Finans ve Banka

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

2020’de ölenin borcunu kredi borcunu ödeyen, kişinin yasal varisleri veya kefilleridir. Bu durum vefat eden kişinin hayat sigortasına sahip olmaması halinde gerçekleşir. Kişi kredi kullanmış ve kredi taksitleri tamamlanmadan vefatı gerçekleşmişse, hayat sigortası bulunmaması halinde borç mirasçıları tarafından ödenir. Vefat eden kişi kredi alımında kefil göstermişse, borç kredi kefilince ödenir. Hayat sigortası olmadan vefat eden kişinin kredi borcu, hayat sigortalının vefatında kredi borcu, afette vefat edinin, kefilli kredi kullanıp vefat edenin kredi borçları, vefat edenin kredi borcunun nasıl ödendiği hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilirler.

Hayat Sigortasız Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Hayat sigortasız vefat edenin kredi borcu hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Vefat eden kişinin hayat sigortası bulunmuyorsa, yaşadığı dönemde kullandığı kredinin borcunu, vefatı sonrası mirasçıları öder.
 • Ödeme kredi kullanılan banka kuruluşuna yapılır.
 • Hayat sigortasız vefat eden kişinin borcunun ödenmemesi için mirasçıların reddi miras talebi yapmaları gerekir. Bu durumda vefat eden kişinin borcunu varisleri ödemekle yükümlü sayılmazlar.
 • Hayat sigortasız vefat eden kişi, kredi kullanımı sırasında kefil göstermişse, kalan kredi borcu kefil tarafından, kredi alınan bankaya ödenir.

Hayat Sigortası Sahibi Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Hayat sigortası sahibi ölenin kredi borcu hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Hayat sigortası sahibi olan kişinin vefatı halinde, kişinin ödenmemiş olan kredi borcu bakiyesi, sigorta yaptırılan şirketçe ödenir.
 • Kişinin intihar ile ölmesi sonucu, hayat sigortası bulunda dahi, kişinin kredi borcu, sigorta şirketince ödenmez.
 • Kişinin ölümcül bir hastalık riski varsa ve bu durum sigorta poliçesinde belirtilmediyse, ölümü ile kalan kredi borçları sigorta şirketince ödenmez.
 • Bu iki durum harici konumda, vefat eden kişinin kredi borcu sigorta şirketince karşılanır.
 • Borcun karşılanmadığı durumlar ise kişinin kredi borcu, vasileri tarafından ödenir.

Doğal Afette Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Doğal afetle ölenin kredi borcu hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Sel sonucu vefat eden kişinin kredi borçları bankalarca silinir.
 • Yangın ve deprem sonucu vefat eden kişilerin kredi borçları bankalarca silinir.
 • Doğal afet sonucu hayatını kaybeden ve yaşadığı sürede kredi borçlarını tamamlayamayan kişilerin kredi borçları yasal çerçevede iptal edilir.
 • Bu kişilerin kredi borçları, vasileri veya kefilleri tarafından ödenmek zorunda olunmayan borçlardır.

Vefat Edenin Kefilli Kredi Borcunu Kim Öder?

Ölenin kefilli kredi borcunu ödeyen, kredi alımı için evrak üzerinde kefil gösterilen kişidir. Kişi vefatı öncesi kefil göstererek, ihtiyaç kredisi, araç kredisi veya konut kredisi ürünlerinden birini kullanmış ve borcu kapamadan vefat etmişse, kefil borcu öder. Bu durumda kişinin çocuklar, eşi veya mirasçıları, kredi borcunu bankaya ödemekle yükümlü tutulmaz. Borcu ödemesi gereken kefil, kredi borcunu ilgili bankaya teslim etmekle yükümlü tutulur.

Vefat Edenin Kredi Borcu Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Ölenin kredi borç ödemelerini yapmak için vefat eden kişinin kredi kullanmış olduğu banka kuruluşuna gidilir. Yaşanılan dönemde alınan ve borcu tamamlayan kredinin, kalan borç bakiyesi kadar ödeme, kredi alınan banka kurumunun şubelerine yapılır. Borç ödemesi kredinin kalan borç bakiyesi kadar yapılıp, kredi kefili veya mirasçılarca kapatılır.

Kapatılmayan kefilli kredilerin borçları için kefil adına icra ve takip işlemleri yapılır. Vefat eden kişinin kefilsiz kredi kullanımında, borç mirasçılarca ödenmez ise mirasçılar adına takip ve icra süreci uygulanır. Vefat eden kişinin kredi borcu tamamlamış olan konut kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi, kredi kartı borç bakiyesi kalemlerinin tümü, kefil kişiler veya varislerce kapatılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu