra, gerekli ödemenin 5 katını yapmak zorundadır. Bu ödemenin yapılmaması durumunda borçlu olan kişinin kendisidir. Bu nedenle plakaya ceza kesilmez. Satış işlemi gerçekleşse de kişilerin cezaları, icra yoluyla temin edilebilir. HGS’nin iptal edilmemesi durumunda cezaların katlanarak artması da söz konusu olabilir. Bu nedenle satış anında HGS iptal edilmelidir.

Vergi ve Ceza Borcunun Araç Satışına Engel Olmasının Nedeni Nedir?

Vergi ve cezaların satışa engel olma sebebi, aracın satılmadan önce muayeneye sokulmasıdır. Muayeneye alınan araç, muayeneden geçmeden satış işlemleri gerçekleştirilmez. Bu nedenle araçların muayeneden geçtiklerine dair belge alınması gerekmektedir. dolayısıyla araçlar, muayene sırasında sadece fiziksel değil, belge ve evraklar açısından da değerlendirilir. Vergi ve ceza borcu bulunan araç, rutin muayeneden dahi geçmez. Bu nedenle satışı gerçekleştirilemez.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu