Sağlık ve Kişisel Bakım

Unutkanlık Nedir? Unutkanlığın Çözümü Nedir?

Unutkanlık çağımızda çok rastlanan durumlardan birisi olarak insanları gerçekten rahatsız eden bir durum haline gelmiştir. Unutkanlık ile nasıl baş ederiz?

Unutkanlık, özellikle çağımızda yaygınlaşmış sorunların başında geliyor. Bazen bir darp, kaza vb. şekillerde ortaya çıksa da bunlara gerek kalmadan da kişinin psikolojisine bağlı olarak da görülebiliyor. Bu sorun, kişinin birtakım olumsuz sonuçlara katlanmasına neden olabiliyor. Örneğin unutkanlık sorunu yaşayan bir öğrencinin çalışmaları istediği kadar verimli olmayabilir. Günümüzde bir kişide unutkanlık sorununun olup olmadığı uzmanlar tarafından rahatça anlaşılabiliyor.

Çağımızda artık bir meslek icra eden kişilerin, hatta henüz öğrencilikle meşgul olanların bile eski dönemlere oranla çok daha donanımlı olması gerekiyor. Bu da daha fazla bilgi yükü demek.İnsan beyni, bir noktadan sonra bu bilgi tufanı karşısında afallayabiliyor. Hafızaya bir anda çok fazla bilgi yüklemeye çalışmak hafıza sistemimiz için sorun teşkil ediyor. Daha doğru bir ifadeyle hafıza düzgün bir şekilde kayıt almamış oluyor. Biz de hatırlamakta zorluk çekiyoruz. Aslında unutkanlık dediğimiz sorun genellikle bununla alakalı. Bu durum bir hastalık sayılmasa bile unutkanlık kimi durumlarda başka hastalıkların alameti olarak da belirebiliyor.

Unutkanlık bir bakıma hafızanın yanıt vermemesidir. O an hatırlanması gereken bir şey vardır, fakat hafıza adeta kilitlenir.

Aklımıza yerleştirdiğimiz veriler önemine göre beynin farklı bölgelerinde yer edinir. Aklımıza kazıdığımız ve aklımızdan çıkarmamamız gereken veriler ayrı bölümde (korteks), günü birlik yapmamız gerekenler vb. geçici veriler ise (hipokampüs) ayrı bölümde işlenir.

Unutkanlığa yol açan bazı yan faktörler de vardır. Damar Sertliği, depresyon, sigara ve alkol bağımlılığı ve bazı hastalıklar da unutkanlığa sebep olabilmektedir.

Unutkanlık Çözümü Var mı?

Unutkanlık sorunu için tabi tavsiyemiz bu konuda bir uzmanla görüşmek. En garantisi bu olacaktır. Fakat bu sıkıntı çok ileri seviyelere ulaşmamışsa iyi gelebilecek birtakım yöntemler vardır:
– Kendinizi farklı uğraşlara vererek kafa dağıtmak faydalı olacaktır. Örneğin sudoku çözmek, karikatür okumak..
– Ara ara yapmaktan hoşlandığınız uğraşlara yönelebilirsiniz. Örneğin gitar çalmak sizi rahatlatıyorsa arada bunu yapmanız kafanızı toparlamanıza yardımcı olacaktır.
– Gezintiye çıkmak ve yüzmek, spor yapmak gibi fiziksel etkinlikler.
– Düzenli olarak uykunuzu almanız da önemlidir.
– Sağlıklı beslenmeye özen göstermek de unutkanlık sorunu ciddi oranda azaltabilir.
– Fazla sigara, alkol vb. zararlı maddelerden uzak durmak.
– Gürültülü, gergin ve stresli ortamlardan uzak durmak.

 

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu