BankacılıkFinans ve Banka

Vakıfbank Günlük Para Çekme Limiti

Vakıfbank tarafından 2021 yılı için belirlenen günlük para çekme sınırı banka tarafından masrafsız 1500 TL olarak belirlenmiş olup bu limitin üzerinde gerçekleşen para çekme işlemleri veya başka banka kartları ile yapılacak para çekme işlemleri ilave masraf kesintisi ve komisyona tabidir. VakıfBank günlük para çekme limiti üzerinde çekilen paraların başka banka ATM cihazlarından çekilmesi durumunda ise söz konusu bankanın limitleri geçerli olur.

Vakıfbank’tan Para Çekme Yolları Nelerdir?

Vakıfbank’tan para çekmek için kullanılabilecek kanallar aşağıdaki gibidir:

  • Vakıfbank ATM cihazlarından 7 gün 24 saat para çekilebilir,
  • Vakıfbank şubelerinden ancak Vakıfbank hesabı olan müşteriler para çekebilir,
  • Başka banka ATM cihazlarından Vakıfbank müşterileri ilave masraf ödeyerek para çekebilir,
  • Ziraat Bankası, Halkbank ve PTT ATM cihazlarından Vakıfbank müşterileri ilave komisyon ve masraf ödemeden limitler dahilinde para çekebilir.

Vakıfbank ATM’lerinden Para Çekme Limiti Nedir?

Vakıfbank’tan ATM yolu ile para çekerken belirlenen azami limit komisyonsuz ve masrafsız olarak 1500 TL’dir. Ancak diğer yandan müşteriler ATM cihazlarından istedikleri tutarı ek masraf ödeyerek çekebilirler. Buna göre;

  • Vakıfbank müşterileri bankomat kartları ile Vakıfbank ATM cihazlarından 1500 TL üzeri para çektikleri durumda 5 TL masraf ve çekilen tutarın %1,5’ini komisyon olarak öderler.
  • Vakıfbank müşterileri bankomat kartları ile yurt dışında ATM cihazlarından para çektiklerinde dolay için 2,25 USD ve diğer para birimleri için 2,40 USD komisyon öderler.
  • Vakıfbank müşterileri bankomat kartları ile diğer banka ATM cihazlarından 1,04 TL masraf ve çekilen tutarın %1,15’i kadar komisyon ödeyerek para çekebilirler.
  • Vakıfbank müşterileri bankomat kartları ile diğer banka ATM cihazlarından 0,27 TL masraf ile bilgi sorgulama yapabilirler.

Vakıfbank ATM’lerinden Limit Üzeri Para Çekilebilir Mi?

Vakıfbank’tan ATM yolu ile günlük limitten fazla para çekmek konusunda banka bir tutar sı ırlaması yapmamıştır. VakıfBank günlük para çekme limiti normal şartlarda günlük 1500 TL’dir. Ancak müşteriler çekilen tutarın %1,5 kadarını komisyon olarak ödeyerek banka ATM cihazlarından istedikleri kadar nakit çekebilir.

Vakıfbank ATM para çekme limitleri bankanın tüm müşterileri için her gece 00.00’dan sonra yenilenir ve limit tazelenir. Başka bir deyişle 1500 TL komisyonsuz para çekme limiti 00.00’dan sonra 24 saat boyunca geçerlidir.

Vakıfbank müşterilerinin başka banka ATM cihazlarından para çekerken zaten komisyon ödedikleri için çekebilecekleri paranın belli bir limiti ise yoktur. Diğer yandan Vakıfbank ATM cihazlarından kredi kartı ile çekilen para mevduat hesap işlemi olmadığı için banka tarafından belirlenen günlük faiz oranı işletilerek müşteriye kullandırılabilir.

Vakıfbank ATM’lerinden Limit Üzeri Para Çekme Komisyonu Nedir?

Limit üzeri para çekilmesi halinde Vakıfbank’ın aldığı komisyon çekilen tutarın %1,5’i kadardır. Burada banka bu komisyonu 1500 TL’lik günlük para çekme limitinin üzerinde kalan tutar için uygular. Örnek olarak  bir kişi Vakıfbank ATM cihazından bankomat kartı ile 5000 TL çekerse. Bu kişi bankaya 1500 TL’lik günlük limitten arta kalan kısma uygulanacak komisyon kadar yani 5000 TL – 1500 TL = 3500 TL x 0,015 = 52.50 TL komisyon ödemesi yapmak durumundadır.

Vakıfbank Şubelerinden Para Çekme Limiti Nedir?

Vakıfbank’tan şubeler yolu ile para çekerken banka tarafından hiçbir limit uygulanmaz. Ancak bankanın politikası gereği şubelerden çekilecek 50.000 TL ve üzeri tutarların bankaya bir iş günü önceden haber verilmesi esası vardır. VakıfBank günlük para çekme limiti şubelerde şayet şube haber verilmemişse acil nakit çekimi işlemi olarak adlandırılır. Buna göre;

  • Vakıfbank şubelerinden yapılan 50.000 TL ile 100.000 TL arası acil nakit çekimleri için şubenin müsait olması durumunda müşteriye 100 TL komisyon ile nakit para çekme imkanı sunulur.
  • Vakıfbank şubelerinden yapılan 101.00 TL üzeri ve 250.000 TL tutara kadar yapılmak istenen acil nakit çekimleri için ise müşteriden 100 ile 250 TL arası komisyon alınır.

Diğer yandan müşteri bankayı bir iş günü öncesinde bilgilendirirse bu komisyonları ödemeden istediği tutarı çekebilir. Bazen yüksek tutarlı para taleplerinde şube müşteriye belli bir ödeme günü sözü verebilir veya şubenin söz konusu ödeme için yetersiz kalması durumunda müşteriyi başka şubeye veya genel müdürlüğe yönlendirebilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu