Finans ve BankaKredi Haberleri

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

2021 yılı ücretsiz kredi puan sorgulaması işlemlerinin detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kredi çekmek isteyenler kredi notu sorgulama yapmalıdır.

Ücretsiz kredi puan sorgulaması özellikle kredi çekmek isteyenler için büyük önem arz etmektedir. Çünkü kredi notunuz düşük olduğu halde kredi başvurusu yaparsanız, kredi başvurunuz çok yüksek ihtimalle reddedilecektir. Bu durum da kredi notunuzun tekrar düşmesine sebep olacaktır. Kredi notu sorgulama işlemi bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Fakat tek seçenek bu değildir. Kredi notu sorgulama işlemi yapılabilecek çok daha pratik seçenekler bulunmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama

kredi puanı sorgulama yapma işlemi yalnızca bankalardan kredi kullanırken değil, hemen her bankacılık işleminde önem arz etmektedir. Çünkü bankalarla yapılacak bankacılık işlemlerinin hemen hepsinde bankalar tarafından kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Örneğin, kredi kartı başvurusu yapma veya kredi kartı limit yükseltme işlemlerinde dahi bankalar kredi notunuza bakmakta ve kredi notunu düşükse başvurunuzu olumsuz sonuçlandırmaktadır. Bu olumsuz sonuçlandırmalar kredi notunuzu tekrar tekrar düşürmektedir. Kredi notu sorgulaması işlemi yapabileceğiniz bazı kanallar şu şekildedir:

 • E-Devlet Kapısı sistemi
 • Findeks
 • Bankaların internet bankacılıkları
 • SMS ile sorgulama

E-Devletten Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet sistemi kredi puanı sorgulama işlemini ücretsiz olarak yapabileceğiniz bir hizmet sunmaktadır. Bu işlem için elbette diğer tüm e-Devlet sistemi hizmetleri gibi sisteme e-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için e-Devlet şifresine sahip değilseniz, deneyebileceğiniz diğer giriş seçenekleri elektronik imza ve internet bankacılığıdır. Eğer elektronik imza sahibi değilseniz ve bankaların internet bankacılığı hizmetinden de faydalanmıyorsanız, giriş yapabilmek için tek seçeneğiniz e-Devlet şifresidir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerine giderek 2 TL ücret karşılığında edinebilirsiniz. Şifrenizi edindikten sonra T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ücretsiz kredi notu sorgulama hizmetinden faydalanmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet sistemi ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır. İlk yapmanız gereken işlem bu sekmeye girerek listelenen kuruluşlar arasında “Türkiye Bankalar Birliği kurumuna tıklamaktır.
 • Daha sonra bu kurumun hizmetleri listelenmektedir. Listeden “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu sekmeden sonra açılacak olan sayfada yeni başvuru seçeneği bulunmaktadır. Yeni başvuru sekmesinde karşınıza iki seçenek çıkacaktır.
 • Bu seçenekler arasından “Kredi Limit Ve Borç Bilgileri” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından sırasıyla “Devam Et” ve “Raporu Görüntüle” seçeneklerine tıklayarak kredi notu sorgulaması işlemi yapabilirsiniz.

Findeks Sisteminden Kredi Notu Öğrenme

Findex üzerinden kredi notu sorgulama işlemi yapabilmek için ilk yapmanız gereken şey Findeks resmi sitesini “https://www.findeks.com” ziyaret etmektir. Ardından yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Sitenin ana sayfasında “Findeks Kredi Notunu Şimdi Öğren” başlığı bulunmaktadır.
 • Bu başlığın altında sizden talep edilen, T.C kimlik numarası ve cep telefonu bilgilerinizi girip devama tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra ekranda kredi notu sorgulamanızı hangi paket üzerinden yapacağınız sorulmakta ve birkaç kişisel bilgi talep edilmektedir. Bu bilgileri girip devama basarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks, kredi notu bilgisi için 6 ile 12 lira arası ücret talep etmektedir.

Kefil ve Gelir Belgesi Olmadan Kredi Çekmek

Mesaj İle Kredi Notu Öğrenme

SMS sistemi ile kredi notu sorgulama hizmeti üzerinden kredi notu puanı öğrenilebilmektedir. SMS ile kredi notu sorgulaması için operatörünüze göre atmanız gereken SMS’ler şu şekildedir:

 • Turkcell ve Vodafone kullanıcılarının T.C. kimlik numarasını yazıp ardından bir boşluk bırakıp doğum yılını yazıp 1122’ye SMS göndermesi gerekmektedir.
 • Türk Telekom kullanıcıları ise yalnızca T.C. kimlik numaralarını 1122’ye mesaj atarak kredi notu sorgulaması yapabilmektedir.

Bu hizmetlerin 9 TL ücreti bulunmaktadır.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Notu Sorgulama

Bankalar üzerinden kredi puanı öğrenme işlemi, en kolay şekilde internet bankacılıkları aracılığıyla yapılmaktadır. Tüm bankaların kredi notu sorgulaması hizmeti bulunmaktadır. Bankalardan kredi notu sorgulama hizmeti almak için internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Bankaların internet bankacılıkları ana sayfasında başvurular seçeneği bulunmaktadır.
 • Başvurular sekmesinin altında listelenen “Risk Raporu” veya “Risk Raporu KKB Puanı Oluşturma” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından açılan sayfada istenen bilgileri girip devam seçeneğine tıklayarak kredi notu sorgulama hizmeti alabilirsiniz.

Bu hizmet ücretli olarak verilen bir hizmettir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu