Kamusal Haberler

Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri

Vergi borcu sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı işbirliği ile e devlet kapısı altyapısı üzerinden kolayca gerçekleştirilmektedir. Ayrıca sorgulama işleminizin yanında vergi ödemelerini de bu portal üzerinden yapabilmektesiniz. Vergi borcu sorgulama işlemi için e devlet şifresi alınması gereklidir.

2021 Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

2021 yılı içerisinde vergi borcu sorgulamak için ilk önce yapılması gereken e devlet sistemi üzerinden devletin kısa yolu olan www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden şahsınıza ait kullanıcı bilgilerinizle giriş yapmanız yeterli olacaktır. Kullanıcı girişini gerçekleştirdikten sonra ana sayfa üzerinde “Vergi Borcu Sorgulama” sayfasına tıklamak gereklidir. Tıklama işleminden sonra sayfa da iki farklı sonuç çıkacaktır. Bu sonuçlardan bir tanesi “Güncel Borçlar” tablosu bir diğer sonuç ise “Toplam Borçlar” tablosu şeklinde olacaktır.

Güncel borçlar kısmından mevcut borçlarınızın durumunu öğrenebilirsiniz. Bu tabloda belirtilen borçların bir an önce ödenmesi gerekir. Aksi takdirde borç tarihi geçtiyse ceza olarak günlük faiz uygulaması söz konusu olacaktır.

Ayrıca e devlet sistemi üzerinden “e Vergi Levhası Sorgulama” hizmetini de alabilmek mümkündür. E devlet sistemi üzerinden vergi ödemelerini gerçekleştirmek için ise “İnternet Vergi Dairesi” kullanılmalıdır.

İnternet Vergi Dairesi Ne Demektir?

İnternet vergi dairesi vergiye uyum maliyetlerinin düşürülmesi, gönüllü uyumun teşvik edilmesi geri verme bildiriminde bulunabilmesi amacıyla mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından internet ortamda sunulan vergisel işlemlerini zaman ve yer koşulu olmadan kolay, hızlı ve etkin bir şekilde yapabilmesine imkân sağlayan etkili bir sistemdir.

GİB Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vergi borcunu sorgulama ve ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi resmi web sayfasında son derece pratik ve kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir. Vatandaşlara sunulan bu online vergi borcu sorgulama işlemleri sayesinde MTV (motorlu taşıtlar vergisi), ÖTV (özel tüketim vergisi) ve gelir vergisi gibi vergilerin sistemler üzerinde kayıtlı borcunu olup olmadığını, borç varsa tüm ayrıntılarının öğrenilebilmesi imkanı sağlanır.

İnternet üzerinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Dairesi Vergi Dairesi resmi web sayfasındaki “Borç Bilgilendirme Sistemi” ekranı üzerinden kişilerin vergi borçlarını sorgulama işlemleri çabucak hallolmaktadır. Ayrıca bu sistem üzerinden ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Vergi Borcu Sorgulama İşlemi E Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E devlet sistemi üzerinden vergi borcu sorgulaması yapmak için ilk olarak sisteme giriş yapılması gereklidir. Sisteme giriş yapmak için kişinin kimlik doğrulama işleminin yapılması gerekmektedir. T.C. Kimlik numarası ve kişiye ait belirlenmiş şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra arama butonuna “Gelir İdaresi Başkanlığı” yazılması gerekir. Ardından sayfada açılan hizmetler içerisinden “Vergi Borcu Sorgulama” özelliği seçilmelidir. Kısa yol üzerinden arama butonuna “Vergi Borcu Sorgulama” yazarak da işlem gerçekleştirilebilir.

Kişinin vergi borcunun olması halinde kendisine ait borç bilgileri sorgulamanın ardından sayfada belirtilecektir. Eğer kişinin sorgulama işlemi sonrasında herhangi bir borcu çıkmamışsa sayfada “Bu kişiye ait borç bilgisi bulunamamıştır” uyarısı verilecektir.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcu ödemesi vergi dairesi üzerinden ya da yetki verilmiş bankalar üzerinden de yapılır. Tutara itiraz edilmesi halinde vergi daireleri üzerinden gerekli itiraz işlemleri halledilebilir.

Vergi Ödemeleri Hangi Bankalara Yapılır?

Vergi ödemelerinin yapıldığı bankalar 2021 yılı itibariyle şu şekilde listelenmiştir:

  • C. Ziraat Bankası A.Ş.
  • Türkiye Halk Bankası A.Ş.
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
  • Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.
  • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT) vasıtası vergi borcu sorgulama işlemi sonrasında ortaya çıkan mevcut borçlar tahsis edilecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ziraat Bankası MTV Ödeme İşlemleri 2020 | Vaynat.com
10 Kasım 2020 16:19

[…] Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri ile ilgili bilgiyi alabilirsiniz. […]

Başa dön tuşu