Kamusal Haberler

Veraset ve İntikal Vergisi Hesaplama

Veraset ve intikal vergisi hesabı miras yolu ile karşılıksız elde edilmiş mallar için yapılır. Gelir İdaresi Başkanlığı, Mirasçıların Vergisel Yükümlülükleri Doğrultusunda veraset ve intikal vergisi hakkında bir rehber hazırlayarak konu hakkında vatandaşları aydınlatmıştır. Bu vergi türü, kişilerin Türkiye’de yer alan herhangi bir mala veraset yolu ile sahip olmaları ile ortaya çıkar. Bu vergi türünden bahsetmek için kişilerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının bulunması gerekir. Vergi hesaplamasında kalan malın martahına göre belli bir oran bulunur. Hem veraset vergi oranı hem de hibe vergi oranı vardır.

Veraset ve İntikal Vergisi için Oranlar Nelerdir?

Veraset ve intikal vergisi oranları ilk 350 bin TL için yüzde 1 olarak belirlenmiştir. Hibe vergi oranı ise yüzde 10’dur. Sonra gelen 850 bin TL için ise bu oran yüzde 3’tür. Hibe vergi oranı ise yüzde 15’tir. Sonra gelen 1 milyon 800 bin için veraset vergi oranı yüzde 5’tir. Hibe vergi oranı yüzde 20 olarak belirlenmiştir. 3 milyon 300 bin için veraset vergi yüzde 7’dir. Hibe vergi oranı yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Bir kişiye eğer anne, baba ya da eş ve çocuklarından mal kalırsa ivazsız yani hibe yolu ile vergi uygulamasından faydalanmak gerekir. Şans oyunları için ise 2018 yılından beri yüzde 20 vergi uygulaması yapılır.

Veraset ve İntikal Vergisinde Ne Zaman Beyanname Verilmesi Gerekir?

Veraset ve intikal vergisinin beyanname süresi bulunur. Ölümün ve mükellefin nerede olduğuna bağlı olarak bu süreler değişiklik göstermektedir. Eğer ölüm ülkemizde gerçekleştiyse 4 ay içinde veraset beyannamesi verilmesi gerekir. Ölümün ülkemizde olmasına rağmen mükellefin yurt dışında olması halinde kişilerin 6 ay içinde veraset beyannamesi verilmesi gerekir. Bu süre ölümün yabancı ülkede olması ve mükellefin ülkemizde yer alması halinde yine 6 ay olacaktır. Fakat hem ölüm yabancı ülkede olduysa hem de mükellef o ülkenin dışında başka bir yabancı ülkede yer alıyorsa 8 ay içinde veraset verilir. Eğer gaiplik durumu varsa da en geç 1 ay içinde verilmesi şarttır.

Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesinde Hangi Belgelerin Olması Gerekir?

Veraset ve intikal vergisinin beyannamede bulunması gereken belgeler arasında:

  • Ticari bilanço,
  • Gelir belgesi,
  • Vasiyetname,
  • Ölüm ve mirasçılık bildirimi,
  • Borç ve masraflara ait belgeler,
  • Veraset ilamı noterden alınabilir,
  • Gayrimenkuller için düzenlenmiş tapu fotokopisi,
  • Emlak vergisinin değerinin görünmesi için belediyeden alınacak resmi belge yer alır.

Belge beyanında bulunduktan ve belgeleri ekledikten sonra, ödemelerin yapılması gerekir. Üç yılda altı eşit taksitler halinde ödemeler alınacaktır. Her sene Mayıs ve Kasım aylarında ödemeler yapılır. Yetkili bankaların şubelerine ödeme yapmak için TC kimlik no ya da vergi kimlik no ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesinde Ödemeler Ne Zaman Yapılır?

Veraset ve intikal vergisinin ödeme zamanı durumdan duruma farklılık gösterebilir. Bu durumu bir örnekle anlatmaya çalışalım. Diyelim ki bir kişinin ölümü 10 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti. Bu durumda kişinin beyanda bulunması Nisan aynı bulabilir. Bu şekilde kişilerin Mayıs ve Kasım aylarında ödeme yapması gerekecektir. Eğer mükellef Temmuz ayında beyanda bulunmuşsa da, taksitlerin eşit halde Kasım ayında yapılması gerekir. Veraset ve intikal vergisi ödemesinin yalnızca Türkiye ikameti için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Yabancı şahıslar için böyle bir verginin ödenmesi ve ödenme zamanı söz konusu asla olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu